pasta do zębów dla dzieci
Jaką pastę do zębów wybrać dla dziecka?
12 lipca 2019
aparat na zęby a wiek
Czy aparat na zęby można zakładać w każdym wieku?
13 sierpnia 2019

Rodzaje licówek i sposób pielęgnacji

pielęgnacja licówek

Popularne w ostatnich latach licówki to sposób na szybką i skuteczną poprawę wyglądu zębów. Kiedy są równe i białe, nie potrzeba dodatkowej motywacji, by często się uśmiechać. A skoro śmiech to zdrowie, warto w pierwszej kolejności dbać o zęby. Nie chodzi tu tylko o standardowe leczenie, ale również o sam wygląd. Warto więc zorientować się, jakie rodzaje licówek istnieją i w jaki sposób trzeba o nie dbać.

Czy w ogóle są licówki?

Licówki to nic innego jak bardzo cienkie, pojedyncze nakładki na zęby. Przeważnie wykonane są z porcelany, ale istnieją również inne ich rodzaje, o których mowa poniżej. Nakładki te przyklejane są do licowej strony zęba, poprzez zastosowanie specjalnego kleju. Stąd taka ich nazwa. Kompozyty, z których tworzy się licówki są trwałe, więc mogą służyć przez wiele długich lat. Co więcej, dobierane są pod względem koloru do odcienia naturalnych zębów, więc idealnie komponują się z pozostałymi zębami, wspólnie tworząc estetyczny, bardzo zadbany uśmiech.

Rodzaje licówek

Wyróżnia się kilka rodzajów licówek, które różnią się nie tylko trwałością i materiałem, z którego są tworzone, ale również sposobem ich pielęgnacji. Warto zorientować się, jakie licówki dziś oferują stomatolodzy i które z nich najkorzystniej będzie wybrać.

Porcelanowe

Z jednej strony najdroższe, a z drugiej zaś najtrwalsze. Są bardzo podobne do naturalnych zębów, więc są też chętnie wybierane.

Ceramiczne

Wykonuje się je poprzez połączenie różnych materiałów jak – krzemionka, kaolin, kwarc i barwniki.

Akrylowe

Wyróżnia je niska cena i niezbyt wysoka trwałość. Są podatne na uszkodzenia i zwykle stosuje się je na pewien czas.

Kompozytowe

Są nie tylko trwałe, ale również tańsze od porcelanowych. Mają jednolity kolor, przez co nie wyglądają zbyt naturalnie.

W jaki sposób dbać o licówki?

Właściwie pielęgnacja licówek powinna odbywać się tak samo, jak w przypadku naturalnych zębów. Również w tej sytuacji konieczne jest systematyczne ich mycie oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Czasem stomatolog radzi, aby regularnie płukać zęby płynem z fluorem. Właściwie nie ma większego znaczenia, jaki to rodzaj licówek. Wszystkie pielęgnuje się w identyczny sposób. W ramach pielęgnacji licówek, czy może bardziej chcąc cieszyć się nimi przez długi czas, trzeba też dostosować się do pewnych zasad, a więc unikać obgryzania paznokci, ołówków, mocnego zaciskania zębów i zgrzytania nimi. Przez kilka pierwszych dni po wykonaniu zabiegu nie powinno się również pić soków owocowych i warzywnych, ani też kawy i herbaty. O tym, jak pielęgnować licówki, na pewno powiadomi specjalista, który je wykona.

Dlaczego warto założyć licówki?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na licówki. To one zmieniają kolor korony zębów, nadbudowują drobne brakujące fragmenty, przesłaniają zęby odbudowane po pęknięciu, korygują kształt zębów, przysłaniają stemy, a także maskują uszkodzenia szkliwa. Stosuje się je głównie z powodów estetycznych, a wymieniać je można w nieskończoność.

Jakie są zalety posiadania licówek?

  • to szybki sposób na poprawę wyglądu zębów
  • nie są drogie w porównaniu do innych usług z zakresu stomatologii estetycznej
  • dzięki nim można wybielić zęby nawet o kilka odcieni
  • są całkiem bezpieczne i trwałe

Podsumowanie

Dziś wiele osób decyduje się na licówki, a z powyższego wynika, że nie bez powodu. Pytanie tylko, czy każdy może zdecydować się na tę metodę poprawiania stanu wizualnego swoich zębów? Są przypadki, w których odradza się stosowanie licówek. Warto więc zapytać o to swojego stomatologa.