stomatologia estetyczna Poznań
Dlaczego odbudowa utraconych zębów jest tak ważna?
13 maja 2019
dieta dziecka a jego zęby
Jak dieta dziecka wpływa na stan jego zębów?
11 czerwca 2019

Złe nawyki podczas mycia zębów

dobry dentysta Poznań

Codzienne mycie zębów wydaje się prostą czynnością – a jednak wielu z nas regularnie popełnia szereg błędów. Należy pamiętać, że ma ona chronić uzębienie przed próchnicą, zapobiegać nieświeżemu oddechowi, a także zabezpieczać przed licznymi chorobami. Warto więc poznać te złe nawyki podczas mycia zębów, aby móc od razu wprowadzić niezbędne zmiany. Oto 5 podstawowych błędów.

1. Niewłaściwa technika mycia zębów

Należy pamiętać, że szczotkując zęby, należy wykonywać okrężne ruchy. Robiąc to na boki, można doprowadzić szkliwo do uszkodzenia. Ponadto szczotkowanie powinno się zaczynać przy linii dziąseł, a następnie kierować się ku dołowi. Szczoteczka musi być ustawiona pod kątem 45 stopni do zęba. Ważne jest również to, aby zęby myć partiami, czyli po kilka na raz, przechodząc z czasem do kolejnych.

2. Mocne przyciskanie szczoteczki do zębów

Wielu osobom wydaje się, że przyciskając szczoteczkę do zębów, uzyska lepszy efekt i dokładniej wyczyści swoje zęby. Tymczasem to może skutkować popękaniem szkliwa, uszkodzeniem zębów, podrażnieniem, a już na pewno krwawieniem dziąseł. Dlatego ważne jest, aby używać wyłącznie średnich szczoteczek i zbyt mocno jej nie przyciskać do zębów. Zdecydowanie lepiej myć je dłużej niż intensywnie.

3. Krótkie mycie zębów

Mycie zębów w pośpiechu to dziś już standard. Życie w ciągłym biegu sprawia, że nie poświęcamy wystarczająco dużo czasu na higienę jamy ustnej. Specjaliści radzą, aby robić to przynajmniej przez dwie minuty. Niestety jednak mało kto zwraca na to uwagę. Dużo łatwiej jest trzymać się tej zasady stosując szczoteczkę elektryczną. Urządzenia te zwykle mają wbudowany licznik czasu, który informuje o tym, jak długo już myje się zęby. Dbając o swoje uzębienie, można uniknąć zbyt częstych wizyt u dentysty i dolegliwości.

4. Nieodpowiednia pasta do mycia zębów

Wielu ludzi nie przywiązuje uwagi do tego, jaką pastą myje swoje zęby. Niektórzy przykładowo patrzą tylko na to, aby pasta była miętowa i skutecznie odświeżała oddech. Jednak higiena jamy ustnej ma też inne cele. Musi przede wszystkim chronić zęby i wspomagać utrzymanie ich w czystości. Należy pamiętać, że niektóre pasty zawierają sodę, przez co skutecznie ścierają zęby i zarazem przyczyniają się do uszkodzenia szkliwa.

Ważne jest to, aby pasta zawierała fluor, budulec szkliwa. Uzupełnieniem składu pasty do zębów powinny być ekstrakty z ziół, substancje czyszczące i polerujące. Wybór tego produktu warto skonsultować ze swoim dentystą. Na pewno doradzi i podpowie, która pasta jest godna uwagi lub przynajmniej, jakie składniki powinna zawierać. Podstawowy błąd przy wybieraniu pasty to kierowanie się reklamą. W końcu produkt ten musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb.

5. Rezygnacja ze stosowania nitki dentystycznej

Niektórym wydaje się, że mycie zębów jest wystarczającym zabiegiem mającym na celu higienę jamy ustnej. Tymczasem trzeba pamiętać, że szczoteczka nie wszędzie dotrze. Trzeba więc stosować nitkę dentystyczną i specjalny płyn do płukania. Dzięki tym produktom można usunąć resztki jedzenia, które pozostały w szczelinach zębów. To ma na celu uniknięcie rozwoju próchnicy.

Podsumowując, dostosowanie się do kilku podstawowych zasad higieny jamy ustnej może pomóc w uniknięciu wielu problemów. Jeżeli jednak przyjdzie konieczność zbadania stanu uzębienia lub też poddania się leczeniu, należy rozejrzeć się za profesjonalnym gabinetem. Dziś można bez problemu znaleźć dobrego dentystę w każdym mieście w Polsce.