marchew
Zalecenia po usunięciu zęba
7 października 2020
lakowanie
Lakowanie – dlaczego jest niezbędne?
9 grudnia 2020

Alternatywne metody wybielania zębów – czy są skuteczne?

przyjaciółki

Barwa zębów jest uzależniona od wielu czynników. Jednym z nich są uwarunkowania genetyczne, kolejnym częstotliwość i metody czyszczenia jamy ustnej. Nie bez znaczenia jest także nasza dieta. Wiele osób marzy o śnieżnobiałym uśmiechu, dlatego decyduje się na wybielanie zębów w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Czy istnieją alternatywne metody osiągnięcia takiego samego efektu?

Domowe sposoby na wybielanie zębów

Osoby, które często spożywają wino, kawę i czarną herbatą powinny zdecydowanie częściej myć zęby i płukać jamę ustną. W przeciwnym wypadku ryzyko powstania nieestetycznie wyglądających nalotów znacząco wzrasta.

  • Jednym ze sposobów walki z żółtymi zębami jest użycie kurkumy. Jest to niezwykle popularna przyprawa sprzedawana w formie proszku. Niewielką ilość należy nasypać na szczoteczkę i zacząć myć zęby. Niestety, choć kurkuma wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, to wybielanie zębów przy jej pomocy charakteryzuje się stosunkowo niską skutecznością.
  • Kolejną opcją jest płukanie jamy ustnej olejem. Najczęściej używa się oleju kokosowego, lnianego, słonecznikowego lub sezamowego. Taką płukankę należy wykonywać codziennie rano. Mimo, że wiele osób potwierdza pozytywny wpływ tej metody na stan zębów, to w kwestii wybielania nie należy liczyć na spektakularne efekty.

Jedną z najpopularniejszych alternatywnych metod wybielania zębów jest użycie aktywnego węgla, który można kupić w praktycznie każdej aptece. Niestety minusem tej metody jest ograniczone zastosowanie. Osoby, które cierpią na nadwrażliwość zębów lub dziąseł nie powinny jej stosować, ponieważ może się to wiązać z pogłębieniem ich dolegliwości.

Jakie jeszcze są sposoby na wybielanie zębów?

Wiele osób wykorzystuje sodę oczyszczoną. Popularność tej metody wynika m.in. z bardzo niskiej ceny produktu. Niestety istnieje duże ryzyko uszkodzenia szkliwa, dlatego ta metoda jest uważana za umiarkowanie bezpieczną. Dodatkowo wybielanie zębów przy użyciu sody jest w wielu przypadkach po prostu nieskuteczne.

  • Do domowych sposobów zalicza się także wykorzystywanie owoców. Niektórzy stosują skórkę z banana, inni pulpę z truskawek, a jeszcze inni cytrusy. Niestety te metody także charakteryzują się umiarkowaną skutecznością.

Jak widać, alternatywne metody wybielania zębów raczej nie przyniosą pożądanych efektów. Dodatkowo, wybrane z nich mogą być niebezpieczne.

Profesjonalne wybielanie zębów

Najskuteczniejszym sposobem na piękny, biały uśmiech jest skorzystanie z usług profesjonalnego stomatologa. Warto jednak zaznaczyć, że przed wybielaniem należy wyleczyć wszystkie zęby. W niektórych przypadkach wystarczy tylko jeden zabieg, aby mieć biały zęby, natomiast w innych potrzeba 2, 3 lub 4 wizyt. Wszystko jest uzależnione od stanu uzębienia konkretnego pacjenta. Profesjonaliści potrafią wybielić zęby nawet o kilka odcieni. W praktyce oznacza to, że nawet osoby z ciemnymi zębami mogą liczyć na pomoc.

  • Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi, dlatego jest to najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza metoda.
  • Efekty zabiegu są natychmiastowe i długotrwałe, czego nie można powiedzieć o alternatywnych metodach.

Istnieje kilka metod wybielania zębów, jednak najczęściej wykorzystywany sposób polega na nakładaniu specjalnego żelu, który aktywuje się przy pomocy światła. Warto zaznaczyć, że w ten sposób pozbywamy się nie tylko przebarwień na powierzchni zębów, ale również w środku. Choć każdy pacjent jest inny, można przyjąć, że cały zabieg trwa około 60 minut.