przyjaciółki
Alternatywne metody wybielania zębów – czy są skuteczne?
5 listopada 2020
prześwietlenie
W czym pomoże chirurg stomatologiczny?
8 stycznia 2021

Lakowanie – dlaczego jest niezbędne?

lakowanie

Próchnica jest jednym z najbardziej powszechnych problemów, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Chcąc zabezpieczyć się przed tą chorobą, w pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej – codzienne szczotkowanie, nitkowanie oraz płukanie. Bardzo ważna jest także dieta, najlepiej w maksymalnym stopniu pozbawiona cukru. Stomatolog może doradzić nam również wykonanie zabiegu lakowania. Wykonuje się go przede wszystkim w przypadku dzieci. Dlaczego warto się nie zdecydować i jakie może przynieść efekty?

Podstawowe informacje na temat lakowania zębów

Zabieg polega na uszczelnianiu bruzd, które naturalnie występują na zębach trzonowych i przedtrzonowych. To właśnie zęby boczne, ze względu na swoją specyficzną budowę, są szczególnie narażone na pojawienie się próchnicy. Istnieje bowiem duże ryzyko zalegania resztek pokarmu, co prowadzi do namnażania się bakterii. Niestety szczoteczką nie zawsze jesteśmy w stanie dokładnie doczyścić te miejsca, a duży problem mogą mieć w tej kwestii zwłaszcza dzieci.

Stomatolog wykonujący lakowanie uszczelnia bruzdy, gdyż w obszarze ich występowania szkliwo jest dosyć cienkie. Co więcej, zęby dzieci nie są jeszcze tak mocne jak dorosłych, więc są bardziej narażone na rozwój próchnicy.

Kiedy należy wykonać lakowanie?

Najlepszym momentem na odwiedzenie stomatologa jest krótki okres po wyrżnięciu się zębów bocznych. Lakowaniu zostają poddane zarówno mleczaki, jak i zęby stałe. Zabieg może zostać wykonany nawet u dwulatków. Jego ogromną zaletą jest krótki czas trwania oraz bezbolesność, dzięki czemu maluchy nie będą musiały obawiać się bólu. Dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie lakowania podczas wizyty adaptacyjnej, czyli pierwszej kontroli w gabinecie dentystycznym. Stomatolog będzie powtarzać całość podczas kolejnych odwiedzin, wraz z procesem wyrzynania.

Dlaczego lakowaniu należy poddać już zęby mleczne? Wśród rodziców nierzadko panuje przekonanie, że o mleczaki nie trzeba dbać tak samo jak o zęby stałe, gdyż w końcu i tak wypadną. Jest to oczywiście duży błąd. Próchnica już na tym etapie zaatakuje później pojawiające się stałe uzębienie, jednocześnie wpływając na sposób wyrzynania się. Lakowanie stanowi skuteczną ochronę przed chorobą i przyczynia się do prawidłowego rozwoju zębów.

W jaki sposób dokładnie przebiega zabieg?

Warto pamiętać, że stomatolog lakuje tylko zdrowe zęby. Jeśli któreś z nich zostały już zaatakowane przez próchnicę, może nałożyć na nie specjalny preparat zawierający fluor. Pierwszym krokiem jest zatem dokładne zbadanie jamy ustnej. Następnie, zęby zostają oczyszczone za pomocą specjalnego narzędzia, przypominającego małą szczoteczkę elektryczną, wypłukane wodą i wysuszone.

Kolejnym etapem jest nałożenie specjalnego preparatu, który ma za zadanie wzmocnić sam lak, gdy zostanie już zaaplikowany na zęby. Znowu następuje płukanie i suszenie. W ostatnim etapie stomatolog nanosi lak. Cały proces jest bardzo precyzyjny, dzięki zastosowaniu specjalnej końcówki. Substancja jest półpłynna, zatem może dotrzeć wszędzie tam, gdzie powinna. Aby preparat stał się twardy, wykorzystuje się narzędzie do naświetlania. Całość trwa zaledwie kilka minut i kończy się sprawdzeniem czy warstwa laku nie jest zbyt duża. W wielu gabinetach istnieje możliwość wyboru koloru substancji, co jest dodatkową atrakcję dla malucha.

Zabieg ma charakter profilaktyczny, a jego regularne wykonywanie pozwoli cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.