tomografia stomatologiczna poznań
Zęby zatrzymane – co powinieneś o nich wiedzieć?
8 lipca 2020
mycie zębów
Jak nauczyć dziecko prawidłowego mycia zębów?
3 września 2020

Protezy ruchome – zasady użytkowania

uśmiech

Coraz większa liczba osób zmaga się z problemem braków w uzębieniu. Wynika to nie tylko z rosnącego wskaźnika długości życia, aktywności zawodowej osób starszych wiekiem, ale również w związku z poprawiającą się sytuacją ekonomiczną. Ruchoma proteza zębowa to wciąż jedno z najczęściej stosowanych uzupełnień protetycznych. Braki w uzębieniu w ogromnym stopniu wpływają na komfort życia, sposób funkcjonowania pacjenta oraz jego sposób odżywiania się. Chcąc poprawić swoją sytuację, jednym z rozwiązań są właśnie protezy ruchome. Aby jednak móc cieszyć się ich bezproblemowym użytkowaniem, niezwykle istotne jest trzymanie się kluczowych zasad związanych z higieną i przechowywaniem.

Dlaczego należy dbać o higienę protezy?

Przeprowadzane badania coraz częściej pokazują, iż dobrze utrzymana i higieniczna proteza zębowa wpływa na ogólny stan zdrowia pacjenta. Regularne czyszczenie pozwala zmniejszyć liczbę szczepów bakteryjnych, a tym samym zminimalizować ryzyko zachorowania na różnego typu jednostki chorobowe, w tym zachłystowe zapalenie płuc czy bakteryjne zapalenie wsierdzia.

W jaki sposób prawidłowo użytkować protezę ruchomą?

Protezy zębowe noszą obecnie miliony osób w Polsce. Tak ogromna liczba pokazuje jak istotną rolę w społeczeństwie odgrywa protetyka stomatologiczna. Niestety znaczna część użytkowników nie dba o uzupełnienie w sposób prawidłowy. O jakich zasadach należy pamiętać?

  • Czyszczenie – wiele osób zapomina o tym, że o protezę należy dbać w taki sam sposób jak o naturalne zęby. Konieczne jest nie tylko używanie specjalnej szczoteczki po każdym posiłku, ale również stosowanie preparatów antyseptycznych i antybakteryjnych. W przeciwnym wypadku jesteśmy narażeni na przewlekłe stany zapalne błon śluzowych.
  • Kamień nazębny pojawia się nie tylko na uzębieniu, ale również na protezie. Jego ilość jest bezpośrednio związana z częstotliwością czyszczenia uzupełnienia. Aby pozbyć się nalotu, konieczna będzie wizyta w gabinecie stomatologicznym. Przy użyciu odpowiednich narzędzi, dentysta usunie kamień. Oddając się w ręce specjalisty, nasza proteza zębowa nie będzie narażona na uszkodzenie.
  • Stomatologa warto odwiedzać regularnie, najlepiej co pół roku. Noszenie protezy wiąże się z większą liczbą bakterii i grzybów w jamie ustnej. Co za tym idzie, chcąc uniknąć powikłań chorobowych i utrzymać jamę ustną w zdrowiu, należy pamiętać o przeglądach. Dzięki temu, dowiemy się również czy określona część protezy wymaga wymiany na nową. Akrylowe elementy wymienia się średnio co 5 lat.

W jaki sposób przechowywać protezę?

Jednym z największych błędów jest przechowywanie protezy w szklance z wodą. Osoby stosujące to rozwiązanie przyczyniają się do namnażania bakterii i grzybów na powierzchni uzupełnienia, tym samym narażając się na liczne choroby jamy ustnej oraz dolegliwości typu afty. Przygotowując się do snu, trzeba zdjąć protezę, umyć ją i wysuszyć. Następnie wkładamy ją do czystego i przewiewnego pojemnika.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Proteza zębowa nie powinna być noszona bez przerwy. Każdego dnia należy wyjąć ją z ust na przynajmniej 8 godzin, co najczęściej pokrywa się z długością snu. W kwestii czyszczenia, nie wolno gotować protez. Zapomnijmy również o zbyt częstym używaniu środków do dezynfekcji, gdyż grozi to uszkodzeniem powierzchni. Jeśli dojdzie do odłamania się części uzupełnienia lub pęknięcia, należy jak najszybciej udać się do stomatologa. Samodzielne próby naprawy nie są zalecane, z uwagi na ryzyko całkowitego zepsucia protezy.