dobry dentysta Poznań
Złe nawyki podczas mycia zębów
20 maja 2019
wyrywanie korzenia
Usuwanie korzenia zęba – jak wygląda jego przebieg?
17 czerwca 2019

Jak dieta dziecka wpływa na stan jego zębów?

dieta dziecka a jego zęby

Trudno jest wyobrazić sobie dzieciństwo bez słodyczy. Choć wielu współczesnych rodziców stara się dopilnować diety swojego dziecka, dostarczając mu wyłącznie zdrowe pokarmy, niektórzy wciąż mają z tym kłopot. Dziecko, które niewłaściwie się odżywia, może mieć problemy z zębami. Wszystko wskazuje więc na to, że jednak odpowiednia dieta odgrywa w tym przypadku kluczową rolę. Warto więc dowiedzieć się, co powinno jeść dziecko, a czego się wystrzegać, w celu zachowania dobrego stanu zębów.

Do czego prowadzi niewłaściwa dieta?

Podstawowym błędem żywieniowym u dzieci jest dostarczanie im pokarmów zawierających fruktozę i laktozę. Dzieci, które nie unikają słodyczy, są narażone na wystąpienie próchnicy skutecznie i szybko niszczącej zdrowe zęby. Próchnica do zaistnienia potrzebuje przede wszystkim cukrów i bakterii. Bardzo ważne jest wobec tego, aby dzieci przestrzegały właściwej, zdrowej diety, pozbawionej wszystkiego, co może przyczyniać się do powstania próchnicy i jej rozwoju. Próchnica w zaawansowanym stanie nierzadko prowadzi do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Ma ogromny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu. Trzeba wobec tego zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby jej uniknąć.

Jak zapobiegać próchnicy?

Próchnicy można zapobiegać na wiele różnych sposobów. Jednak podstawą jest tu właściwa dieta dziecka. Kobieta będąc w ciąży, już na tym etapie może zadbać o jego zęby. Wystarczy, że będzie dostarczać płodowi duże ilości wapnia i fluoru. Mówi się nawet, że dzieci długo karmione piersią mają mniejsze problemy z próchnicą. Warto więc i to wziąć pod uwagę.

Dzieci, które już jedzą samodzielnie i w ich diecie pojawiają się kolejne pyszności, powinny dostosować się do pewnych zasad. Bardzo ważne jest to, aby zjadały w dużych ilościach warzywa oraz nieoczyszczone ziarna zbóż. Chleb pszenny warto zastąpić pszenno-razowym. Poza tym najlepiej całkiem wyeliminować z diety wszelkiego rodzaju słodycze. Im później dziecko zacznie w nich gustować, tym lepiej dla jego zębów. Wówczas zawsze jest szansa, że może jednak między czasie upodoba sobie jakiś inny smak i nie będzie ono odczuwało tak silnej potrzeby sięgania po słodkości. Najlepiej wobec tego podawać mu świeże owoce i suszone, choć też w ograniczonych ilościach.

Częstotliwość jedzenia też ma znaczenie

Wbrew pozorom wpływ na stan zębów ma nawet częstotliwość spożywania posiłków, czy podjadanie między posiłkami. Należy mieć na uwadze to, że po każdym posiłku pH w jamie ustnej zmniejsza się na dwadzieścia minut. Takie warunki mają wpływ na demineralizację szkliwa. Ważne jest wobec tego to, aby dziecko po jedzeniu dokładnie myło zęby. Niekorzystny wpływ na zęby ma również jedzenie w nocy czy przed samym snem. Należy się wobec tego wystrzegać takich przyzwyczajeń.

Wiadomo, że dzieci nie odczuwają silnej potrzeby dbania o swoje zęby. Nie zawsze rozumieją powagę sytuacji. Często nie są świadome tego, do czego prowadzi nadmierne spożywanie słodyczy czy po prostu ogólnie niewłaściwa dieta. A przecież od zdrowych zębów zależy właściwie zdrowie całego organizmu. Dlatego pod żadnym pozorem nie można ignorować próchnicy zębów mlecznych. Może ona mieć również wpływ na zęby stałe.

Oczywiście dieta to tylko połowa sukcesu. Trzeba zadbać też o prawidłową higienę jamy ustnej. Nie można zapominać o regularnych wizytach u dentysty. Dentysta dziecięcy oceni stan zębów małego pacjenta i przede wszystkim pomoże mu o nie zadbać – w miarę możliwości i szybko wyeliminuje pierwsze problemy z próchnicą.