szczoteczka do zębów
Czym kierować się przy wyborze szczoteczki do zębów?
6 marca 2020
chirurg stomatologiczny
Chirurgia stomatologiczna – z czego się składa?
9 kwietnia 2020

Kamień na zębach – jak sobie z nim radzić?

dentysta w pracy

Kamień na zębach to nic innego jak płytka bakteryjna, która uległa procesowi mineralizacji, przyjmując zazwyczaj ciemny odcień. Występuje zwykle po wewnętrznej stronie zębów w okolicy dziąseł oraz w przestrzeniach międzyzębowych w wyniku niedokładnego szczotkowania. Początkowo ma postać jasnego nalotu, który jest łatwy do wyczyszczenia. Z czasem jednak zmienia się w twardy kamień, do usunięcia którego potrzebny jest stomatolog. Jakie są najskuteczniejsze sposoby walki z tego typu zjawiskiem?

Dlaczego należy usuwać kamień nazębny?

Dla wielu osób ciemny osad jest głównie problemem estetycznym. Co za tym idzie, często go bagatelizują, nie widząc potrzeby pozbycia się. Każdy stomatolog powie jednak, że zalegający kamień może powodować wiele problemów związanych ze zdrowiem zębów, m.in. takich jak próchnica, choroby dziąseł oraz przyzębia. Wszystko ze względu na obecność sporej ilości bakterii, które żywią się kamieniem nazębnym, wytwarzając szkodliwe kwasy.

W jaki sposób zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Najlepszym rozwiązaniem jest podjęcie kroków, które zapobiegną zwapnieniu płytki bakteryjnej. W tym celu kluczowe jest regularne mycie zębów, dwa razy dziennie, mając na uwadze trudno dostępne miejsca. Bardzo ważne jest także nitkowanie przestrzeni zębowych, dzięki któremu pozbędziemy się resztek jedzenia oraz stosowanie płukanek zwalczających resztki bakterii. Stomatolog powinien regularnie kontrolować szczelność uzupełnień protetycznych oraz gładkość plomb. Kamień często osadza się w miejscach, gdzie występują nierówności.

Warto unikać spożywania posiłków oraz produktów zawierających duże ilości cukrów prostych oraz klejących się do zębów. Są to najczęściej żelki, chrupki oraz suszone owoce. Łatwo osadzają się na zębach oraz w przestrzeniach, powodując zwiększanie się płytki, która w krótkim czasie może zamienić się w kamień. Osad pojawia się częściej u osób palących papierosy, spożywających duże ilości kawy, czarnej herbaty oraz alkoholu.

Skaling – skuteczny sposób na pozbycie się kamienia nazębnego

Jeśli zauważyliśmy ciemny osad na naszych zębach, którego nie da się usunąć podczas szczotkowania, oznacza to, że potrzebny nam stomatolog i zabieg skalingu. Według zaleceń WHO powinien być on wykonywany dwa razy w roku. W zależności od gabinetu, dostępne są różne formy. Skaling tradycyjny to metoda wykorzystująca skaler ręczny oraz inne narzędzia. Obecnie coraz rzadziej stosowana, z uwagi na niedokładność i czasochłonność.

Inne popularne i najbardziej nowoczesne metody to skaling laserowy, dźwiękowy i ultradźwiękowy. Następnie wykonuje się polerowanie zębów, gdyż na gładkiej powierzchni kamień osadza się znacznie trudniej. Całość jest zupełnie bezbolesna, jednak po zakończeniu usuwania kamienia nierzadko pojawia lekka nadwrażliwość. Fachowo zrobiony skaling zajmuje dużo pracy i czasu, dlatego nie jest to zabieg tani.

Stomatolog może dodatkowo zaproponować piaskowanie. Pozwala ono na pozbycie się kamienia z trudno dostępnych miejsc. W tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenie z wodą pod ciśnieniem, zawierającą czyszczące drobinki.