zęby
Złamany ząb? Oto, co należy zrobić!
4 czerwca 2020
uśmiech
Protezy ruchome – zasady użytkowania
7 sierpnia 2020

Zęby zatrzymane – co powinieneś o nich wiedzieć?

tomografia stomatologiczna poznań

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym są kluczem do zdrowego uzębienia. W większości przypadków pacjenci przychodzą z dolegliwościami, które można w stosunkowo krótkim czasie wyleczyć. Niekiedy jednak problemy są bardziej skomplikowane. Zęby zatrzymane, jak sama nazwa wskazuje, zostały zatrzymane w kości żuchwy lub szczęki. Co ciekawe, w większości przypadków jest to całkowicie zdrowy ząb. Warto pamiętać, że doświadczony stomatolog szybko zdiagnozuje taki problem i pomoże pacjentowi go rozwiązać.

Podstawowe informacje o zębach zatrzymanych

Teoretycznie, choć zatrzymanie może dotyczyć każdego zęba, to w praktyce najczęściej ulegają mu kły górne, centralne siekacze oraz dolne trzonowce. Jaka jest tego przyczyna?

  • Choć każdy przypadek jest inny, to najczęściej zatrzymanie zęba jest spowodowane brakiem miejsca w jamie ustnej, a dokładnie w tak zwanym łuku zębowym. Stomatolog, w trakcie badania uzębienia sprawdza, czy każdy ząb rozwija się prawidłowo.

W sytuacji gdy nastąpiło zatrzymanie zęba, może dojść do stałego lub okresowego występowania różnego rodzaju schorzeń. Jednym z nich są stany zapalne. Kolejne to ropnie, torbiele, a także próchnica. Ponadto, może występować paradontoza jednego lub dwóch sąsiadujących zębów oraz uczucie dyskomfortu podczas pełnego otwarcia ust. Niekiedy występuje również szczękościsk. Oczywiście w praktycznie każdym przypadku pacjent może odczuwać intensywny ból. Rozróżniamy dwa rodzaje zębów zatrzymanych:

  • W przypadku częściowego zatrzymania, najczęściej mamy do czynienia z odsłoniętym fragmentem zęba. Niekiedy jest on widoczny w jamie ustnej, natomiast w innych przypadkach pokrywa go błona śluzowa.
  • Z kolei z całkowitym zatrzymaniem mamy do czynienia wtedy, gdy ząb jest w całości otulony kością.

Pierwszy i drugi przypadek może powodować bolesne dolegliwości, dlatego należy jak najszybciej udać się do specjalisty. Aby jak najdokładniej zbadać pozycję zatrzymanego zęba, stomatolog może skierować pacjenta na badanie RTG lub tomografię komputerową.

W jaki sposób usuwa się zatrzymane zęby?

Decyzję o usunięciu zatrzymanego zęba podejmuje chirurg szczękowo-twarzowy lub chirurg stomatologiczny. Na podstawie zebranego wywiadu i dokumentacji medycznej, lekarz określa najskuteczniejszą metodę usunięcia zęba. W większości przypadków wykorzystuje się znieczulenie miejscowe, choć zdarzają się sytuacje, w których jest niezbędne użycie znieczulenia ogólnego.

  • Miejsce usunięcia zęba jest zabezpieczone szwami. Przez kilka dni może utrzymywać się bolesny obrzęk. Dla bardziej skutecznego zabezpieczenia nacięcia wykorzystuje się również opatrunki uciskowe oraz chłodne okłady, które redukują ból.
  • Po zabiegu należy spożywać wyłącznie miękkie pokarmy i ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Najczęściej jest przeprowadzana antybiotykoterapia. Należy też płukać jamę ustną specjalnym roztworem, który zapobiega powstawaniu zapalenia.

Miejsce, w którym zostało wykonane nacięcie jest szczególnie wrażliwe, dlatego zaleca się wykorzystywanie specjalnych szczoteczek. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań i rana goi się prawidłowo, zwykle po około 7 dniach od zabiegu pacjent powinien zgłosić się na wizytę kontrolną. W trakcie takiego spotkania lekarz ocenia postępy w leczeniu i najczęściej zdejmuje szwy. W dalszym ciągu warto unikać twardych pokarmów, które mogą powodować ból. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów występujących po wizycie kontrolnej, należy jak najszybciej zgłosić się ponownie do lekarza.