picie soku
Czy picie soków jest niebezpieczne dla zębów?
12 maja 2021
ból zęba
Zapalenie przyzębia – przyczyny, objawy i leczenie
9 lipca 2021

Nadwrażliwość zębów – jak sobie z nią radzić?

Nadwrażliwość zębów to problem, który dotyczy sporej grupy osób. Najczęściej objawia się bólem w trakcie spożywania ciepłych lub zimnych posiłków. Czasem dyskomfort może być wywołany samym dotknięciem lub bodźcem chemicznym. Ból jest dosyć silny, ale krótkotrwały. Niemniej jednak w dużym stopniu wpływa na obniżenie samopoczucia, a nawet stres w sytuacji gdy wiemy, że będziemy spożywać określone danie mogące powodować dolegliwości. W wielu przypadkach nawet samo przebywanie na dworze podczas dużych mrozów może okazać się niemożliwe. Jak radzić sobie w takich sytuacjach i co może doradzić nam stomatolog?

Czym spowodowana jest nadwrażliwość zębów?

Jedną z sytuacji, która może być przyczyną zwiększonej wrażliwości zębów jest ich wybielenie. Co ciekawe, trudno przewidzieć reakcję organizmu po zakończeniu zabiegu, gdyż jest to kwestia indywidualna. Nawet jeśli nie mamy problemu z odsłoniętymi szyjkami, nasze zęby są całkowicie zdrowe i bez głębokich wypełnień, dolegliwości bólowe mogą się pojawić. W tym przypadku przyczyna tkwi w składniach znajdujących się w substancji wybielającej. Mowa o nadtlenku wodoru oraz moczniku, które przenikają przez szkliwo do miazgi. Na szczęście w tym przypadku ból mija zwykle po zakończeniu procesu wybielania i trwa tylko kilka dni.

Stomatolog może wskazać także inne przyczyny nadwrażliwości. Najczęściej jest to wynik odsunięcia dziąsła lub utraty szkliwa. Do pierwszej sytuacji bardzo często dochodzi w momencie gdy zbyt intensywnie i energicznie czyściliśmy zęby szczoteczką z twardym włosiem. Utrata szkliwa może być z kolei wynikiem spożywania zbyt dużej ilości cytrusów, soków, napojów gazowanych i wina. Wszystkie tego typu produkty zawierają kwasy, które negatywnie działają na zęby. Innym powodem jest refluks, bulimia oraz płytka nazębna.

W jaki sposób radzić sobie z nadwrażliwością?

Jeśli tego typu problem utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, warto jak najszybciej odwiedzić gabinet dentystyczny. Stomatolog może polecić nam odpowiednie produkty oraz wskazać możliwe rozwiązania problemu.

  • Na początek zdecydowanie warto zaopatrzyć się w specjalną pastę, która zmniejszy nadwrażliwość zębów. Na szczęście pod tym względem wybór jest dosyć szeroki, więc z pewnością znajdziemy odpowiadający nam produkt. Można także poprosić o rekomendację swojego dentystę. Tego typu pasty zawierają azotan potasu o działaniu kojącym. W ten sposób możliwe będzie złagodzenie zakończeń nerwowych zębów i zmniejszenie bólu.
  • Uzupełnieniem szczotkowania będzie płyn do płukania jamy ustnej, którego zadaniem również jest zmniejszenie wrażliwości zębów.
  • Jeśli mamy tendencję do zbyt intensywnego mycia zębów twardą szczoteczkę, trzeba koniecznie zaopatrzyć się w egzemplarz z miękkim włosiem i zmienić dotychczasową technikę. Zęby muszą być myte w sposób delikatny. Pozbywamy się także past o dużej ścieralności.
  • Postarajmy się ograniczyć spożywanie produktów zawierających kwasy, gdyż te negatywnie wpływają na szkliwo.

W wielu przypadkach, wyżej opisane sposoby działania okażą się w pełni wystarczające. Czasami jednak stomatolog musi wykorzystać odpowiednie środki, które pozwolą osłabić reakcję nerwów. Konieczne może być ponadto zamknięcie otwartych kanalików zębinowych. Jeśli pojawi się potrzeba odbudowania szkliwa, niezbędne będzie wykorzystanie materiału kompozytowego. Jednym z zabiegów polecanych osobom z nadwrażliwością jest fluoryzacja. Dzięki niej, uda się wzmocnić szkliwo i utworzyć na nim barierę ochronną.