kobieta
Implanty tytanowe zębów – czy są dla każdego?
21 kwietnia 2020
zęby
Złamany ząb? Oto, co należy zrobić!
4 czerwca 2020

Zapalenie dziąseł – jak leczyć?

dziąsła

Zapalenie dziąseł to jedna z najczęściej występujących dolegliwości, która w bezpośredni sposób wiąże się z nieprawidłową higieną. Co więcej, może spotkać osobę w każdym wieku. Chorobami przyzębia, a także innymi związanymi z błoną śluzową jamy ustnej zajmuje się lekarz periodontolog. Pacjenci są do niego kierowani zwykle przez dentystę, jeśli ten uzna, że stan zaawansowania choroby wymaga bardziej specjalistycznych czynności. Leczenie zwykle składa się z kilku etapów. W skrajnych przypadkach, jeśli lekarz ma do czynienia z wyjątkowo poważnym schorzeniem lub dotychczas stosowane metody nie przynoszą efektów, może być konieczne leczenie protetyczne lub chirurgia periodontologiczna. Co zatem warto wiedzieć o zapaleniu dziąseł?

Przyczyny zapalenia dziąseł

Za zapalenie dziąseł, jak zostało już wspomniane, odpowiada m.in. niewłaściwa higiena jamy ustnej, a konkretnie niedokładne mycie zębów. W konsekwencji tego, z powodu namnożenia się bakterii, dochodzi do narastania płytki nazębnej. W procesie mineralizacji tworzą się zaś kolejne warstwy kamienia. Ten wnika pod dziąsła, drażniąc je i powodując zapalenie. Periodontolog może wskazać również na inne przyczyny choroby.

  • Mechaniczne uszkodzenie dziąseł, wynikające ze zbyt mocnego szorowania zębów, złego dopasowania protezy czy aparatu ortodontycznego lub zjedzenia czegoś zbyt twardego. W tym przypadku jest duża szansa, że zapalenie nie rozwinie się nadmiernie.
  • Zażywanie leków powodujących wysuszenie śluzówki, m.in. nefrologicznych. Ponadto, przyczyną zapalenie może być przyjmowanie leków na padaczkę oraz na choroby układu krążenia.
  • Niedobory witaminy C oraz z grupy B, wynikające ze źle zbilansowanej diety, co prowadzi do osłabienia dziąseł.
  • Istnienie chorób ogólnoustrojowych, m.in. cukrzycy, białaczki, AIDS, anoreksji oraz bulimii.
  • Zmiany w gospodarce hormonalnej, w związku z menstruacją, ciążą, menopauzą, okresem dojrzewania oraz antykoncepcją.

Czym objawia się zapalenie dziąseł?

Jednym z pierwszych objawów może być pojawienie się krwi podczas szczotkowania zębów. Niestety na tym etapie wiele osób bagatelizuje sprawę, szukając przyczyny krwawienia w zbyt mocnym szczotkowaniu. Inne objawy świadczące o tym, że potrzebny nam dentysta lub periodontolog to m.in. obrzęk dziąseł i ich mocne zaczerwienienie, nadwrażliwość szyjek zębowych oraz ich obniżenie, rozchwianie zębów, a także uczucie suchości w jamie ustnej i nieprzyjemny zapach z ust.

W jaki sposób przebiega leczenie zapalenia dziąseł?

Jeśli zapalenie dziąseł jest na początkowym etapie i przebiega łagodnie, pacjent może zacząć od zmiany pasty, której działanie jest ukierunkowane na dziąsła. Ponadto, konieczne jest stosowanie nitki dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej oraz szczególne dbanie o higienę, gdyż jest ona podstawowym warunkiem wyleczenia.

W bardziej zaawansowanym stadium periodontolog może przepisać antybiotyk lub miejscowo nałożyć lekarstwo. Co więcej, lekarz zajmie się usunięciem kamienia i osadu. Zalecane jest również zrezygnowanie z palenia papierosów, przynajmniej dopóki stan zapalny nie zniknie. W skrajnych przypadkach, gdy doszło do przerostu dziąseł, może być konieczne wycięcie przerostów.

Aby zapobiec tego typu dolegliwościom, powinniśmy pamiętać o regularnym, wykonywaniu skalingu w gabinecie dentystycznym (minimum raz w roku) oraz dokładnym szczotkowaniu i czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych.