Coraz większa liczba osób zmaga się z problemem braków w uzębieniu. Wynika to nie tylko z rosnącego wskaźnika długości życia, aktywności zawodowej osób starszych wiekiem, ale również w związku z poprawiającą się sytuacją ekonomiczną. Ruchoma proteza zębowa to wciąż jedno z najczęściej stosowanych uzupełnień protetycznych. Braki w uzębieniu w ogromnym stopniu wpływają na komfort życia, sposób funkcjonowania pacjenta oraz jego sposób odżywiania się. Chcąc poprawić swoją sytuację, jednym z rozwiązań są właśnie protezy ruchome. Aby jednak móc cieszyć się ich bezproblemowym użytkowaniem, niezwykle istotne jest trzymanie się kluczowych zasad związanych z higieną i przechowywaniem.
Przeprowadzane badania coraz częściej pokazują, iż dobrze utrzymana i higieniczna proteza zębowa wpływa na ogólny stan zdrowia pacjenta. Regularne czyszczenie pozwala zmniejszyć liczbę szczepów bakteryjnych, a tym samym zminimalizować ryzyko zachorowania na różnego typu jednostki chorobowe, w tym zachłystowe zapalenie płuc czy bakteryjne zapalenie wsierdzia.
Protezy zębowe noszą obecnie miliony osób w Polsce. Tak ogromna liczba pokazuje jak istotną rolę w społeczeństwie odgrywa protetyka stomatologiczna. Niestety znaczna część użytkowników nie dba o uzupełnienie w sposób prawidłowy. O jakich zasadach należy pamiętać?
Jednym z największych błędów jest przechowywanie protezy w szklance z wodą. Osoby stosujące to rozwiązanie przyczyniają się do namnażania bakterii i grzybów na powierzchni uzupełnienia, tym samym narażając się na liczne choroby jamy ustnej oraz dolegliwości typu afty. Przygotowując się do snu, trzeba zdjąć protezę, umyć ją i wysuszyć. Następnie wkładamy ją do czystego i przewiewnego pojemnika.
Proteza zębowa nie powinna być noszona bez przerwy. Każdego dnia należy wyjąć ją z ust na przynajmniej 8 godzin, co najczęściej pokrywa się z długością snu. W kwestii czyszczenia, nie wolno gotować protez. Zapomnijmy również o zbyt częstym używaniu środków do dezynfekcji, gdyż grozi to uszkodzeniem powierzchni. Jeśli dojdzie do odłamania się części uzupełnienia lub pęknięcia, należy jak najszybciej udać się do stomatologa. Samodzielne próby naprawy nie są zalecane, z uwagi na ryzyko całkowitego zepsucia protezy.