aparat na zęby a wiek
Czy aparat na zęby można zakładać w każdym wieku?
13 sierpnia 2019
implanty zębowe
Implanty – dlaczego są lepsze od protez ruchomych?
16 września 2019

Periodontologia – na czym polega?

periodontologia

Dziś periodontolog przyjmuje w każdym większym mieście i raczej na brak pacjentów nie narzeka. Czy to oznacza, że coraz więcej osób dotykają choroby zapalne, które dotyczą przyzębia (zespołu tkanek, struktur, które odpowiadają za poprawne umiejscowienie zęba w zębodole)? Dziedzina jest niezwykle powszechna z uwagi na to, że dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dolegliwości te zalicza się do chorób społecznych.

Co należy wiedzieć o periodontologii?

Periodontologia obejmuje leczenie ogólnoustrojowe i miejscowe. W wielu przypadkach te pierwsze jest w zupełności wystarczające. Jednak w trudniejszych sytuacjach zaleca się już wykonywanie zaawansowanych zabiegów chirurgicznych.

Co to choroby przyzębia?

Choroby przyzębia rozpoczynają się od zbierania się płytki bakteryjnej na powierzchni poszczególnych zębów. Z biegiem czasu dochodzi do jej mineralizacji, co sprzyja rozwojowi bakterii. Po upływie pewnego czasu płytka podąża w kierunku dziąsła i penetruje w głąb tkanek, zarazem niszcząc je. W ten sposób dochodzi do stanu zapalnego dziąseł i głębiej położonych warstw. Wówczas pojawia się ból, dziąsła robią się czerwone, zaczynają krwawić, puchną, a z ust wydobywa się nieprzyjemny zapach. Takie dolegliwości wymagają specjalistycznego leczenia w gabinecie stomatologicznym.

Przyczyny chorób przyzębia

Do przyczyn chorób przyzębia można zaliczyć przede wszystkim:

  • niewłaściwą dietę (brak witamin i minerałów)
  • palenie papierosów
  • nadmierne spożywanie alkoholu
  • wady zgryzu
  • niewłaściwa higiena jamy ustnej
  • wahania hormonalne
  • niektóre leki

Czym zajmuje się periodontolog, czyli na czym polega periodontologia?

Periodontolog świadczy szeroki zakres usług w zakresie leczenia periodontologicznego. Wykonuje przede wszystkim skaling, który polega na usuwaniu kamienia nazębnego, a także piaskowanie, które jest zabiegiem uzupełniającym wykonywanym z użyciem piaskarki. Periodontolog oferuje także kiertaż zamknięty, polegający na usuwaniu zanieczyszczeń oraz stanów zapalnych z korzeni zęba. Ponadto przeprowadza też kiertaż otwarty, czyli zabieg, który polega na nacięciu dziąsła w celu dostania się do korzenia i dokładnego oczyszczenia go. Po takim zabiegu dziąsło trzeba zszyć.

Innym zabiegiem wykonywanym w ramach tej dziedziny jest przeszczep kości i przeszczep dziąseł. Specjalista wykonuje go wówczas, gdy pacjent boryka się z zaawansowanym stadium choroby przyzębia. Ma on na celu uratowanie zęba przed całkowitym wypadnięciem. Periodontolog zajmuje się również plastyką dziąsła i wyrostka zębodołowego. Wykonuje się je w przypadku niewłaściwej budowy tych właśnie struktur.

Podsumowanie

Wszystko powyższe wskazuje na to, że periodontologia jest niezwykle ważną dziedziną stomatologii. Pozwala ona na kompleksowe leczenie chorób, które dotyczą przyzębia. Jest dowodem na to, że paradontoza jest uleczalna, a metod jej leczenia jest wiele. By jednak móc jak najszybciej i w pełni skutecznie rozwiązać problem, należy przede wszystkim jak najszybciej skonsultować go ze specjalistą. Wystarczy umówić się na wizytę w gabinecie cieszącym się dobrymi opiniami pacjentów, aby uporać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Jeżeli szukasz specjalisty, który pomoże Ci wyleczyć choroby przyzębia, serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu na konsultację.