proteza zębowa Poznań
Czy każdy może mieć implant zębowy?
12 marca 2019
dobry ortodonta poznań
Jak myć zęby mając aparat ortodontyczny?
9 kwietnia 2019

Protezy akronowe – czym się charakteryzują?

protetyka poznań

Pacjenci, którym zbyt mocno dokucza niepełne uzębienie, coraz częściej decydują się na możliwości, jakie stwarza im współczesna protetyka. Jest to rozsądna decyzja, jednak kwestia wyborów na tym niestety się nie kończy. Trzeba zdecydować się również na rodzaj protezy. W porównaniu do innych całkiem nowym rozwiązaniem jest proteza akronowa. Cena jest w miarę przystępna, a jej wytrzymałość całkiem satysfakcjonująca. Wiążą się z nią jednak pewne ograniczenia – nie można zastosować tej metody w przypadku całkowitego bezzębia.

Dla kogo protezy akronowe?

Z uwagi na to, że protezy akronowe można zastosować jedynie u osób, które mają braki kilku zębów, zaleca się stosowanie ich praktycznie u wszystkich pacjentów, którzy kwalifikują się do tego leczenia i są zainteresowani daną metodą. Protezy te są również polecane osobom, które cenią sobie estetykę – są one niemal niewidoczne. Nadają się także dla osób, które oczekują wysokiej wytrzymałości, funkcjonalności i komfortu podczas użytkowania.

Jak wygląda proteza akronowa?

Protezy akronowe są nie tylko wygodne, ale również estetyczne. Idealnie komponują się z pozostałymi zębami. Dlatego osoby, które je noszą, nie muszą obawiać się, że podczas uśmiechania się proteza ta zostanie przez kogoś zauważona. Klamry w tym przypadku są kompletnie niewidoczne i są częścią płyty. Ciekawe jest to, że kolor takiej płyty można dobrać indywidualnie pod konkretną osobę. Wystarczy odpowiednio dbać o swoją protezę, aby nie przyczynić się do zmiany koloru płyty. W porównaniu do innych protez mają one cieńszą powierzchnię, przez co pacjent bardzo szybko się do niej przyzwyczaja.

Zalety i wady protez akronowych

Proteza akronowa ma wiele zalet. Jedną z nich jest idealne dopasowanie protezy i tym samym solidne utrzymanie oraz brak podrażnień. Mówiąc wprost – jest wygodna. Jest też niezwykle funkcjonalna z uwagi na to, że nie jest zbyt gruba, a do tego charakteryzuje się niską wagą i przeziernością. Proteza akronowa jest zupełnie bezsmakowa i bezzapachowa. Chcąc stać się użytkownikiem takiej protezy, nie trzeba uczestniczyć w bolesnych zabiegach z użyciem wiertarki dentystycznej czy innych narzędzi. Kolejną zaletą jest szybka adaptacja.

Ponadto jednolita, gęsta struktura materiału chroni protezę przed rozwojem grzybów i bakterii. Dodatkowo proteza akronowa wyróżnia się najniższym stopniem chłonności wilgoci. Utrzymanie jej w czystości jest nie tylko proste, ale również nie wymaga skomplikowanych zabiegów, czy stosowania specjalistycznych środków. Inną zaletą protezy akronowej jest to, że się nie odkształca podczas jedzenia gorących posiłków. Co więcej, istnieje możliwość dostawienia zęba po jego utracie. Jest ona odporna na uszkodzenia mechaniczne, w tym złamanie.

Przechodząc do wad, trzeba koniecznie podkreślić, że nie ma ich zbyt wiele. Jedyną jest to, że nie można jej zastosować w przypadku całkowitego bezzębia. Aby móc zrekonstruować nią uzębienie, w jamie ustnej muszą znajdować się minimum trzy zęby. Jednak nie często się zdarza, że pacjent jest całkiem pozbawiony zębów, więc wada ta nie jest aż tak istotna.

Podsumowanie

Protezy akronowe dziś oferowane są w wielu gabinetach. Właściwie różnią się nie tylko precyzją wykonania, ale również ceną. W porównaniu do innych rodzajów protez nie są wcale drogie. Mając nieduże ubytki w uzębieniu warto wziąć pod uwagę to nowoczesne rozwiązanie, chociażby ze względu na to, że ma ono wiele zalet. Decyzja w tej sprawie jest natomiast kwestią mocno indywidualną, dlatego każdy musi ją podjąć samodzielnie.