dziecko
Jak pokonać strach przed dentystą u dziecka?
10 sierpnia 2021
hollywoodzki uśmiech
Skąd obsesja „Hollywoodzkiego uśmiechu”?
8 października 2021

Nitkowanie zębów – jak prawidłowo to robić?

nitkowanie

Nitkowanie zębów to obok regularnego, codziennego szczotkowania oraz płukania jamy ustnej jedna z kluczowych czynności pozwalająca na zadbanie o zdrowie uzębienia. Ma ona na celu usunięcie resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych, do których nie mamy szans dostać się szczoteczką. Ich pozostawienie przyczynia się do namnażanie się bakterii, które z kolei powodują próchnicę i ubytki. Jeśli nie wiemy jaki jest prawidłowy sposób używania nitki dentystycznej, bez wątpienia pomoże nam stomatolog.

Co warto jeszcze wiedzieć na temat nitkowania zębów?

Regularne stosowanie nitki to skuteczny sposób na zabezpieczenie się również przed paradontozą. Szeroki wybór produktów sprawia, iż każda osoba ma szansę znaleźć ten, który najbardziej jej odpowiada. Zarówno w sklepach, jak i aptekach dostępne są wersje różniące się grubością i zapachem. Niektóre nitki są woskowane, inne zawierają dodatek fluoru, mają właściwości rozszerzające się lub miętowy zapach. Jeśli zatem określony egzemplarz nie spełnia naszych oczekiwań, warto testować. Zamknięcie w niewielkim opakowaniu sprawia, iż możemy zabrać ze sobą nitkę dosłownie wszędzie.

Na czym polega prawidłowe nitkowanie zębów?

Mogłoby się wydawać, że sama czynność jest banalnie prosta i nikt nie powinien mieć z nią problemu. Okazuje się jednak, iż wiele osób popełnia radykalne błędy, które obniżają skuteczność całego zabiegu. Jeśli nie jesteśmy pewni czy wykonujemy nitkowanie prawidłowo, warto poradzić się specjalisty, takiego jak stomatolog. Może on doradzić nam także wybór konkretnego produktu. Jakich wskazówek warto się trzymać?

  • Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest urwanie zbyt krótkiego kawałka nici dentystycznej. Zwykle wynika to z niewiedzy lub zwyczajnej oszczędności. Niestety jest to duży błąd, gdyż w ten sposób nie jesteśmy w stanie wyczyścić wszystkich zębów czystym kawałkiem, co wiąże się z przenoszeniem bakterii. Zalecana długość to około 40-50 cm.
  • Ten punkt bezpośrednio wiąże się z powyższym. Każda kolejna przestrzeń zębowa musi być wyczyszczona świeżym fragmentem nici. Następnie należy ją przewinąć i tak do końca, aż usuniemy resztki z całego uzębienia. Długość odcinka znajdującego się między palcami powinna wynosić około 2-2,5 cm.
  • Aby przewijanie nici było komfortowe, najlepiej owinąć ją wokół palców wskazujących, a za pomocą kciuków wprowadzać między zęby. Podczas czyszczenia nić musi być naprężona, jednak cały zabieg należy wykonać delikatnie, aby nie dopuścić do podrażnienia i krwawienia. Nitkę przesuwamy do góry i w dół, wykorzystując ruch wymiatający. Zaczynamy zatem od linii dziąseł, kończąc na górnej części zęba.

Bardzo ważne jest także to, aby zużyty kawałek nici od razu wylądował w koszu. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy używać go ponownie, gdyż w ten sposób przenosimy bakterie. Stomatolog z pewnością poinformuje nas, iż nitkowanie należy przeprowadzać minimum raz dziennie. Może ono zostać wykonane przed szczotkowaniem lub po, nie ma to bowiem większego znaczenia.

Nawyk nitkowania zębów warto budować u dzieci już od najmłodszych lat. Ma on kluczowe znaczenie w kontekście utrzymania właściwego poziomu higieny jamy ustnej oraz zdrowia. Co więcej, ta czynność powinna być wykonywana przez każdą osobę, gdyż niewielkie ilości pokarmu pozostają w przestrzeniach międzyzębowych nawet jeśli mocno przyłożyliśmy się do szczotkowania.