wyrywanie korzenia
Usuwanie korzenia zęba – jak wygląda jego przebieg?
17 czerwca 2019
pielęgnacja licówek
Rodzaje licówek i sposób pielęgnacji
22 lipca 2019

Jaką pastę do zębów wybrać dla dziecka?

pasta do zębów dla dzieci

Z fluorem czy bez, smakową, w żelu, zupełnie zwykłą czy może z dodatkowymi właściwościami – na takie pytania dziś odpowiedzieć może tylko doświadczony dentysta dziecięcy. Wybór pasty w pierwszej chwili wydaje się trudnym zadaniem. Propozycji jest wiele, ale nie oszukujmy się, tylko wybrane pasty faktycznie nadają się dla dzieci.

Jakie funkcje powinna spełniać pasta do zębów dla dzieci?

Dentyści informują, że coraz więcej przedszkolaków ma próchnicę. Zarazem podkreślają, że tylko odpowiednia pielęgnacja zębów może pomóc utrzymać je w dobrym stanie. Pytanie tylko, którą pastę dziecko powinno stosować, aby mogło cieszyć się pięknym, zdrowym uzębieniem? Wybór jest duży, jednak pasta do zębów dla dzieci musi spełniać pewne funkcje, a przede wszystkim:

  • oczyszczać
  • wstrzymywać rozwój bakterii
  • wzmacniać szkliwo
  • pozytywnie wpływać na dziąsła
  • chronić szkliwo przed negatywnym działaniem kwasów
  • chronić zęby przed próchnicą
  • mieć przyjazny dzieciom smak i zapach

Jak działa pasta do zębów?

Praktycznie wszystkie pasty do zębów przeznaczone dla dzieci działają tak samo. Jeżeli się różnią, to raczej nieznacząco. Mają nawet podobne składniki. W składzie można znaleźć: środki ścierne i polerujące, środki pieniące, a także substancje żelujące. Poza tym wśród składników znajdują się środki zapobiegające wysychaniu, smakowo-zapachowe, bakteriostatyczne oraz środki wybielające.

Pasta z fluorem czy bez?

Niektórzy stoją po stronie fluoru, inni są mu przeciwni. Fluor jest podstawowym składnikiem pasty, który skutecznie chroni zęby przed próchnicą. Jest niezwykle odporny na działanie bakterii. To właśnie fluor sprawia, że zęby stają się zdrowsze i mocniejsze. Co więcej, są odporne na wahania pH śliny. Dzięki niemu można łatwiej utrzymać szkliwo w dobrej kondycji.

Pasta dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych

Pasty do zębów są różne, a co za tym idzie, każda z nich może być przeznaczona dla określonej grupy wiekowej. Warto więc przyjrzeć się pastom pod tym właśnie kątem.

Pasta dla niemowlaka

Dzieci mogą myć zęby już około szóstego miesiąca życia, kiedy pojawią się pierwsze ząbki. Wówczas zaleca się używanie past bez fluoru. Wybór jest duży, a zwykle na opakowaniu widnieje informacja, w jakim przedziale wiekowym należy tę pastę stosować.

Pasta dla dwulatka

Dzieciom w wieku od 2 lat poleca się pasty o niedużym stężeniem fluoru (250-500 ppm). Także i w tym przypadku wybór jest duży. Pasty te można kupić w cenie do 20 zł za opakowanie.

Pasta dla dzieci od 5 do 7 lat

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym powinny myć zęby pastą z fluorem o stężeniu około 1000 ppm. Niektóre z dostępnych w sprzedaży produktów są wciąż smakowe, więc mycie powinno im sprawiać przyjemność.

Pasta dla dzieci powyżej 8. roku życia

Jeżeli dziecko ma już więcej niż 8 lat, może stosować pasty do zębów dla dorosłych. Te mają powyżej 1000 ppm, ale nie więcej niż 1400.

Podsumowanie

Podsumowując, dentyści dziecięcy radzą, aby wybierając pastę dla dziecka, zwracać uwagę głównie na jego wiek oraz zawartość fluoru. Dobra pasta będzie dokładnie oczyszczać zęby, a także pomoże utrzymać je w dobrym stanie. Oczywiście nie można mimo wszystko zapominać o wizytach kontrolnych u dentysty. Doświadczony dentysta dziecięcy, którego dziś bez problemu znajdziemy w wielu miastach, a tym bardziej tak dużych, jak Poznań, nie tylko sprawdzi stan uzębienia małego pacjenta, ale również doradzi, jaką pastę wybrać.