protetyka poznań
Protezy akronowe – czym się charakteryzują?
29 marca 2019
protetyka poznań
Główne przyczyny ukruszeń i złamań zębów
17 kwietnia 2019

Jak myć zęby mając aparat ortodontyczny?

dobry ortodonta poznań

Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, że higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Dzięki niej można chronić ją przed ubytkami i bólem. Zaniedbanie tej codziennej czynności prowadzi do rozwoju próchnicy i wielu innych problemów. Pytanie tylko – jak myć zęby mając aparat ortodontyczny? Okazuje się, że to nic trudnego.

Jaką pastę stosować?

Należy pamiętać, że resztki jedzenia bardzo łatwo gromadzą się między poszczególnymi elementami aparatu, co może prowadzić do wielu problemów z zębami w przyszłości. Dlatego mycie zębów ma szczególne znaczenie podczas leczenia ortodontycznego. W kwestii samej pasty wystarczy praktycznie każda, która zawiera fluor. Ważna jednak jest sama technika mycia i częstotliwość szczotkowania.

Jak często należy myć zęby?

Nosząc aparat ortodontyczny, trzeba myć zęby standardowo, czyli rano przed śniadaniem. Czynność tę należy powtórzyć po śniadaniu, aby pozbyć się resztek posiłku. Ważne jest również to, by umyć zęby po dłuższym pobycie poza domem (w pracy, szkole itd.). Przez ten czas na płytce mogło zgromadzić się dużo zanieczyszczeń. Szybkie mycie zębów należy przeprowadzić po obiedzie i standardowo bardzo dokładnie przed snem.

Najlepsze akcesoria do higieny aparatów ortodontycznych

Warto mieć na uwadze to, że szczoteczki elektryczne są znacznie skuteczniejsze od zwykłych – manualnych. Niektóre mają specjalne końcówki przeznaczone dla osób, które noszą aparaty ortodontyczne. Mała główka i cienkie włókna to najlepszy wybór. Taka szczoteczka doskonale dociera do trudno dostępnych miejsc. Irygatory dzięki strumieniowi wody pod ciśnieniem bardzo dobrze sobie z tym radzą. Niektóre posiadają funkcję zmniejszania ciśnienia przy myciu na przykład delikatnych miejsc.

Warto również wspomnieć, że aktualnie w sprzedaży dostępne są specjalne szczoteczki przeznaczone do mycia zębów przez osoby noszące aparaty ortodontyczne. Wygląda bardzo podobnie, choć konstrukcja włosia nieco odbiega od standardu. Jest ono również odpowiednio miękkie. Z uwagi na to, że dziś można kupić specjalistyczne akcesoria do mycia zębów z aparatem ortodontycznym, czynność ta jest znacznie łatwiejsza.

Do czego prowadzi niewłaściwa higiena jamy ustnej?

Skutki niewłaściwego mycia zębów mogą być fatalne. Często prowadzi to do zaczerwieniania i opuchlizny dziąseł, krwawienia w czasie szczotkowania i nitkowania, a także osadzania się płytki bakteryjnej zarówno wokół aparatu, jak i dziąseł. Zwykle dobry ortodonta doradza pacjentom, jak powinni myć zęby, jak często i przy użyciu jakich akcesoriów. Nie jest to wobec tego takie trudne.

Należy pamiętać, że aparat jest ciałem obcym w jamie ustnej. Zdarza się nawet, że już jego obecność podrażnia śluzówkę. Prowadzi to do powstania obrzęków i infekcji. Trzeba mieć również na uwadze to, że mechaniczne podrażnienia wraz z bakteriami są trudne do wyleczenia. Dlatego mycie zębów, jak i samego aparatu jest tu bardzo istotne.

Konieczność regularnego i zarazem częstego mycia zębów nie powinna nikogo zniechęcać do stosowania aparatów ortodontycznych. Mycie w tym przypadku niewiele różni się od mycia zębów przez osoby, które aparatu na swoich zębach nie mają. Należy pamiętać, że w wielu sytuacjach tylko aparat może przyczynić się do uzyskania prawidłowego zgryzu. Bez wątpienia dobry ortodonta wskaże odpowiednią metodę mycia i właściwą pastę.