lakowanie
Lakowanie – dlaczego jest niezbędne?
9 grudnia 2020
słodycze
Jak ograniczyć spożywanie przez dziecko słodyczy?
8 lutego 2021

W czym pomoże chirurg stomatologiczny?

prześwietlenie

Zdecydowana większość pacjentów odwiedzających lekarza dentystę nie rozróżnia stomatologa i chirurga stomatologicznego. Choć obaj mają ze sobą wiele wspólnego, to równie wiele ich różni. Stomatolog jest odpowiedzialny za diagnozę i leczenie zębów. Z kolei chirurg stomatologiczny w takim oferuje zdecydowanie szerszy zakres pomocy. Pacjenci udają się do niego w przypadku skomplikowanego usunięcia zęba mądrości, czyli ósemki lub zęba zatrzymanego. Ponadto chirurgia stomatologiczna zajmuje się ropniami, które znajdują się w okolicy dziąseł lub przetoki.

Kiedy stomatolog może zalecić konsultację z chirurgiem stomatologicznym?

Wizyta u stomatologa kojarzy się m.in. ze sprawdzeniem stanu uzębienia, usuwaniem kamienia nazębnego, plombowaniem i tak zwanym leczeniem kanałowym. W trudniejszych przypadkach konieczna będzie konsultacja z innym specjalistą. Chirurg stomatologiczny specjalizuje się m.in. w nacięciu i drenażu ropni zębopochodnych, zewnątrzustnych oraz wewnątrzustnych. Kiedy jeszcze interwencja chirurga stomatologicznego jest niezbędna?

  • Przede wszystkim w sytuacji gdy potrzebne są zabiegi mikrochirurgiczne, takie jak kompleksowe przygotowanie zabiegów implantologicznych oraz protetycznych. Niestety nie każdy pacjent może się im poddać. Wynika to m.in. z konieczności usunięcia wszystkich zatrzymanych zębów nadziąślaka. Przeciwwskazań może być wiele, jednak dobra wiadomość jest taka, że w zdecydowanej większości przypadków można się ich trwale pozbyć.
  • Chirurg stomatologiczny specjalizuje się także w periochirurgii, do której zalicza się zabiegi gdzie głównym celem jest odbudowa tkanek oraz stopniowe wygaszanie stanów zapalnych.
  • Pomoc opisywanego specjalisty będzie również niezbędna w przypadku różnego rodzaju urazów szczęki, powstałych np. w wyniku wypadku lub innych nieszczęśliwych zdarzeń.

Różnego rodzaju choroby przyzębia też bywają powodem do wizyty u chirurga stomatologicznego, który posiada specjalistyczną wiedzą dotyczącą tkanek twarzy, szyi i jamy ustnej.

Jakie jeszcze zabiegi wykonuje chirurg stomatologiczny?

Opisywany specjalista zajmuje się także rekonstrukcją nie tylko żuchwy, ale również oczodołu. Ponadto wykonuje plastykę połączenia ustno-zatokowego, która może okazać się niezbędna w przypadku chorób zatok. Chirurg stomatologiczny usuwa torbiele znajdujące się w jamie ustnej i specjalizuje się w leczeniu onkologicznym wargi dolnej, które może być zakończone jej rekonstrukcją. W większości przypadków, pierwsza wizyta polega na dokładnym rozpoznaniu schorzenia. Niekiedy niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań lub prześwietleń. Liczba wizyt jest każdorazowo ustalana indywidualnie i w dużej mierze zależy od konkretnego schorzenia i stopnia jego zaawansowania. Po przeprowadzonym leczeniu odbywa się wizyta kontrola, w trakcie której lekarz ocenia postępy oraz może zalecić m.in. specjalny rodzaj diety.

Chirurg stomatologiczny – kiedy warto zgłosić się do specjalisty?

Gdy coś niepokojącego dzieje się w jamie ustnej, zdecydowana większość osób szuka pomocy u stomatologa. Niestety dentysta nie zawsze jest nam w stanie udzielić niezbędnego wsparcia, jednak bez wątpienia pokieruje nas do chirurga stomatologicznego. Wizyta u specjalisty powinna odbyć się najszybciej jak to możliwe, a w szczególnych przypadkach pomoc musi być udzielona natychmiast. Nie wolno lekceważyć jakichkolwiek bólów, guzów i ropni w jamie ustnej. Konsekwencje i powikłania wynikające z braku leczenia mogą być daleko idące i skończyć się poważniejszymi zabiegami, a nawet operacją.