dentysta w pracy
Kamień na zębach – jak sobie z nim radzić?
17 marca 2020
kobieta
Implanty tytanowe zębów – czy są dla każdego?
21 kwietnia 2020

Chirurgia stomatologiczna – z czego się składa?

chirurg stomatologiczny

Chirurgia stomatologiczna to jedna ze specjalizacji medycznych, która jest ukierunkowana na leczenie operacyjne, zarówno samej szczęki, jak i żuchwy. Dotyczy więc nie tylko zębów, ale również innych związanych z nimi okolic. Chirurg stomatologiczny jest w stanie pomóc pacjentom, u których nie da się przeprowadzić zwykłego leczenia lub jest ono niewystarczające. Pomimo tego, iż zabiegi związane z tą dziedziną napawają lękiem wiele osób, w praktyce są całkowicie bezbolesne i przebiegają w komfortowych warunkach. Jakie czynności zazwyczaj wykonuje się w ramach operacji i co warto wiedzieć o ich przebiegu?

Czym zajmuje się chirurg stomatologiczny?

Opisywana dziedzina medycyny należy do bardzo zaawansowanych. Wymaga niezwykłej precyzji, specjalistycznych narzędzi oraz dokładnej znajomości technik operacyjnych. Najlepsi specjaliści dysponują nie tylko obszerną wiedzą, ale również dużym doświadczeniem. W chirurgii stomatologicznej duży nacisk kładzie się na komfort pacjentów oraz bezstresowe podejście, dlatego w profesjonalnych i renomowanych gabinetach zawsze można liczyć na poinformowanie o przebiegu operacji oraz możliwych skutkach. Jakie zabiegi najczęściej wykonuje chirurg stomatologiczny?

  • Ekstrakcja zębów – dotyczy zarówno zębów stałych, mlecznych, ósemek, zatrzymanych oraz niewyrżniętych. Jest to rutynowy zabieg, przeprowadzany ze znieczuleniem miejscowym.
  • Resekcja wierzchołków korzeni – podczas tego zabiegu usuwa się część korzenia, która została zakażona, wraz ze zmianą. Stosuje się go zwykle przy zębach jednokorzeniowych.
  • Hemisekcja – wykonuje się ją przy zębach wielokorzeniowych. Chirurg stomatologiczny odcina połowę zęba wraz z jednym korzeniem.
  • Podcinanie wędzidełek warg i języka – jest związane z przygotowaniem do leczenia protetycznego.

Wyżej wymienione zabiegi należą do najpopularniejszych i zazwyczaj wykonuje się je ze znieczuleniem miejscowym. Są wykonywane rutynowo i nie należą do mocno skomplikowanych.

Zaawansowane zabiegi w ramach chirurgii stomatologicznej

Oprócz wyżej wymienionych, lekarze zajmują się także wykonywaniem znacznie bardziej zaawansowanych czynności, które mogą być związane m.in. z chorobami jamy ustnej pacjenta, przebytymi urazami czy komplikacjami w leczeniu. Jakie zabiegi można wymienić?

  • Sterowana regeneracja tkanki kostnej – to zespół procedur, które umożliwiają odtworzenie struktury kostnej oraz funkcjonalności utraconych tkanek przyzębia czy kości wyrostka zębodołowego.
  • Podnoszenie zatoki szczękowej – wykonuje się ją dość często przed wszczepieniem implantu; polega na nałożeniu pod błonę zatoki specjalnego materiału bądź przeszczepu kostnego pacjenta, aby po kilku miesiącach przekształciło się w faktyczną kość.
  • Usuwanie rozległych torbieli żuchwy i szczęki – torbiele wywołane są przewlekłym zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych zęba. Zabieg usuwania torbieli zwykle łączy się z resekcją korzenia chorego zęba. Po wyłuszczeniu torbieli ubytek wypełnia się materiałem kościozastępczym, następnie miejsce wycięcia poddaje się badaniom histopatologicznym, aby wykluczyć wystąpienie nowotworu.

Wyżej wymienione zabiegi to tylko niewielka część tych, które są wykonywane w ramach chirurgii stomatologicznej. Poszczególne gabinety i kliniki specjalizują się w konkretnych obszarach, dlatego wcześniej warto zasięgnąć informacji. Sama dziedzina medycyny należy obecnie do jednych z najbardziej rozwiniętych i wysoce zaawansowanych. Nieustannie rozwijana jest także wiedza na temat materiałów możliwych do stosowania w procesie leczenia. Z zabiegów bardzo często korzystają osoby, które doznały urazu podczas uprawiania sportu czy wypadku.