proteza zębowa Poznań
Proteza zębowa a implant – różnice
13 kwietnia 2021
Nadwrażliwość zębów – jak sobie z nią radzić?
10 czerwca 2021

Czy picie soków jest niebezpieczne dla zębów?

picie soku

Świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw są cennym źródłem witamin. Dodatkowo, doskonale nawadniają i przede wszystkim są smaczne. Jednak czy ich regularne picie może mieć negatywny wpływ na uzębienie? Na co zwracać szczególną uwagę kupując soki w sklepie? Czy dentysta dziecięcy może zalecić ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie takich napojów z diety?

Podstawowe informacje sokach

Na początku warto usystematyzować pojęcie soku, ponieważ kryją się pod nim zarówno napoje ze sklepu, soki pasteryzowane, soki owocowe, warzywne i owocowo-warzywne. Produkty z dodatkiem cukru (najczęściej jest to sacharoza) przyczyniają się do rozwoju bakterii i próchnicy. Z tego powodu dentysta dziecięcy z pewnością zaleci jak największe ograniczenie spożywania napojów tego typu. Wystarczy przeczytać skład i sprawdzić ile cukrów prostych znajduje się w 100 ml soku.

  • Niestety domowe przetwory w postaci pasteryzowanych soków również zawierają bardzo dużą ilość sacharozy. Dodatkowo, długi proces pasteryzacji pozbawia ich większości składników odżywczych, choć oczywiście trzeba przyznać, że są bardzo smaczne. Częste picie takich napojów jest także groźne dla zębów.
  • Z kolei świeżo wyciskane soki, najlepiej przy użyciu wyciskarki wolnoobrotowej, zawierają wyłącznie fruktozę. Ilość tego cukru prostego jest uzależniona od konkretnego owocu, np. winogrona zawierają jej dużo, a borówki stosunkowo mało. Z tego powodu warto postawić na takie soki, jednak dentysta dziecięcy z pewnością zaleci umiar.
  • Warto wspomnieć również o kwaśnych sokach, czyli takich z dodatkiem np. cytryny i limonki. Niestety one także niekorzystnie wpływają na szkliwo. Czy rozcieńczanie ich wodą rozwiązuje ten problem? Niestety nie, zdecydowanie lepiej pić je bez żadnych dodatków.

Częste spożywanie słodzonych napojów prowadzi do próchnicy. Wszyscy dentyści są w tym zgodni. Jakie soki są zatem najlepsze? Umiarkowane spożywanie produktów owocowo-warzywnych, bez żadnych dodatków, nie jest niebezpieczne i na takich warto się skupić.

Jak i kiedy powinno się pić soki?

Przede wszystkim warto pić soki przez słomkę. Dlaczego? Dlatego, że ograniczamy kontakt płynu z zębami do minimum. Nie należy jednak sączyć soków przez długi czas. Najlepiej wypić je w ciągu kilku minut. Takie podejście również ogranicza kontakt płynu z zębami. Po wypiciu należy dokładnie przepłukać jamę ustną wodą, dzięki czemu przywrócimy prawidłowe pH.

  • Czy po wypiciu soku należy umyć zęby? Zdecydowanie nie, ponieważ szkliwo może być osłabione, a my przez mechaniczne pocieranie szczoteczką możemy je uszkodzić. Po jakim czasie można bezpiecznie użyć przyborów? Nie wcześniej niż po 30 minutach od wypicia soku. Oczywiście o jamę ustną należy również zadbać rano i wieczorem poprzez nitkowanie, mycie i płukanie płynem. Takie połączenie sprawia, że zarówno dzieci, jak i dorośli będą cieszyć się zdrowymi zębami przez długi czas.
  • Kiedy najlepiej pić sok? Pora obiadowa jest dobrym wyborem przede wszystkim dlatego, że w tym czasie następuje zwiększone wydzielanie śliny. Ta z kolei zawiera amylazę, czyli enzym odpowiedzialny m.in. za początkowy rozkład cukrów. Ponadto charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi.

Dentysta dziecięcy z pewnością doradzi jedzenie surowych owoców i warzyw, przede wszystkim ze względu na błonnik. Po wyciśnięciu soku, całość substancji zostaje w pulpie, z której można przygotować m.in. przekąski.