hollywoodzki uśmiech
Skąd obsesja „Hollywoodzkiego uśmiechu”?
8 października 2021

Implanty zębowe – fakty i mity

implant zęba

Wszczepienie implantu zęba to zabieg chirurgiczny, mający na celu umieszczenie odpowiednika korzenia zęba w miejscu gdzie pojawił się ubytek. Tam implant łączy się z kością, stając się filarem na którym następnie można umieścić koronę. Jest ona zakładana na stałe, po wcześniejszym dopasowaniu jej odcienia do naturalnych zębów. Tego typu rozwiązanie sprawdza się nie tylko w przypadku pojedynczych ubytków, ale również ich większej liczby. Implant zęba pozwala na zminimalizowanie ich widoczności praktycznie do zera. Co warto wiedzieć na temat samego zabiegu i jakich mitów trzeba się wystrzegać?

MIT nr 1 – Zabieg wszczepiania implantów jest bolesny

Wielu osobom wizyta w gabinecie stomatologicznym kojarzy się z bólem, a bardziej zaawansowane zabiegi, właśnie takie jak wszczepienie implantów, są dla nich wręcz niewyobrażalne. Warto jednak zaznaczyć, iż jest to błędne przekonanie. Zabieg odbywa się przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego, dlatego pacjent może liczyć na wysoki komfort i pełne bezpieczeństwo. Jest to cenna informacja dla wszystkich, którzy zmagają się z dentofobią lub mają niski próg bólu. Warto też zaznaczyć, iż dzięki nowoczesnym technologiom, odpowiednio zaplanowanemu zabiegowi oraz doświadczeniu lekarza, ból w okresie rekonwalescencji również jest zminimalizowany.

FAKT nr 1 – O implanty należy dbać jak o naturalne zęby

Należy pamiętać o tym, iż implant zęba wymaga takiej samej higieny jak naturalne uzębienie. Wynika to z faktu, iż płytka bakteryjna osadza się na jego powierzchni w podobnym stopniu. Co za tym idzie, konieczne jest codzienne szczotkowanie i nitkowanie, które pomogą wydłużyć żywotność elementu.

MIT nr 2 – Po założeniu implantów nie można wykonać rezonansu magnetycznego

To jeden z najczęściej powtarzających się mitów. Niektóre osoby mogą być straszone również problemami podczas kontroli pasażerskiej na lotnisku. Należy jednak wspomnieć o tym, iż implanty są produkowane z materiałów, które nie mają właściwości ferromagnetycznych. Najczęściej jest to tytan lub cyrkon. Nie stanowią zatem żadnej przeszkody do wykonania rezonansu. Zanim jednak odbędzie się badanie należy poinformować lekarza o posiadaniu takich elementów w jamie ustnej.

FAKT nr 2 – Pacjent otrzymuje gwarancję na implanty

Decydując się na zabieg wszczepienia zawsze warto poszukać placówki, która ma dobrą renomę. W takich miejscach korzysta się bowiem z wysokiej jakości implantów. Na gwarancję wpływa ponadto prawidłowe przeprowadzenie leczenia, dlatego tak istotny jest wybór lekarza. Ogromne znaczenie ma także sposób w jaki pacjent dba o implant zęba oraz jak często przychodzi na wizyty kontrolne do stomatologa. Przestrzeganie wszystkich tych zasad sprawia, iż można cieszyć się długą żywotnością opisanych elementów. Informację na temat długości gwarancji otrzymamy od specjalisty wykonującego zabieg, na podstawie deklaracji producenta.

Wyżej wymieniona lista to oczywiście tylko część powtarzających się mitów. Warto wspomnieć jeszcze o przekonaniu, iż istnieje spore ryzyko odrzucenia implantów. Jest to także błąd, gdyż jak pokazuje praktyka, dziś takie ryzyko wynosi zaledwie kilka procent. Jeśli nie mamy problemu z zaburzeniami przemiany materii i nasz ogólny stan zdrowia jest dobry, nie trzeba w ogóle martwić się tą kwestią. Wszczepiane elementy wyróżniają się wysoką biozgodnością, dzięki czemu są w stanie zintegrować się z tkanką kostną.