periodontologia
Periodontologia – na czym polega?
26 sierpnia 2019
Leczenie kanałowe – przebieg zabiegu
23 września 2019

Implanty – dlaczego są lepsze od protez ruchomych?

implanty zębowe

Ubytki w uzębieniu zdecydowanie szpecą wygląd i rodzą wiele innych niekorzyści. Wiadomo jednak, że nikt nie usuwa sobie zębów na własne życzenie i tak po prostu, bez konkretnego powodu. Czasem zwyczajnie w świecie trzeba i nie ma innego wyjścia. Warto jednak pomyśleć o uzupełnieniu tych ubytków. W grę wchodzą implanty oraz protezy ruchome. Co wybrać? Która z tych opcji jest lepsza i dlaczego?

Jakie są konsekwencje braku zębów?

Ubytki w jamie ustnej wbrew pozorom mają duży wpływ na szereg bardziej i mniej poważnych problemów, do których można zaliczyć przede wszystkim:

  • problemy ze zgryzem
  • zmiany proporcji warg
  • wady wymowy
  • zaburzenia gastryczne

Początkowo ubytki te nie wywołują jakoś szczególnie odczuwalnych zmian, czy niekorzyści. Jednak z biegiem czasu mogą być zauważalne gołym okiem. I trzeba pamiętać, że sam mało estetyczny wygląd uzębienia to nie jedyny powód, który powinien zmotywować do jak najszybszego wstawienia zębów.

Dlaczego implanty, a nie protezy ruchome?

Z opinii wielu ekspertów wynika, że implanty są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż protezy ruchome. By jednak dowiedzieć się z jakiego powodu, warto zorientować się, czym są protezy oraz wspomniane implanty.

Czym są protezy?

Protezy ruchome stosuje się w przypadku utraty kilku czy nawet wszystkich zębów. Są nie tylko łatwo dostępne, ale również w miarę tanie. Zwykle bywają niewidoczne dla oka, ale ich użytkowanie nie jest zbyt wygodne. Wymagają częstego zdejmowania i czyszczenia. Mogą przez to prowadzić do uszkodzenia pozostałych zębów i przyzębia. Ponadto protezy osiadające mogą zarazem przyczynić się do zaniku kości wyrostka zębodołowego. Nierzadko zdarza się, że wywołują tak zwane odleżyny błony śluzowej i różne urazy w jamie ustnej. Protezy ruchome powinno się wymieniać co pięć lat. Specjaliści radzą, aby wraz z protezami stosować specjalistyczne preparaty mocujące. Nawet czyszczenie ich musi odbywać się przy użyciu specjalnych środków czyszczących.

Czym są implanty?

Implant zdecydowanie różni się od protezy ruchomej. Występuje w formie śruby z tytanu czy cyrkonu. Wkręca się go w kość wyrostka zębodołowego żuchwy lub szczęki, co pozwala odbudować brakujące zęby. Ich zaletą jest to, że nie obciążają one ani też w żaden sposób nie niszczą niezniszczonych zębów. Implanty służą przez wiele lat, a jeżeli będą w odpowiedni sposób pielęgnowane, z pewnością nie ulegną uszkodzeniu. To świetna podstawa protetycznego uzupełnienia. Są zarazem dobrym rozwiązaniem w przypadku leczenia osób bezzębnych.

Podsumowanie

W dłuższej perspektywie zdecydowanie więcej korzyści zapewnią implanty. Niestety są znacznie droższe niż protezy ruchome, ale w wielu gabinetach można skorzystać z atrakcyjnych systemów ratalnych, więc wysoki koszt nie jest zbyt uciążliwy. Implanty swoim wyglądem przypominają naturalne zęby, dlatego dla kogoś, kto o nich nie wie, będą trudne do rozpoznania. W przypadku higieny właściwie nie ma znaczenia, czy jest to proteza ruchoma, czy implanty. Odpowiednio dbać o zęby trzeba zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku, stosując do tego specjalistyczne środki. Tak naprawdę wybór pomiędzy implantami a protezą ruchomą zależy od każdego z osobna. To mocno indywidualna sprawa. Warto natomiast podkreślić, że najczęściej i najchętniej wybieranym rozwiązaniem są jednak implanty. Trzeba tylko zgłosić się z tym do profesjonalisty, gdyż wiele zależy tu od ich wykonania. Zapraszamy do naszego gabinetu w Poznaniu.