Wybielanie zębów jest jednym z najpopularniejszych zabiegów. Gabinety oferują różne metody, zarówno w formie lampy, jak i specjalnych nakładek. Choć efekt w większości wypadków jest w pełni zadowalający, wiele osób martwi się bólem związanym z nadwrażliwością, który może pojawić się po zabiegu. Co istotne, może on spotkać osoby mające w pełni zdrowe zęby, bez głębokich wypełnień czy odsłoniętych szyjek. Z czego wynika ten fakt i w jaki sposób radzić sobie z bólem?
Reakcja zębów na zabieg wybielania jest kwestią indywidualną. Tak samo jak niektóre zęby wybielają się szybciej i na dłużej zachowują taki stan, podobnie u niektórych osób mogą pojawić się problemy z nadwrażliwością, pomimo tego iż wcześniej ich nie było. Jest to jednak inny rodzaj bólu niż ten spowodowany odsłonięciem szyjki. Nadwrażliwość pojawia się zazwyczaj w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia wybielania, choć często występuje już po kilku dniach noszenia nakładek. Wynika ona z obecności określonych substancji (nadtlenku wodoru oraz mocznika), które przenikają przez szkliwo i zębinę aż do miazgi. Dochodzi tam do tzw. odwracalnego zapalenia, które mimo wszystko w żadnym stopniu nie powoduje uszkodzenia miazgi.
Ból ma charakter tymczasowy i po zakończeniu terapii wybielającej mija. Bardzo często trwa zaledwie kilka dni i ustaje. Od czego zależy stopień bólu? Jest to również kwestia indywidualna, związana z osobistym progiem bólu każdej osoby, jednak spore znaczenie ma stężenie preparatu wybielającego oraz częstotliwość jego użytkowania. Wybielanie zębów bardzo często jest poprzedzone badaniem kwalifikującym, podczas którego można ustalić stopień wrażliwości zębów. Korzystając z pomocy wyspecjalizowanych gabinetów stomatologicznych, możemy liczyć na pewną poradę dotyczącą użytkowania środka wybielającego.
Na początku warto wspomnieć, iż jeśli odczuwany ból jest tak silny, że nie jesteśmy w stanie kontynuować terapii, należy jak najszybciej skonsultować się z dentystą, który wskaże nam rozwiązanie sytuacji. Jeśli jednak dyskomfort jest znośny, ale zależy nam na jego ograniczeniu, można zastosować się do poniższych wskazówek.
Osoby, które zmagają się z nadwrażliwością i chcą zdecydować się na wybielanie zębów, powinny wybrać metodę laserową, która jest bardziej delikatna dla szkliwa. Cały proces przebiega też znacznie szybciej, w porównaniu do metody nakładkowej. Dodatkowo, dentysta może polecić zakup specjalnych nakładek z preparatem łagodzącym, które nosi się po zabiegu.