Braki w uzębieniu mogą pojawić się z różnych powodów. Czasem jest to wynik zaniedbań, innym razem niebezpiecznego wypadku lub skutek choroby z jaką się zmagamy. Niezależnie od przyczyny, konieczne jest jak najszybsze uzupełnienie braków w uzębieniu. Jest to konieczne przede wszystkim ze względów zdrowotnych, a dopiero potem estetycznych. Brak zęba może skutkować zanikiem kości oraz wpłynąć na nadmierne przemieszczanie się pozostałych zębów. Oprócz tego, istnieje spore ryzyko pojawienia się problemów z jedzeniem, a nawet mówieniem. Stomatologia proponuje w tym przypadku dwa rozwiązania – protezę zębową lub implant. Czym różnią się one między sobą?
Proteza zębowa jest dostępna w wersji ruchomej lub stałej. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wyjmowanymi sztucznymi szczękami, na które bardzo często decydują się osoby starsze. Stała proteza ma postać mostu lub korony porcelanowej, które montuje się na zębach pacjenta znajdujących się wokół luki (w przypadku mostów) lub na pojedynczym zębie (w przypadku korony). Implant to z kolei tytanowa śruba, którą wkręca się w kość żuchwy. Jest ona odpowiednikiem korzenia zęba i wszczepia się ją w miejsce ubytku. Następnie na śrubę zakłada się koronę.
Pierwszą różnicą jest długość leczenia. Proteza zębowa wymaga odbycia zwykle około 2 lub 3 wizyt u dentysty. Co więcej, czas oczekiwania na jej wykonanie jest raczej krótki. W przypadku implantu, sprawa wygląda nieco inaczej. Najpierw konieczna jest konsultacja, podczas której pacjent zostaje zakwalifikowany do zabiegu. Jeśli okaże się on możliwy, na kolejnym spotkaniu odbywa się wszczepienie. Po upływie 7-10 dni konieczna jest ponowna wizyta w gabinecie, w celu usunięcia szwów. Dopiero wtedy rozpoczyna się osteointegracja, czyli proces zrastania się kości z implantem. Zajmuje od średnio od 3 do 5 miesięcy i dopiero po tym czasie można założyć koronę.
Kolejna różnica jest związana z ogólnie ujętym komfortem użytkowania oraz skutkami. W przypadku ruchomej protezy zębowej, pacjent musi za każdym razem dokładnie czyścić je po jedzeniu oraz przed pójściem spać. Niestety, z biegiem czasu proteza coraz gorzej trzyma się w jamie ustnej, a w przypadku gwałtownego ruchu, związanego np. z kichnięciem, może wypaść. W przypadku stałych protez nie ma tego problemu, jednak spory minus rozwiązania polega na konieczności wcześniejszego oszlifowania niektórych zębów. Jak wygląda sprawa w przypadku implantów? To rozwiązanie jest najbardziej komfortowe dla pacjentów. Przede wszystkim nie wymaga okaleczania innych zębów. Kolejną kwestią jest ponadprzeciętna trwałość i wytrzymałość tego rozwiązania. Pacjenci mogą liczyć na pełną swobodę gryzienia, mówienia oraz uśmiechania.
Ostatecznym kryterium dla wielu osób jest jednak cena. Proteza zębowa jest dużo tańszym rozwiązaniem niż implant. Niestety trzeba liczyć się z krótszym okresem przydatności i koniecznością regularnego kupowania specjalnego kleju. Nieco droższe od protezy ruchomej są mosty oraz korony. Obecnie największą popularnością cieszą się implanty, które pomimo wyższej ceny są znacznie bardziej wygodnym rozwiązaniem dla pacjentów, zapewniając znakomite efekty estetyczne.