Zapalenie przyzębia, zwane inaczej paradontozą to niezwykle poważna choroba, której ostatecznym skutkiem może być nawet utrata zębów. Z uwagi na fakt, że objawia i rozwija się stopniowo, sporo osób może zdać sobie sprawę z problemu dopiero po wielu latach. To bardzo powszechne schorzenie, na które cierpi nawet 50% dorosłych. Na szczęście zarówno profilaktyka, jak i późniejsze działania mające na celu wyeliminowanie stanu zapalnego pozwalają skutecznie walczyć z paradontozą. Co warto wiedzieć na jej temat? Jakich rad może udzielić nam stomatolog i jak zapobiegać powstawaniu schorzenia?
Jeśli chodzi o przyczyny paradontozy, można podzielić je na kilka grup. Jedną z nich i zdecydowanie stanowiącą główny powód jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. W tym miejscu trzeba wspomnieć, że za zapalenie przyzębia odpowiada zbyt duża ilość płytki nazębnej, która stanowi siedlisko bakterii. Te bytują nie tylko na powierzchni szkliwa, ale również w kieszonkach przyzębnych. Jeśli płytka nie jest usuwana na bieżąco, w krótkim czasie zamienia się w kamień nazębny. Jego usunięciem może zająć się tylko stomatolog. Nie podejmując działań również na tym etapie skazujemy się na ryzyko odsłonięcia szyjek zębowych i rozwinięcia stanu zapalnego.
Wśród kolejnych przyczyn warto wspomnieć o czynnikach związanych bezpośrednio ze stylem życia. Palenie papierosów, duża ilość alkoholu, zła dieta, duży poziom stresu oraz przyjmowanie niektórych leków zwiększają szanse pojawienia się paradontozy. Oprócz tego mówi się też o czynnikach genetycznych, zaburzeniach hormonalnych oraz problemach ze zgryzem.
Jak zostało już wspomniane, choroba rozwija się stopniowo, a co za tym idzie, wiele osób bagatelizuje początkowe objawy. Jakie symptomy wiążą się z zapaleniem przyzębia?
Najważniejszym celem leczenia jest pozbycie się stanu zapalnego. Lekarz będzie podejmował się również czynności ukierunkowanych na spłycenie kieszonek przyzębnych. Długość całego procesu jest zależna od tego jak zaawansowana jest paradontoza. Jeśli mamy do czynienia z początkowym stadium, zupełnie wystarczające będzie regularne usuwanie kamienia nazębnego oraz przestrzeganie zasad higieny. Co w sytuacji gdy choroba jest już mocno rozwinięta?
Pierwszym etapem będą zabiegi związane z higienizacją. Stomatolog usunie kamień oraz poinstruuje co do zasad związanych z utrzymaniem jamy ustnej w czystości. Kolejna część to leczenie periodontologiczne. Konieczne jest usunięcie złogów nazębnych pod dziąsłami. Lekarz zajmie się też polerowaniem powierzchni korzeni. Jeśli u pacjenta stwierdza się istnienie głębokich kieszonek, konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Aby utrzymać efekty, niezbędne są regularne wizyty u periodontologa, połączone z higienizacją.