wybielanie zębów
Wybielanie zębów w domu – czy jest skuteczne?
4 lutego 2019
proteza zębowa Poznań
Czy każdy może mieć implant zębowy?
12 marca 2019

Proteza zębowa – jaką wybrać?

proteza zębowa Poznań

Protezy zębowe stosuje się najczęściej, kiedy brakuje kilku zębów lub w przypadku całkowitego braku uzębienia. Czasem sztuczne zęby w postaci protezy nie są już wyborem, ale koniecznością. Rodzaj protezy może zależeć od ilości zębów i zasobności portfela. W ofercie znaleźć można protezy ruchome i stałe. Która dla kogo będą najlepsze?

Protezy stałe – wkłady koronowe, licówki

Popularnym uzupełnieniem ubytków są wkłady koronowe, które odtwarzają część koronową zęba. W zupełności mogą zastąpić plombę. Wśród polecanych są również korony mocowane na oszlifowanym zębie bądź też wkładzie koronowo-korzeniowym. Innym rozwiązaniem są licówki – cieniutkie nakładki, które są przyklejane do zewnętrznej powierzchni. Do protez stałych zalicza się również most protetyczny, który mocuje się do własnych zębów. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się również implanty, dzięki którym można uzupełnić braki nawet kilku zębów.

Protezy ruchome – częściowe i całkowite

Protezy mogą być zarówno częściowe, jak i całkowite. Kiedy brakuje kilku zębów, można wykonać protezę częściową szkieletową lub nakładową.

Protezy szkieletowe opierają się na własnych zębach. To dobre rozwiązanie z uwagi na to, że są stabilniejsze, łatwiejsze w utrzymaniu higieny, a także w mniejszym stopniu wywołują choroby przyzębia. Mówi się również, że z uwagi na to, że są delikatniejsze i cieńsze, łatwiej jest się do nich przyzwyczaić. Mocuje się je przy użyciu metalowych klamer lub specjalnych zatrzasków.

Protezy nakładowe są opierane na korzeniach własnych zębów. Stosuje się je najczęściej wtedy, kiedy korzenie zębów są słabe lub jest ich za mało. Wówczas specjaliści wykonują na nich specjalne zatrzaski, do których mocuje się ruchomą protezę.

Poważne ubytki w uzębieniu, a więc całkowity ich brak powoduje, że pacjenci zmuszeni są do zastosowania protezy całkowitej. Początkowo trudno jest przyzwyczaić się do takiej protezy – do odgryzania, żucia czy nawet mówienia. Proteza ta nie zawsze jest stabilna, a więc może powodować ocieranie dziąseł i podniebienia. Wówczas zaleca się stosowanie specjalnych kremów i innych preparatów.

Ciekawym rozwiązaniem w zakresie protez całkowitych jest proteza stabilizowana na implantach. Dzięki tej metodzie użytkownik może jeść nawet twarde pokarmy, nie odczuwając z tego tytułu żadnego dyskomfortu.

Podsumowanie

Mając już protezę czy to stałą, czy ruchomą, potrzeba trochę czasu, aby się do niej przyzwyczaić. Początkowo można odczuwać dyskomfort i drobne dolegliwości, ale z czasem wszystko ustępuje. Bardzo ważne jest to, aby dbać o higienę nowych zębów. Główną zaletą protezy zębowej jest brak podatności na negatywne skutki próchnicy. Trzeba natomiast mieć na uwadze, że pokarm bardzo często gromadzi się między protezą a podniebieniem i dziąsłami. Posiadacze ruchomej protezy powinni dbać o to, aby nie doprowadzić do powstania stanów zapalnych oraz infekcji grzybiczych. Na noc należy zdejmować protezę.

Trudno jest wskazać protezę, która będzie odpowiednia dla konkretnej osoby. Chodzi mianowicie o to, że każdy ma własne oczekiwania i możliwości oraz pewne ograniczenia w zakresie tego wyboru. Trzeba w związku z tym udać się na konsultację do gabinetu stomatologicznego, specjalizującego się w protetyce.

Nie od dziś proteza zębowa gości w naszej ofercie. Mamy w tym zakresie bogate doświadczenie. Jeżeli oczekujesz rady bądź już wiesz, jakiej protezy potrzebujesz, zapraszamy do naszego gabinetu. Co prawda Poznań jest miastem, w którym obsługujemy pacjentów, ale ci przybywają do nas także z okolic.