Zapalenie dziąseł to jedna z najczęściej występujących dolegliwości, która w bezpośredni sposób wiąże się z nieprawidłową higieną. Co więcej, może spotkać osobę w każdym wieku. Chorobami przyzębia, a także innymi związanymi z błoną śluzową jamy ustnej zajmuje się lekarz periodontolog. Pacjenci są do niego kierowani zwykle przez dentystę, jeśli ten uzna, że stan zaawansowania choroby wymaga bardziej specjalistycznych czynności. Leczenie zwykle składa się z kilku etapów. W skrajnych przypadkach, jeśli lekarz ma do czynienia z wyjątkowo poważnym schorzeniem lub dotychczas stosowane metody nie przynoszą efektów, może być konieczne leczenie protetyczne lub chirurgia periodontologiczna. Co zatem warto wiedzieć o zapaleniu dziąseł?
Za zapalenie dziąseł, jak zostało już wspomniane, odpowiada m.in. niewłaściwa higiena jamy ustnej, a konkretnie niedokładne mycie zębów. W konsekwencji tego, z powodu namnożenia się bakterii, dochodzi do narastania płytki nazębnej. W procesie mineralizacji tworzą się zaś kolejne warstwy kamienia. Ten wnika pod dziąsła, drażniąc je i powodując zapalenie. Periodontolog może wskazać również na inne przyczyny choroby.
Jednym z pierwszych objawów może być pojawienie się krwi podczas szczotkowania zębów. Niestety na tym etapie wiele osób bagatelizuje sprawę, szukając przyczyny krwawienia w zbyt mocnym szczotkowaniu. Inne objawy świadczące o tym, że potrzebny nam dentysta lub periodontolog to m.in. obrzęk dziąseł i ich mocne zaczerwienienie, nadwrażliwość szyjek zębowych oraz ich obniżenie, rozchwianie zębów, a także uczucie suchości w jamie ustnej i nieprzyjemny zapach z ust.
Jeśli zapalenie dziąseł jest na początkowym etapie i przebiega łagodnie, pacjent może zacząć od zmiany pasty, której działanie jest ukierunkowane na dziąsła. Ponadto, konieczne jest stosowanie nitki dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej oraz szczególne dbanie o higienę, gdyż jest ona podstawowym warunkiem wyleczenia.
W bardziej zaawansowanym stadium periodontolog może przepisać antybiotyk lub miejscowo nałożyć lekarstwo. Co więcej, lekarz zajmie się usunięciem kamienia i osadu. Zalecane jest również zrezygnowanie z palenia papierosów, przynajmniej dopóki stan zapalny nie zniknie. W skrajnych przypadkach, gdy doszło do przerostu dziąseł, może być konieczne wycięcie przerostów.
Aby zapobiec tego typu dolegliwościom, powinniśmy pamiętać o regularnym, wykonywaniu skalingu w gabinecie dentystycznym (minimum raz w roku) oraz dokładnym szczotkowaniu i czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych.