Implanty zębowe Poznań
Piękny uśmiech i swoboda podczas gryzienia dzięki implantom zębowym!
29 października 2018
dobry ortodonta poznań
Czy dentysta a ortodonta to to samo?
28 listopada 2018

Co warto wiedzieć o wybielaniu zębów u dentysty?

laser

Wybielanie zębów to temat, który cieszy się ogromną popularnością. Wiele osób marzy o białym i promiennym uśmiechu. Niestety nie każdego natura obdarzyła śnieżnobiałymi zębami. Często bywa tak, że pomimo starannej pielęgnacji nie jesteśmy w stanie wybielić uzębienia. Oczywiście na naszą niekorzyść działają m.in. papierosy, kawa, czerwone wino, herbata, a także wiele innych produktów, które wywołują trwałe przebarwienia szkliwa. Właśnie dlatego warto dowiedzieć się więcej o wybielaniu zębów.

Czym jest wybielanie zębów?

Wybielanie zębów ma na celu ich rozjaśnienie nawet o kilka tonów. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że efekt końcowy uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Nie można więc z góry zaplanować do ilu tonów zostaną rozjaśnione zęby.

Warto wiedzieć, że wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym jest całkowicie bezpieczne. Nie trzeba więc obawiać się erozji szkliwa, tak jak w przypadku samodzielnego wybielania. Wszystko odbywa się przy zachowaniu rygorystycznych norm. Na pierwszym miejscu stawiane jest oczywiście zdrowie pacjenta. Profesjonalne wybielanie zębów nie niesie za sobą żadnych nieprzyjemnych konsekwencji. Owszem, może pojawić się delikatna nadwrażliwość zębów na ciepło oraz zimno, jednak problem można rozwiązać poprzez stosowanie specjalnych past.

Wybielanie zębów: metody

Wybielanie zębów możliwe jest dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii. Specjalistyczny sprzęt jest podstawą do tego, aby proces ten przebiegł sprawnie i całkowicie bezproblemowo. Pierwszą stosowaną metodą jest wybielanie nakładkowe. Na samym początku pobierane są wyciski zębów. Są one bardzo cienkie i idealnie dopasowane do uzębienia. Pacjent otrzymuje również żel wybielający ze strzykawką, dzięki której możliwe jest uzupełnienie nakładek. Pacjent będzie mógł więc wykonać aplikację w warunkach domowych. Tak przygotowane nakładki najlepiej zakładać na kilka godzin w ciągu dnia. Tego rodzaju wybielanie zębów trwa 7-10 dni. Wymaga ono systematyczności i zaangażowania. Po tym czasie pacjent udaje się do stomatologa w celu omówienia wyników i podjęcia dalszych kroków. Czasami już po pierwszej serii efekt jest bardzo zadowalający!

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym odbywa się poprzez zastosowanie specjalistycznej lampy lub lasera. Jednorazowa wizyta na fotelu dentystycznym trwa około dwie godziny. Stomatolog nakłada na zęby pacjenta aktywny żel wybielający. Jest on naświetlany za pomocą wyżej wspomnianej lampy lub lasera. Laser jest najbardziej efektywnym sposobem na wybielanie. Stosowany żel przypomina ten, który wykorzystywany jest w metodzie nakładkowej. Należy jednak pamiętać, że jego stężenie jest o wiele wyższe, dzięki czemu efekty zauważalne są niemal natychmiast. Oczywiście łączna ilość wymaganych zabiegów zależy od indywidualnego przypadku. Istotnym jest to, w jakim stanie było uzębienie przed rozpoczęciem wybielania.

Wybielanie zębów: jak się przygotować?

Oczywiście przed wybielaniem zębów należy dokładnie sprawdzić stan uzębienia. Istotnym jest, aby uzupełnić wszelkie ubytki, a także wyeliminować próchnicę. Trzeba liczyć się z tym, że chore zęby nie mogą zostać wybielane. Dotyczy to również chorób dziąseł. W pierwszej kolejności należy zadbać o zdrowie jamy ustnej.

Wybielanie zębów przynosi najlepsze efekty, kiedy szkliwo jest nieuszkodzone. Efekt zabiegu może utrzymywać się nawet kilka lat. Jeśli jednak szkliwo jest zdarte, to zęby mają tendencję do przebarwień. Oznacza to, że rezultaty wybielania będą utrzymywać się krócej. W takim przypadku należy systematycznie odnawiać zabieg, np. poprzez stosowanie nakładek raz na pół roku. Dzięki temu podtrzymamy śnieżnobiały odcień zębów na długi czas.

Wybielanie zębów: ile zabiegów potrzeba?

Jeśli zdecydujemy się na wybielanie zębów przy użyciu lampy, to musimy liczyć się z koniecznością odbycia kilku wizyt (od 2 do 4). Przy laserze natomiast od 1 do 2. Wszystko zależy od koloru wyjściowego. Między wizytami należy stosować mniej więcej tygodniowe odstępy. Pamiętajmy również o tym, że zęby martwe wybielają się o wiele wolniej. Być może lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie licówek.

Wybielanie zębów: cena

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym to koszt około 1500 zł. Nakładki do aplikacji w domu są tańsze – ich cena wynosi ok 800 zł. Za licówki (rekomendowane do zębów martwych) zapłacimy około 1500 zł za ząb.

Wybielanie zębów: pielęgnacja po zabiegach

Istotnym jest, aby podtrzymywać efekty wybielania. Pielęgnacja bezpośrednio po zabiegu ma ogromne znaczenie. Musi ona rozpocząć się już od pierwszego wybielania. „Biała dieta” powinna trwać nie tylko podczas wybielania zębów, ale jeszcze przez około 2 tygodnie od ostatniego zabiegu. W tym czasie nie należy spożywać produktów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na koloryt szkliwa. Mowa tutaj m.in. o kawie, czerwonym winie, herbacie, burakach, sokach cytrusowych, czerwonej kapuście, żółtkach jaj, szpinaku, sokach z owoców leśnych, czy też warzywach posiadających w swoim składzie karoten.