ból zęba
Zapalenie przyzębia – przyczyny, objawy i leczenie
9 lipca 2021
nitkowanie
Nitkowanie zębów – jak prawidłowo to robić?
10 września 2021

Jak pokonać strach przed dentystą u dziecka?

dziecko

Dziecko, które panicznie boi się dentysty może w przyszłości unikać wizyt kontrolnych u tego specjalisty, co z pewnością przełoży się na pogorszenie zdrowia zębów. Z tego względu, niezwykle ważne jest, aby rodzice zadbali nie tylko o wypracowanie pozytywnych nawyków związanych z utrzymaniem higieny, ale również o pozytywne nastawienie w stosunku do lekarza. Stomatolog dziecięcy powinien być osobą empatyczną, która potrafi nawiązać dobry kontakt z maluchem. Z tego względu, duże znaczenie ma także to jaki gabinet dentystyczny wybierzemy. Poniżej kilka sprawdzonych metod na pokonanie lęku dziecka przed wizytą u specjalisty.

Jak przygotować malucha na wizytę w gabinecie dentystycznym?

Budowanie pozytywnego nastawienia jest niezwykle ważne. Przede wszystkim rodzice powinni od początku mówić dziecku o tym jak ważne jest dbanie o zęby i regularne czyszczenie. Kolejną kwestią jest wspominanie o wizytach u dentysty jako o czymś zupełnie normalnym, pozbawionym stresu i pozwalającym na utrzymanie zębów w dobrym stanie. Dzięki temu, maluch będzie mógł oswoić się z myślą, że jego również czeka kontrola u specjalisty. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jeśli rodzice sami cierpią na dentofobię, mogą niechcący przenieść ten lęk na swoją pociechę. Z tego względu, trzeba za wszelką cenę unikać opowiadania o negatywnych aspektach, związanych z bólem.

Gdy wizyta jest już zaplanowana, należy poinformować o niej z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu, maluch będzie mógł oswoić się z tą myślą. Trzeba też wyjaśnić mu czym dokładnie zajmuje się stomatolog dziecięcy i jakie czynności będzie wykonywać. Rozmowy powinny odbywać się w miłej i spokojnej atmosferze. Warto podkreślać, że wizyty u dentysty są czymś zupełnie normalnym, a całość nie zajmuje zbyt wiele czasu. Kolejnym rozwiązaniem, które z pewnością spodoba się maluchowi jest zaopatrzenie się w różnego rodzaju książeczki dotyczące wizyty w gabinecie stomatologicznym. Historie w formie bajek będą łatwiejsze do zrozumienia.

Dodatkowe sposoby na pokonanie strachu przed dentystą

Jak zostało już wspomniane, duże znaczenie ma to na jaki gabinet dentystyczny się zdecydujemy. Podejście stomatologa w dużym stopniu przekłada się na to jak wizyta zostanie zapamiętana przez pociechę. Jeśli całość odbywa się w miłej atmosferze, z nutką humoru, obawy dziecka nie będą mieć uzasadnienia. Co za tym idzie, rodzice powinni przeprowadzić dokładny rekonesans i zapoznać się z opiniami w internecie.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są też tzw. wizyty adaptacyjne. Ich zaletą jest to, iż pozwalają one maluchowi zapoznać się z miejscem, dowiedzieć czym dokładnie zajmuje się stomatolog dziecięcy i jak wygląda kontrola. Co istotne, w trakcie takiej wizyty nie wykonuje się żadnych zabiegów. Dentysta wykona przegląd jamy ustnej i jeśli pojawi się taka potrzeba, zaplanuje leczenie. Kluczową kwestią jest jednak zapoznanie się ze specjalistą i przełamanie pierwszych lodów.

W placówkach gdzie przywiązuje się szczególną wagę do komfortu najmłodszych pacjentów znajdziemy też kącik z zabawkami, w którym pociecha może miło spędzać czas oczekując na swoją kolej. Tego typu akcenty przygotowane z myślą o maluchach sprawiają, iż dzieci mają poczucie przebywania w przyjaznym miejscu. Lęk jest nieodłącznie związany z obawą przed bólem. Z tego względu, warto wybierać te gabinety, gdzie specjaliści dysponują skutecznym i szybkim znieczuleniem wysokiej jakości.