Wszczepienie implantu stomatologicznego to skuteczny i mało inwazyjny sposób na uzupełnienie braków zębowych. Tego rodzaju zabieg nie powinien budzić większych obaw, ponieważ nie wiąże się z większą ingerencją chirurgiczną. Niemniej, niekiedy wystąpić mogą pewne dolegliwości, które zazwyczaj pojawiają się nawet kilka godzin po jego zakończeniu. Co się do nich zalicza i jak sobie z nimi radzić?
Zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych jest w pełni bezpieczny dla pacjenta. Tuż po jego zakończeniu może pojawić się pewien dyskomfort, który powiązany jest zazwyczaj z okresowymi dolegliwościami. Najczęściej zalicza się do nich: opuchlizna występująca w rejonie policzka, delikatne zasinienie w operowanym rejonie, ból występujący po zaprzestaniu działania znieczulenia oraz uczucie ciała obcego – szczególnie gdy pacjentowi zostały założone szwy, które mogą nieco uwierać.
Nieco rzadziej występuje również niewielka gorączka. Tego rodzaju dolegliwości nie utrzymują się jednak długo i większość osób jest w stanie je przeczekać. Ponadto są całkowicie naturalne, dlatego nie należy się ich obawiać. W przypadku gdy ból będzie dość mocno odczuwalny, to najlepiej sięgnąć po leki przeciwbólowe, które są dostępne bez recepty.
W rzadkich sytuacjach, po wszczepieniu implantu zębowego, u pacjentów mogą pojawić się groźniejsze objawy, które zazwyczaj wiążą się z koniecznością ponownej wizyty u stomatologa. Należy do nich m.in. wysoka gorączka. Jeżeli nie ustępuje ona po kilku godzinach, to jest to niepokojący znak, który sugerować może, że doszło do zakażenia.
Innym, równie niepokojącym sygnałem jest zesztywnienie mięśni szczęki bądź szczękościsk. Co może go powodować? Prawdopodobnie mamy wówczas do czynienia z zapalaniem tkanek okołowszczepowych. Jest to tym bardziej groźne, gdyż nawet drobne zaniedbanie wiąże się z utratą implantu.
Tuż po zabiegu zostaniemy poinformowani przez lekarza o konkretnych zaleceniach. Przeważnie dotyczą one określonych zakazów i nakazów. Bezpośrednio po wszczepieniu implantu obowiązuje zakaz spożywania posiłków. Zazwyczaj trwa on kilka godzin, do momentu pojawienia się czucia w operowanej okolicy. Ponadto, w ciągu najbliższych 4 tygodni nie należy korzystać z siłowni i ograniczyć duży wysiłek fizyczny. Obowiązuje też zakaz korzystania z solarium, sauny oraz basenu. Pacjent nie powinien się także opalać ani przebywać dłuższy czas na słońcu.
Bardzo istotne jest również odpowiednie traktowanie zaszytej rany. Pod żadnym pozorem nie należy jej dotykać, czy to językiem, czy placami. Gojenie rany wspomaga za to przyjmowanie płynnych posiłków, regularne płukanie jamy ustnej, a także smarowanie dziąseł specjalnym żelem chlorheksydynowym. Do regularnej higieny warto zastosować szczoteczkę z miękkim włosiem, a podczas szczotkowania omijać wszczepiony implant. Wszystkie dolegliwości powinny ustąpić w okresie od jednego do dwóch tygodni.
Pamiętać trzeba jednocześnie, że tuż po zabiegu nie powinno się prowadzić samochodu, dlatego najlepiej poprosić bliską osobę, aby odwiozła nas do domu.
Pamiętać należy przy tym, że wszczepienie implantu zęba nie zwalnia z dbania o higienę jamy ustnej. Równie istotne są regularne wizyty u stomatologa, które pozwolą zachować świetny wygląd implantu, jak i zadbać o okoliczne zęby. Zapraszamy do nas wszystkie osoby, które chcą zadbać o piękny i zdrowy uśmiech. Usługę wszczepiania implantów zębowych oferujemy w naszym gabinecie na terenie Poznania. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: Implant zęba Poznań