próchnica bąbelkowa
Co to jest próchnica butelkowa?
13 lutego 2020
szczoteczka do zębów
Czym kierować się przy wyborze szczoteczki do zębów?
6 marca 2020

Czy wybielanie szkodzi zębom?

uśmiech

Wybielanie zębów to zabieg na który decyduje się coraz więcej osób, z uwagi na większą dostępność cenową, a także rosnącą liczbę gabinetów oferujących usługi tego typu. Coraz częściej pragniemy również cieszyć się olśniewająco białym uśmiechem, który dotychczas kojarzył się wyłącznie z gwiazdami kina. Wokół całego zabiegu narodziło się wiele mitów, które mogą zniechęcać niektórych do jego wykonania. Jedną z najbardziej dyskusyjnych kwestii jest to czy wybielanie szkodzi zębom. Chcąc precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, należałoby uwzględnić wszystkie możliwe sytuacje, które mogą zdarzyć się podczas zabiegu. Najlepszą odpowiedzią będzie jednak – wybielanie może szkodzić zębom, ale nie musi. Kiedy możemy mieć do czynienia z negatywnymi konsekwencjami zabiegu i w jaki sposób im zapobiec?

Wpływ metody wybielania na zdrowie zębów

Obecnie na rynku dostępny jest cały szereg metod wybielania, które różnią się przede wszystkim ceną oraz efektami. Najtańszym rozwiązaniem są paski wybielające, powszechnie dostępne w drogeriach. Kolejną popularną opcją są nakładki sprzedawane razem ze specjalnym żelem, które bez problemu można dostać w sklepach internetowych. Należy wspomnieć również o profesjonalnych zabiegach wykonywanych w gabinetach, przy użyciu lampy lub indywidualnie projektowanych nakładek wypełnionych żelem wybielającym. Wybór metody ma kluczowe znaczenie, jeśli zastanawiamy się nad jej wpływem na zdrowie zębów. Jak wygląda to w praktyce?

  • Wybielanie zębów przy pomocy pasków daje najmniej spektakularny efekt. Wynika to z niewielkiego stężenia substancji aktywnej (najczęściej nadtlenku wodoru). Czy istnieją jakiekolwiek zagrożenia związane z ich stosowaniem? Z uwagi na łatwą dostępność, wiele osób spontanicznie decyduje się na zakup, bez przeprowadzenia konsultacji ze stomatologiem. Tymczasem obecność ubytków w jamie ustnej, stanów zapalnych lub chorób wyklucza możliwość przeprowadzenia wybielania do momentu wyleczenia. W przeciwnym wypadku może dojść do pogorszenia stanu zdrowia zębów. Częste stosowanie pasków może prowadzić również do powstania zmian w szkliwie, polegających na stopniowym zmniejszaniu jego twardości i sprężystości.
  • Ryzyko związane z metodą nakładkową, kiedy to nakładki nie powstają w wyniku wykonania wcześniejszego wycisku, a zostały zakupione w sklepie jest związane z podrażnieniem dziąseł. Z uwagi na fakt, iż nakładki nie przylegają idealnie do zębów, istnieje bardzo duże ryzyko, że żel wybielający wydostanie się, działając drażniąco. Tego typu metod powinny unikać osoby, u których stwierdzono jakąkolwiek chorobę dziąseł.
  • Wybielanie zębów przeprowadzane w profesjonalnym gabinecie jest obciążone najmniejszym ryzykiem. Przed jego wykonaniem stomatolog wyleczy wszystkie ubytki oraz ewentualne choroby. Dodatkowo przeprowadza się również piaskowanie. Najczęściej występującą dolegliwością po zabiegu jest nadwrażliwość zębów. Jej stopień wynika z indywidualnych predyspozycji każdej osoby. Dyskomfort zwykle mija po kilku dniach.

Alternatywne sposoby wybielania

Dużą popularnością cieszą się naturalne metody wybielania, które są lansowane jako w pełni bezpieczne, polegające m.in. na wykorzystywaniu past do zębów z węglem aktywnym. Niestety nie są one pozbawione wad. Bardzo często efekt rozjaśnienia jest wynikiem zastosowania w nich środków o działaniu mocno ścierającym. Regularne stosowanie może negatywnie wpłynąć na strukturę szkliwa i jego osłabienie.

Co więcej, może dojść także do uszkodzenia dziąseł. Osoby, które chcą przeprowadzić wybielanie zębów powinny racjonalnie podejść do tematu, najlepiej decydując się na maksymalnie bezpieczne i sprawdzone rozwiązania. Dodatkowo, nie należy wykonywać zabiegu częściej niż raz w roku. W razie wątpliwości, najlepiej porozmawiać na ten temat ze swoim dentystą.