Odbudowa utraconych zębów jest ważna nie tylko ze względów estetycznych. Długotrwałe ubytki mogą prowadzić do wielu problemów – także zdrowotnych. Zależnie od budżetu jakim się dysponuje, można wybrać różnego typu uzupełnienie protetyczne – stałe lub ruchome aparaty protetyczne, czy implanty zębowe. Zastanawiasz się, jakie mogą być skutki nieodbudowania utraconych zębów? Przeczytaj poniżej.
Jednym ze skutków utraty uzębienia jest zanik kości, czyli tak zwana atrofia. Należy pamiętać, że u osób, które nie mają żadnych ubytków, tkanka kostna jest utrzymywana przez zupełnie naturalne procesy regeneracyjne, jakie zachodzą wokół korzenia zęba. Natomiast kiedy pojawiają się ubytki, procesy te ulegają przemianie, przechodzą w procesy zanikowe. Lekceważenie tego stanu może prowadzić do zmiany kształtu żuchwy i szczęki. Dlatego ważne jest to, aby odpowiednio wcześnie uzupełnić ubytki. Można to zrobić, zastępując naturalny korzeń korzeniem sztucznym. Takie implanty zębowe mogą służyć przez wiele lat.
Nawet brak tylko jednego zęba może wywoływać trudności w przeżuwaniu pokarmu. Wówczas nie trudno o rozmaite dolegliwości, jak chociażby te, które mogą pojawić się na skutek nadmiernego naciskania twardych pokarmów na dziąsło. To jednak nie wszystko. Pokarm, który jest dokładnie rozdrobniony, znacznie łatwiej się trawi w żołądku i jelitach. Poza tym także substancje odżywcze są dużo lepiej przyswajalne. Dokładne przeżuwanie pokarmów sprawia, że resztki, których jednak układ pokarmowy nie jest w stanie strawić, są łatwiej wydalane.
Problemy estetyczne
Kolejnym skutkiem są bez wątpienia problemy estetyczne. Uzębienie z widocznymi ubytkami nie wygląda najlepiej. Wówczas mówi się o dużym zaniedbaniu. Nierzadko brak niektórych czy nawet tylko jednego zęba znacznie zmniejsza samoocenę i odbiera pewność siebie. Ponadto takie braki mają niekorzystny wpływ na całe uzębienie. Nierzadko skutkuje to skrzywieniem się zębów sąsiadujących z luką. Utrata zębów może prowadzić do powstawania chorób dziąseł, a także chorób przyzębia.
Wbrew pozorom utrata zębów jest poważnym problemem. Trzeba w związku z tym, jak najszybciej zrobić wszystko, co możliwe, aby uniknąć dalszych skutków związanych z powstawaniem pojedynczych ubytków w łuku zębnym.
Aktualnie metod uzupełniania braków w uzębieniu jest wiele. Dziedzina, która się tym zajmuje to protetyka. Trafiając do odpowiedniego gabinetu, można uzyskać pomoc na wysokim poziomie i tym samym pozbyć się problemu raz i na zawsze. Implanty, protezy ruchome i stałe – każdy znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązanie, adekwatne do okoliczności problemu i finansów, jakimi dysponuje. Specjalista nie tylko wykona stosowny zabieg, ale również doradzi pacjentowi, która z dostępnych metod będzie dla niego najlepsza.
W dobrym gabinecie stomatologicznym można nie tylko uzupełnić ubytek, ale również poprawić estetykę całego uzębienia. Wstawić brakujące, wyprostować naturalne zęby, a także wybielić je. Możliwości w tym zakresie jest wiele.
Podsumowując, pełne, białe i w dodatku proste uzębienie jest wizytówką każdego człowieka. Nawet brak jednego zęba może poważnie zakłócić estetykę. Nierzadko zniechęca do uśmiechania się i odbiera pewność siebie. Na szczęście dziś nie trzeba się z tym problemem męczyć ani tym bardziej godzić. Wystarczy udać się do specjalisty, który wykona specjalistyczny zabieg z zakresu protetyki, wstawi implant lub w inny sposób uzupełni ubytek i tym samym poprawi wygląd zębów oraz samopoczucie pacjenta.