uśmiech
Czy wybielanie szkodzi zębom?
23 lutego 2020
dentysta w pracy
Kamień na zębach – jak sobie z nim radzić?
17 marca 2020

Czym kierować się przy wyborze szczoteczki do zębów?

szczoteczka do zębów

Choć praktycznie każda osoba chciałaby mieć zdrowe i czyste zęby, nie wszyscy wiedzą jak należy prawidłowo pielęgnować jamę ustną. Znaczenie ma nie tylko sposób i częstotliwość szczotkowania, ale również rodzaj szczoteczki jaką używamy każdego dnia. Źle dobrana może powodować nie tylko dyskomfort, ale również podrażniać szkliwo lub wręcz przeciwnie – działać zbyt słabo. Podjęcia decyzji co do konkretnego modelu nie ułatwia fakt, iż sklepowe półki wręcz uginają się pod ilością towaru. Jakie aspekty należy wciąż pod uwagę wybierając szczoteczkę do zębów?

Czyste zęby a twardość włosia

Twardość włosia znajdującego się na szczoteczce jest jednym z najważniejszych aspektów, na który musimy zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupów. Włosie powinno być dopasowane nie tylko do naszego stanu zębów, ale również nawyków żywieniowych i trybu życia. Jak wygląda to w praktyce?

  • Miękkie włosie jest wykorzystywane nie tylko w szczoteczkach dla dzieci. Jest polecane wszystkim osobom, które zmagają się z nadwrażliwością zębów oraz podrażnieniem dziąseł i odsłonięciem szyjek zębowych. Choć czyszczą szkliwo bardzo delikatnie, niejednokrotnie pozostawiając uczucie niedomycia, stanowią najbezpieczniejsze rozwiązanie do momentu pozbycia się podrażnień.
  • Średnio twarde włosie ma najbardziej uniwersalny charakter, dlatego jest chętnie wybierane przez osoby ze zdrowymi zębami oraz dziąsłami. W tym przypadku możemy liczyć na skuteczne czyszczenie, a przy tym brak ryzyka podrażnień.
  • Twarde włosie jest bardziej skuteczne pod względem usuwania osadu. Czyste zęby mogą jednak zostać okupione podrażnieniem dziąseł. Co więcej, przy zbyt mocnym szczotkowaniu mogą pojawić się ubytki w szkliwie. Szczoteczki tego typu są zazwyczaj wybierane przez osoby, które zmagają się z przebarwieniami po kawie, winie czy nikotynie. Należy stosować je ostrożnie i tylko w sytuacji gdy nie mamy problemów z nadwrażliwością.

Rodzaj szczoteczki

Wśród najpopularniejszych rodzajów szczoteczek można wymienić tradycyjną (manualną), elektryczną oraz soniczną. Każda ma swoje zalety, jednak kluczem jest odpowiednie i regularne stosowanie. Jedną z największych zalet tradycyjnej szczoteczki jest jej bezproblemowe użytkowanie, brak konieczności ładowania i niewielki rozmiar. Można zabrać ją w podróż, a niektóre modele pozwalają na wygodne złożenie. Jeśli chcemy mieć czyste zęby musimy jednak włożyć w to sporo wysiłku. Problem sprawia przede wszystkim wyczyszczenie siódemek i ósemek, do których mamy utrudniony dostęp ze względu na większą główkę szczoteczki. Jak wygląda jej porównanie z innymi wersjami?

  • Szczoteczka elektryczna ma mniejszą główkę, dlatego łatwiej czyścić nią zęby. Dzięki obrotowym ruchom, wykonuje całą pracę za użytkownika. Deklasuje manualną wersję również pod względem liczby ruchów na minutę. Modele z wyższej półki dodatkowo wykonują ruchy pulsacyjne.
  • Szczoteczka soniczna to nieco bardziej zaawansowane urządzenie, które wykonuje ruchy wymiatające, najbardziej bezpieczne dla dziąseł. Ich liczba jest znacznie większa w porównaniu do tradycyjnych elektrycznych modeli, dzięki czemu otrzymujemy znacznie większą dokładność czyszczenia. Co więcej, czyszczone są również przestrzenie międzyzębowe. Modele tego typu bardzo dobrze radzą sobie z przebarwieniami. Niektóre wersje dodatkowo emitują fale ultradźwiękowe, które skutecznie zwalczają bakterie.

Wyżej wymienione aspekty nie są jedynymi jakie należy wziąć pod uwagę podczas zakupu szczoteczki. Znaczenie ma także rodzaj zasilania – to w przypadku modeli elektrycznych, dostępność końcówek oraz długość czasu pracy baterii.