protetyka poznań
Główne przyczyny ukruszeń i złamań zębów
17 kwietnia 2019
stomatologia estetyczna Poznań
Dlaczego odbudowa utraconych zębów jest tak ważna?
13 maja 2019

Co jeść po wybielaniu zębów?

Dieta stosowana po zabiegu wybielania zębów zwana jest również białą dietą. Zapewne dlatego, że polega na wyeliminowaniu produktów o intensywnym zabarwieniu. Nie ma tu żadnego znaczenia czy kolor uzyskano w wyniku zastosowania barwników roślinnych, czy sztucznych. Produkty spożywcze, jakie można w tym czasie jeść, to wyłącznie te, które są jasno zabarwione i pozbawione barwników.

Dlaczego dieta jest tak ważna po wybielaniu zębów?

Zabieg wybielania zębów polega na wykonaniu szeregu czynności, dzięki którym nabierają one znacznie jaśniejszego koloru. Jednocześnie tracą dużo wody. Dlatego tuż po nim zachowują się bardzo podobnie jak gąbka. Przez to chłoną barwniki z pożywienia i picia. Z tego właśnie powodu trzeba zastosować odpowiednią dietę, aby nie utracić uzyskanego efektu.

Jak długo powinno się stosować dietę?

Przestrzegać diety powinno się przez co najmniej 48 godzin po zabiegu. Stomatolodzy jednak zalecają, aby trwała ona od trzech do czternastu dni. Czas tak naprawdę zależny jest od indywidualnych nawyków osoby, która poddała się temu zabiegowi, a także od stopnia porowatości zębów.

Czego nie można jeść i pić przez 48 godzin od zabiegu?

Produktów, których nie można jeść i napojów, których nie powinno się pić przynajmniej przez 48 godzin od zabiegu wybielania zębów, jest całkiem sporo. Należy koniecznie wymienić te najważniejsze. Zaliczyć do nich można: sery żółte, topione i twarogowe z przyprawami, jogurty owocowe, warzywa czerwone i pomarańczowo-żółte, brokuły, szpinak, jagody, borówki, wiśnie, porzeczki, żurawinę, truskawki, maliny, winogrona i aronię. Trzeba wyeliminować także: przetwory z barwiących warzyw i owoców, czekoladę i produkty zawierające kakao, słodycze o intensywnych kolorach, barwiące przyprawy (np. kurkumę), żółtka jajek, czerwone mięso.

To jednak nie wszystko. Na liście produktów, których nie można spożywać po zabiegu, powinny znaleźć się następujące: wędliny, pasztet, ciemne sosy do mięs, sosy do sałatek, wszystkie zupy, musztarda, ocet winny, marynaty. Jeżeli zaś chodzi o picie, trzeba zrezygnować z następujących napojów – kawa, herbata, kakao, napoje gazowane, soki, alkohol.

Co można jeść i pić od samego początku?

Przez 48 godzin od zabiegu można jeść nabiał (sery białe, twaróg, śmietanę, jogurt naturalny, kefir, maślankę naturalną, masło), ryby, owoce morza, warzywa jasne (kalafior, białą fasolę, kalarepę, ziemniaki, czosnek, białą cebulę, białą kapustę, szparagi białe, korzeń pietruszki i selera). Dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie, aby spożywać warzywa bez skórki (cukinię, bakłażana i ogórek szklarniowy), banany, ryż, kaszę jaglaną i jęczmienną, białe pieczywo, otręby owsiane i białe makarony, sosy na bazie jogurtu naturalnego śmietany czy majonezu, sól, pieprz, zioła oraz wiórki kokosowe. Do picia zaleca się wodę mineralną i mleko.

Specjalista po zakończeniu zabiegu wybielania zębów poinformuje pacjenta o tym, co powinien jeść i pić, a czego nie może i przez jaki czas. Udzieli konkretnych wskazówek. Dlatego ważne jest, aby udać się do stomatologa, który nie tylko wykona ten zabieg profesjonalnie, ale również dzięki swej wiedzy i doświadczeniu, będzie umiał doradzić, jak postępować w kolejnych dniach, aby nie zniszczyć uzyskanego efektu – efektu pięknych, białych zębów.

Szukasz dobrego gabinetu oferującego zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej? Zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Profesjonalna stomatologia estetyczna – Poznań, os. Jana III Sobieskiego 104. Zapraszamy!