Ból po wybielaniu zębów – czy jest możliwy?
16 stycznia 2020
próchnica bąbelkowa
Co to jest próchnica butelkowa?
13 lutego 2020

Jak zima wpływa na stan zębów?

Zima to bardzo trudny okres, zwłaszcza dla posiadaczy nadwrażliwych zębów. Ból może pojawić się podczas spacerów czy biegania, czyli zawsze wtedy, gdy mamy kontakt z zimnym powietrzem. Dodatkowo w tym okresie często spożywamy gorące napoje, co również negatywnie wpływa na nasze odczucia. Częste zmiany temperatury działają drażniąco na zakończenia nerwowe, zwłaszcza gdy stan zębów nie jest odpowiedni – pojawiają się ubytki, czy odsłonięte szyjki zębowe. Kolejną kwestią jest zwiększone ryzyko zachorowania lub przeziębienia się, co w efekcie także może przełożyć się na stan zębów.

Osłabienie organizmu a zdrowie zębów

Zima nieodłącznie wiąże się z mniejszą dawką promieni słonecznych, często ograniczeniem aktywności fizycznej i nieraz gwałtownym spadkiem temperatury. Do tego w powietrzu znajduje się sporo wirusów, które w krótkim czasie mogą zaatakować kolejne osoby. Spadek odporności oraz przeziębienie mogą wiązać się także z powstawaniem ognisk zapalnych w jamie ustnej, pomimo tego, iż wcześniej nie towarzyszyły nam podobne objawy. Pojawienie się stanu zapalnego oznacza, że jak najszybciej potrzebny będzie nam dentysta. Stomatolog sprawdzi czy ukryty stan zapalny jest wywołany ubytkiem, czy też problemami w obrębie kości zęba. Pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć dolegliwości tego typu, gdyż mogą one rozprzestrzenić się na cały organizm, powodując choroby odogniskowe.

Na co jeszcze należy uważać zimą?

Okres świąteczny również stwarza spore zagrożenie dla naszych zębów, ze względu na znacznie większy dostęp do różnego rodzaju łakoci. Zarówno u dzieci, jak i dorosłych może wystąpić zwiększone ryzyko próchnicy. Niezwykle ważne jest, aby w tym czasie pamiętać o regularnym myciu oraz używaniu nitki dentystycznej. Są to podstawowe zasady, o których powie każdy dentysta. Okres przeziębienia wiąże się ze spożywaniem syropów i tabletek, które zazwyczaj mają w swoim składzie spore ilości cukru. Należy więc pamiętać, aby po ich spożyciu, zwłaszcza wieczorem, koniecznie umyć zęby.

W jaki sposób dbać o zęby zimą?

Jedną z ważniejszych kwestii jest odpowiednie zabezpieczenie się przed zimnem, dlatego w trakcie przebywania na zewnątrz nie wolno zapominać o szaliku osłaniającym twarz. W trakcie aktywności dobrze zaopatrzyć się w tzw. komin, który naciągamy w okolice nosa, tym samym ograniczając kontakt z zimnym powietrzem. Osoby zmagające się z nadwrażliwością powinny używać dedykowanych past, które uszczelniają kanaliki zębinowe i stanowią warstwę ochronną dla zębów. Należy wybierać delikatne pasty, które nie będą zbyt mocno ścierać szkliwa. Dentysta może polecić także skuteczne zabiegi, które pozwolą nam wzmocnić zęby. Jaki jest najpopularniejszy z nich? Fluoryzacja – polega na dokładnym oczyszczeniu zębów i naniesieniu na ich powierzchnię sporej dawki fluoru. Pierwiastek wbudowuje się w szkliwo i zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Należy pamiętać także o tym, że po wystąpieniu jakichkolwiek niepokojących objawów, powinniśmy odbyć jak najszybciej wizytę u stomatologa. Nadwrażliwość może być bowiem pierwszym symptomem świadczącym o poważniejszych problemach z uzębieniem.