dobry ortodonta poznań
Jak myć zęby mając aparat ortodontyczny?
9 kwietnia 2019
Co jeść po wybielaniu zębów?
22 kwietnia 2019

Główne przyczyny ukruszeń i złamań zębów

protetyka poznań

Ukruszenie czy nawet złamanie zęba zdarza się dość często. Dojść do tego może w wielu codziennych sytuacjach jak jedzenie czy żucie gumy, a także w wyniku uszkodzenia mechanicznego. Należy pamiętać, że niewielkie ukruszenie może prowadzić do wielu innych dolegliwości i problemów związanych z uzębieniem. Dlatego nie należy lekceważyć powagi sytuacji. Im szybciej osoba ta uda się do specjalisty, tym lepiej.

Przyczyny ukruszenia i złamania zęba

Przyczyn ukruszenia i złamania zęba może być wiele. Warto natomiast wspomnieć o tych najważniejszych. Jedną z nich są duże ubytki próchnicowe. Rozwój próchnicy prowadzi do znacznego osłabienia zębów, przez co te mogą się nie tylko kruszyć, ale również łamać. Niewątpliwie trzeba wymienić tu również urazy powstające w sposób mechaniczny. Najczęściej do zdarzenia dochodzi w czasie gryzienia pokarmów, pobicia czy upadku. Poważniejszą przyczyną ukruszenia i złamania może być martwica zębów. Nieunerwione zęby są bardziej narażone na ukruszenia czy złamania. Do tego jakże niekorzystnego stanu może prowadzić też niedobór witaminy D.

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że do takich samych szkód przyczynia się biżuteria, a konkretnie kolczyk na języku czy w okolicy jamy ustnej. Chodzi mianowicie o to, że kiedy styka się ze szkliwem, naraża zęby na ukruszenia i złamania. Kolejną przyczyną jest erozja szkliwa. Kwas, jaki można znaleźć w niektórych produktach spożywczych, wpływa na obniżenie jakości zębów. Wówczas początkowo stają się cienkie, a później bardziej łamliwe. W tej sytuacji o ukruszenie czy nawet złamanie nie trudno. Wbrew pozorom do tego samego mogą prowadzić nawet wady zgryzu. Jeżeli ktoś mocno zaciska zęby, te znacznie szybciej się ścierają. Przez to są narażone na kruszenie.

Leczenie ukruszonych zębów i złamanych

Bez względu na to, czy ząb został ukruszony, czy złamany, trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty. Chodzi o to, że w takim stanie łatwiej jest problem ten rozwiązać. Należy również pamiętać, że taki stan może się znacznie pogorszyć, a im dłużej zwleka się z wizytą, tym większe jest ryzyko, że tak właśnie się stanie. Przyczyna złamania czy ukruszenia może nie być nam do końca znana – może to nawet świadczyć o jakiejś chorobie. Ważne jest wobec tego to, aby w miarę możliwości szybko skonsultować swój problem ze specjalistą.

Pełny uśmiech to ładny uśmiech, a ten ma znaczenie

Każdy zapewne zgodzi się z tym, że ładny uśmiech podnosi samoocenę, dodaje pewności siebie, a już na pewno czyni człowieka atrakcyjniejszym. Z tym że ładny uśmiech, to przede wszystkim pełne uzębienie. Dlatego wspomniane ukruszenia i złamania nie zapewnią oczekiwanego efektu. Wręcz przeciwnie, będą znacznie szpeciły wygląd. Dziś nikt nie powinien zaniedbywać wyglądu swojego uzębienia, swojego uśmiechu. Warto wobec tego zgłaszać się do specjalisty, zanim nie jest za późno. Kiedy złamań i ukruszeń będzie więcej i pojawi się konieczność usunięcia zęba, być może cała reszta dalszych działań pozostanie już tylko dla protetyka. A jednak lepiej mieć własne zęby niż sztuczne.

Warto także podkreślić, że współczesne metody leczenia zębów zapewniają nie tylko satysfakcjonujące efekty, ale również pełen komfort. Nie ma więc czego się obawiać. Nie należy się bać ani stomatologa, ani też protetyka. Każdy z tych specjalistów chce jak najlepiej dla uzębienia swoich pacjentów. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko uważnie przyjrzeć się swoim zębom i ocenić ich stan, ustalając jednocześnie, czy wizyta u specjalisty jest konieczna.