Implanty stomatologiczne – zwane też zębowymi – właściwie nie są już nowością czy nowinką medyczną. Aktualnie mówi się, że wraz z koroną protetyczną bardzo dobrze odtwarzają utracony ząb i są przede wszystkim bezpieczne. Wykonanie zabiegu to nie taka prosta sprawa. Wielu ludzi zastanawia się też czy każdy może mieć implanty zębowe. Postaramy się odpowiedzieć na to i inne pytania.
Stosowanie implantów zębowych zapoczątkowano już w latach 60. XX wieku. Od tej pory wiele w tym zakresie się zmieniło, a ich popularność wciąż rośnie. Aktualnie implanty z sukcesem zastępują korzenie utraconych zębów. Po tylu latach stosowania tej metody śmiało można stwierdzić, że jest to bezpieczny i mało inwazyjny sposób uzupełniania ubytków zębowych. Warto podkreślić, że można stosować ją także w zaawansowanym wieku. Trzeba tylko spełnić pewne warunki.
Wielu pacjentów panikuje przed wizytą u stomatologa, wiedząc, że będą wstawiane im implanty. Niektórzy myślą, że zabieg ten wymaga pobytu w szpitalu. Tymczasem okazuje się, że nie ma takiej konieczności. Sama procedura wszczepienia implantów przebiega podczas jednej wizyty w gabinecie. Odbywa się to w znieczuleniu miejscowym. Co ciekawe, jest zdecydowanie mniej inwazyjnym zabiegiem od usunięcia zęba. Po zabiegu natomiast pacjent musi dostosować się do szeregu zaleceń stomatologa. Wskazują one na to, jak ma on postępować w ciągu pierwszych tygodni.
Przykładowo, przez 3-4 godziny po zabiegu pacjent musi przykładać do twarzy okłady z lodu. Następnie przez kilka dni powinien unikać gorących płynów i pokarmów. Nie może też uczestniczyć w wysiłku fizycznym. Zalecenia te dotyczą nawet specjalnej higieny jamy ustnej. W pierwszej chwili może wydawać się to trudne do wykonania, jednak efekty wszczepiania implantów zębowych są w stanie przywrócić twarzy szczery uśmiech, więc to wystarczający powód i dobra motywacja do tego, aby sprostać tym zadaniom.
Rozwój implantologii sprawił, że nie ma konkretnych ograniczeń jeżeli chodzi o stosowanie implantów zębowych. Decydować się na nie mogą pacjenci w każdym wieku. Wszystko wskazuje na to, że każda osoba dorosła, która pomyślnie przeszła konsultację medyczną u stomatologa, może poddać się zabiegowi. Co ciekawe, na ten sam krok mogą zdecydować się nawet pacjenci po chorobach nowotworowych i z ustabilizowaną cukrzycą.
Kto w takim razie nie może skorzystać z tego zabiegu? Przede wszystkim osoby przed 16. rokiem życia. Ich układ kostny jeszcze się rozwija. A co z osobami ze schorzeniami przyzębia? W pierwszej kolejności powinny odbyć leczenie periodontologiczne. Czasem zdarzają się przypadki, u których z powodu braku zębów zanikają kości. W tej sytuacji pacjenci również muszą się do tego zabiegu odpowiednio przygotować. O tym, jak będzie to wyglądało, dowiedzą się podczas konsultacji ze stomatologiem. Dlatego chcąc dowiedzieć się więcej, najlepiej od razu umówić się na wizytę w gabinecie.
Implanty zębowe są bezpieczną metodą uzupełniania ubytków w jamie ustnej. Nawet jeżeli ktoś nie może od razu poddać się zabiegowi ich wszczepienia, nie oznacza, że nie będzie to możliwe także w przyszłości. Wystarczy udać się na konsultację do stomatologa, a ten oceni stan uzębienia i zaproponuje najlepszą metodę leczenia. Być może już od razu będą to implanty, które z łatwością przywrócą piękny uśmiech.