pielęgnacja licówek
Rodzaje licówek i sposób pielęgnacji
22 lipca 2019
periodontologia
Periodontologia – na czym polega?
26 sierpnia 2019

Czy aparat na zęby można zakładać w każdym wieku?

aparat na zęby a wiek

Niemal każdy człowiek marzy o pięknym, zdrowym uśmiechu. Nie zawsze jednak wystarczy leczyć zębów na bieżąco i dbać o ich codzienną pielęgnację. Należy pamiętać, że krzywe zęby zdecydowanie utrudniają poprawną higienę jamy ustnej. Ponadto mogą prowadzić do paradontozy i rozwoju próchnicy. Stąd zaleca się ich prostowanie. Dziś na szczęście aparat ortodontyczny nie jest nowością. Wystarczy jedna wizyta, by ocenić stan zębów, a niedługo później móc już go nosić. Pytanie tylko – czy są tu jakieś ograniczenia wiekowe?

W jakim wieku można już nosić aparat ortodontyczny?

Prawidłowy zgryz powinno się ocenić już w dzieciństwie, a dokładnie kiedy dziecko ma około 2 lata. Jeżeli w tym momencie okaże się, że ze zgryzem dziecka jest coś nie tak, trzeba udać się na konsultację do specjalisty. W przeciwnym razie ortodonta powinien obejrzeć dziecko w wieku 7 lat. W tym okresie raczej rzadko stosuje się stałe aparaty, co wynika z braku większości stałych zębów. Kolejne badanie ortodontyczne należy wykonać w wieku 10-13 lat.

Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Istnieje wiele powodów, dla których warto stosować aparat ortodontyczny:

  • aparat prostuje zęby i sprawia, że wyglądają atrakcyjniej
  • krzywe zęby są trudne do prawidłowego utrzymania higieny
  • krzywe zęby są narażone na rozwój bakterii i próchnicy

Aparaty stałe i ruchome u dzieci

Aparaty ortodontyczne zarówno stałe, jak i ruchome mogą być stosowane przez dzieci. Wybór powinien jednak zależeć od ich wieku, gdyż są w tym zakresie pewne zalecenia.

Aparaty ruchome

Aparaty ruchome stosuje się do leczenia nieprawidłowości zgryzu u małych dzieci, a konkretnie w okresie ich rozwoju. Zaleca się je u osób w wieku 11-13 lat. Aparaty te zakłada się na zęby dolne lub górne tylko na kilka godzin lub przykładowo na całą noc. W tym przypadku nie ma najmniejszych problemów z prawidłowym utrzymaniem higieny jamy ustnej, gdyż podczas szczotkowania zębów można go bez problemu zdjąć.

Aparaty stałe

Aparaty stałe można stosować u osób od 13. roku życia, kiedy dziecko nie ma już zębów mlecznych. Te są zbudowane z pierścieni, które są zakładane na zęby trzonowe i zameczków zakładanych na zęby. Ustawienie ich jest korygowane. Zarówno między pierścieniami, jak i zamkami stosowany jest specjalny drut wywierający nacisk o określonej sile. Osoby, które noszą aparat stały, borykają się z wieloma utrudnieniami w zakresie dbałości o higienę uzębienia. Aparat ten znacznie utrudnia dostęp do niektórych zębów.

Aparaty dla młodzieży i dorosłych

Młodzież i osoby dorosłe niezależnie od wieku mogą bez problemu stosować aparaty ortodontyczne. Jedynie pewne trudności w ich używaniu mogą być u osób starszych, u których bardzo często pojawia się konieczność usunięcia zęba albo na przykład przeprowadzenia jakiegoś innego zabiegu chirurgicznego.

Podsumowanie

Aparaty ortodontyczne można właściwie stosować w każdym wieku. Wybór ich rodzaju zależy jednak od tego czy pacjent ma zęby mleczne, czy już stałe. Jak już wspomnieliśmy, trudności z noszeniem aparatów mogą mieć osoby starsze. Osoby, które nie mają pewności czy mogą go stosować, powinny udać się na konsultację do specjalisty. On oceni stan uzębienia, a także po dogłębnym wywiadzie poinformuje, jaki rodzaj aparatu może osoba ta stosować i czy w ogóle ma taką możliwość.

Jeżeli szukasz dobrego ortodonty i liczysz się z zamiarem stosowania aparatu ortodontycznego ruchomego lub stałego, skontaktuj się z naszym specjalistą.