słodycze
Jak ograniczyć spożywanie przez dziecko słodyczy?
8 lutego 2021
proteza zębowa Poznań
Proteza zębowa a implant – różnice
13 kwietnia 2021

Bonding zębów – na czym polega?

bonding

Ładny wygląd zębów można osiągnąć na wiele sposobów, mniej lub bardziej inwazyjnych oraz kosztownych. Jednym z najbardziej efektownych sposobów są licówki, jednak ta metoda wymaga ingerencji w szkliwo. Co za tym idzie, jeśli raz zdecydowaliśmy się na ich założenie, konieczne jest powtarzanie zabiegu co kilka lat. Alternatywnym sposobem jest bonding. To dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które mają problem z widocznymi ukruszeniami zębów, nierównościami oraz pęknięciami. Zaletą tej metody jest brak konieczności naruszania tkanki. Czym dokładnie jest proteza zębowa i kto może się na nią zdecydować?

Na czym polega bonding?

Opisywany zabieg wyróżnia się nieinwazyjnym charakterem i stanowi świetną opcję w przypadku osób mających niezbyt duże problemy z uzębieniem. W tym przypadku odbudowę wykonuje się przy użyciu żywicy kompozytowej, którą wypełnia się wszystkie ukruszenia oraz przebarwienia. Materiał jest bardzo podobny to tego, który wykorzystuje się przy wypełnianiu ubytków. Kompozyt łączy się ze szkliwem dzięki sile przylegania. Odcień jakim charakteryzuje się proteza zębowa musi być ściśle dopasowany do naturalnego odcienia zębów, dzięki czemu będzie perfekcyjnie się z nimi komponować. Ogromną zaletą materiału używanego do bondingu jest jego elastyczność. Co za tym idzie, stomatolog może precyzyjnie wymodelować kompozyt, tak aby idealnie przylegał do powierzchni i maskował wszelkie wady. Warto zaznaczyć, że ilość tworzywa używana podczas zabiegu jest bardzo niewielka.

W jaki sposób przebiega bonding?

Proteza zębowa z kompozytu powstaje podczas jednej wizyty u stomatologa. Ze względu na nieinwazyjny charakter, nie wykonuje się znieczulenia, chyba że pacjent ma wyjątkowo wrażliwe zęby. Jak przebiega całość?

  • Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie powierzchni zębów.
  • Kolejny etap polega na preparacji zęba, czyli nieznacznym zmniejszeniu jego przedniej części. Ta część zabiegu nie zawsze okazuje się konieczna.
  • Następnie stomatolog aplikuje specjalny kwas o łagodnym działaniu, którego zadaniem jest wytrawienie szkliwa. W efekcie, na jego powierzchni tworzą się mikroskopijne wgłębienia. Po upływie kilkudziesięciu sekund, kwas jest spłukiwany,
  • Późniejsze kroki są bezpośrednio związane z aplikowaniem kompozytu. Na początek nakładana jest proteza zębowa w postaci żywicy kompozytowej. Na tym etapie dentysta modeluje tworzywo, tak aby idealnie pasowało do kształtu zęba.
  • Przedostatnia część polega na nałożeniu właściwego kompozytu, czyli materiału maksymalnie zbliżonego do naturalnego odcienia szkliwa.
  • Ostatni krok to naświetlanie lampą stomatologiczną, która utwardza kompozyt. Gdy całość ma już odpowiedni poziom twardości, stomatolog wygładza i poleruje powierzchnię żywicy.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat bondingu?

Choć wyżej opisana procedura może wydawać się czasochłonna, w rzeczywistości zabieg na jednym zębie trwa maksymalnie godzinę. Co za tym idzie, nie trzeba rozkładać całego procesu na kilka wizyt. Ogromną zaletą bondingu są jego natychmiastowe efekty. Po upływie godziny możemy cieszyć się pięknym uśmiechem i brakiem nierówności lub ukruszeń, które nas denerwowały. Warto zaznaczyć, że taka proteza zębowa ma w pełni odwracalny charakter. Jeśli w późniejszym czasie chcielibyśmy założyć np. licówki, nie będzie z tym najmniejszego problemu. Trwałość kompozytu wynosi średnio 5 lat. Co istotne, zabieg nie wymaga dużych nakładów finansowych, dlatego wiele osób decyduje się na jego przeprowadzenie.