prześwietlenie
W czym pomoże chirurg stomatologiczny?
8 stycznia 2021
bonding
Bonding zębów – na czym polega?
5 marca 2021

Jak ograniczyć spożywanie przez dziecko słodyczy?

słodycze

Zdecydowana większość dzieci uwielbia słodycze, a bez kontroli rodziców mogłyby je jeść bez umiaru. Oczywiście pod żadnym pozorem nie można dopuścić do takiej sytuacji. Dlaczego spożywanie nadmiernej ilości cukrów prostych jest niebezpieczne? Przede wszystkim prowadzi do rozwoju próchnicy, a także przyczynia się do rozwoju innych chorób, np. cukrzycy. Słodycze są niezwykle kaloryczne, dlatego mogą być przyczyną nadwagi i otyłości. Cukier jest uzależniający, więc tak trudno odzwyczaić dzieci od jego spożywania. Dentysta dziecięcy przeważnie na pierwszy rzut oka zauważa negatywne skutki spożywania dużej ilości słodkości.

Czym zastąpić słodycze?

Przede wszystkim należy podkreślić, że ograniczanie słodyczy powinno przebiegać stopniowo. Jest to najlepsza i najskuteczniejsza metoda, która w zależności od konkretnego dziecka, może potrwać od 4 do 8 tygodni.

  • Na początku warto wyznaczyć jeden dzień, może to być np. poniedziałek, w którym dziecko nie będzie jadło słodyczy w ogóle. Dotyczy to także słodzenia herbaty, owsianki itp. W tym czasie dziecko nie powinno również spożywać miodu. W zamian za to wprowadzamy owoce. Najlepszym z nich jest jabłko. Mogą to być też pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, kiwi i maliny.
  • Kolejny etap to selekcja słodyczy. Na rynku można znaleźć słodkości o obniżonej zawartości cukru. Warto zainteresować się także zamiennikami sacharozy. Do najbardziej popularnych należą ksylitol i erytrytol. Te dwa zamienniki są znacznie mniej kaloryczne oraz cechują się zdecydowanie niższym indeksem glikemicznym.

Wyżej wymienione czynności zdecydowanie obniżają spożywanie cukrów prostych i jednocześnie nie będą dużym szokiem dla dziecka. Za każdym razem kiedy usłyszymy prośbę o coś słodkiego, warto zaproponować kawałek soczystego jabłka.

Kolejny etap ograniczania słodyczy

Ogromne ilości cukru znajdują się także w napojach gazowanych. Każdy dentysta dziecięcy zdecydowanie odradza ich picie. Zdecydowanie lepiej zastąpić je herbatą z dodatkiem soków owocowych (słodzonych). Po 2-3 tygodniach warto dodać kolejne dwa dni bez słodyczy i jednocześnie obniżyć ilość spożywanego cukru w inne dni. Warto pamiętać, że doskonałym sposobem na zmotywowanie dziecka są nagrody. Mogą to być np. drobne upominki. W trakcie ich wręczania, należy podkreślić jak dumni jesteśmy z wytrwałości dziecka.

  • Po miesiącu stopniowego ograniczania słodyczy można wprowadzić zasadę, że cukier (w różnej postaci) jest spożywany wyłącznie w weekendy. Oczywiście rodzice powinni również stosować się do tych wytycznych.
  • Im dziecko będzie jadło mniej słodyczy, tym większą ilość owoców będzie można wprowadzić do jego diety. Jest to polecane szczególnie w godzinach porannych. W trakcie sezonu niezwykle cenne są truskawki, wiśnie, czereśnie oraz czarna i czerwona porzeczka.

Dobrym pomysłem jest wyciskanie soków. Najlepiej sprawdzi się do tego wyciskarka wolnoobrotowa. Pamiętajmy jednak, że dentysta dziecięcy zaleca mycie zębów po każdym posiłku, co dotyczy również soków.

Edukacja dziecka

W trakcie procesu ograniczania ilości spożywanych słodyczy, warto edukować dziecko. Najlepiej sprawdza się pozytywne podejście. Tłumaczymy maluchowi, że choć słodycze są najsmaczniejsze na świecie, to ich nadmierne spożywanie może się dla nich bardzo źle skończyć. Nie należy oczekiwać, że nasza pociecha od razu to zaakceptuje, jednak jeżeli zobaczy, że rodzice również ograniczają ilość słodyczy, wówczas będzie ich naśladować. Zdrowe nawyki żywieniowe warto kształtować w dzieciach od najmłodszych lat.