Barwa zębów jest uzależniona od wielu czynników. Jednym z nich są uwarunkowania genetyczne, kolejnym częstotliwość i metody czyszczenia jamy ustnej. Nie bez znaczenia jest także nasza dieta. Wiele osób marzy o śnieżnobiałym uśmiechu, dlatego decyduje się na wybielanie zębów w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Czy istnieją alternatywne metody osiągnięcia takiego samego efektu?
Osoby, które często spożywają wino, kawę i czarną herbatą powinny zdecydowanie częściej myć zęby i płukać jamę ustną. W przeciwnym wypadku ryzyko powstania nieestetycznie wyglądających nalotów znacząco wzrasta.
Jedną z najpopularniejszych alternatywnych metod wybielania zębów jest użycie aktywnego węgla, który można kupić w praktycznie każdej aptece. Niestety minusem tej metody jest ograniczone zastosowanie. Osoby, które cierpią na nadwrażliwość zębów lub dziąseł nie powinny jej stosować, ponieważ może się to wiązać z pogłębieniem ich dolegliwości.
Wiele osób wykorzystuje sodę oczyszczoną. Popularność tej metody wynika m.in. z bardzo niskiej ceny produktu. Niestety istnieje duże ryzyko uszkodzenia szkliwa, dlatego ta metoda jest uważana za umiarkowanie bezpieczną. Dodatkowo wybielanie zębów przy użyciu sody jest w wielu przypadkach po prostu nieskuteczne.
Jak widać, alternatywne metody wybielania zębów raczej nie przyniosą pożądanych efektów. Dodatkowo, wybrane z nich mogą być niebezpieczne.
Najskuteczniejszym sposobem na piękny, biały uśmiech jest skorzystanie z usług profesjonalnego stomatologa. Warto jednak zaznaczyć, że przed wybielaniem należy wyleczyć wszystkie zęby. W niektórych przypadkach wystarczy tylko jeden zabieg, aby mieć biały zęby, natomiast w innych potrzeba 2, 3 lub 4 wizyt. Wszystko jest uzależnione od stanu uzębienia konkretnego pacjenta. Profesjonaliści potrafią wybielić zęby nawet o kilka odcieni. W praktyce oznacza to, że nawet osoby z ciemnymi zębami mogą liczyć na pomoc.
Istnieje kilka metod wybielania zębów, jednak najczęściej wykorzystywany sposób polega na nakładaniu specjalnego żelu, który aktywuje się przy pomocy światła. Warto zaznaczyć, że w ten sposób pozbywamy się nie tylko przebarwień na powierzchni zębów, ale również w środku. Choć każdy pacjent jest inny, można przyjąć, że cały zabieg trwa około 60 minut.