laser
Co warto wiedzieć o wybielaniu zębów u dentysty?
30 października 2018
dentysta dziecięcy poznań
Jak przekonać dziecko do dentysty?
30 listopada 2018

Czy dentysta a ortodonta to to samo?

dobry ortodonta poznań

Stomatologia to powszechnie znana dziedzina medycyny. Każdy wie, że dotyczy ona diagnozowaniu i leczeniu chorób w obrębie jamy ustnej. Każdy też zna takie pojęcia jak dentysta i ortodonta. Wielu myśli, że można je stosować znamiennie. Są jednak w ogromnym błędzie. Bowiem zawód dentysty i ortodonty znacząco się od siebie różnią.

Stomatologia jest szerokim działem medycyny, który obejmuje wiele specjalizacji. Lekarz stomatolog może być specjalistą od protetyki, chirurgii szczękowo-twarzowej, chirurgii stomatologicznej lub właśnie ortodoncji. Jedną z najpopularniejszych specjalizacji jest oczywiście stomatologia zachowawcza, która obejmuje zabiegi typu leczenie kanałowe, które tak dobrze wszyscy znamy. Ortodonta natomiast – w dużym skrócie – polega na skorygowaniu wad zgryzu.

Stomatolog – zakres badań

Stomatolog, nazywany powszechnie dentystą, przyjmuje pacjentów, którym dokucza ból bądź nadwrażliwość zębów. To do niego się najpierw zgłaszamy, kiedy czujemy, że z naszymi zębami dzieje się coś niepokojącego. Stomatolog na początku przeprowadza wywiad z pacjentem, po czym zabiera się za przegląd jego stanu uzębienia, dziąseł, błon śluzowych oraz łuków zębowych.

W bardziej skomplikowanych przypadkach lekarz dentysta może wykonać zdjęcie rentgenowskie, zwane pantomogramem. Dzięki takiemu zdjęciu stomatolog ma wyraźny wgląd na wszystkie nasze zęby, ponieważ jest on w formie panoramicznej. Pantomogram wykonuje się w sytuacjach, kiedy podejrzewa się u pacjenta próchnicę, choroby przyzębia lub kiedy potrzebna jest mu ocena do leczenia kanałowego.

Do najbardziej trudnych przypadków stomatolog zleca wykonanie tomografii komputerowej lub badanie USG.

Stomatolog – metody leczenia

To, jaką metodę leczenia dentysta użyje na pacjencie zależy od poziomu zaawansowania choroby, z jaką ma styczność. W przypadku próchnicy może zastosować zarówno leczenie powierzchniowe, jak i całkowitą odbudowę uzębienia. Tak samo jest w przypadku leczenia kanałowego. Dlatego tak ważna jest regularna profilaktyka, ponieważ zaniedbanie swojego uzębienia może doprowadzić do naprawdę przykrych konsekwencji. Jak na przykład leczenie ortodontyczne.

Ortodonta – zakres badań i leczenia

Jak zostało wcześniej wspomniane, lekarz ortodonta zajmuje się skorygowaniem wad zgryzu. Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która polega na korygowaniu niewłaściwego ustawienia szczęki i zębów. Ortodonta diagnozuje i leczy wady zębowe, bada ich rozwój, w tym też szczęk, głowy i twarzy. Dobry ortodonta potrafi wychwycić wady zgryzu i leczyć je za pomocą aparatów ortodontycznych. Aparaty na zęby mogą być zarówno bardzo proste, jak i skomplikowane – wszystko zależy od poziomu wady zgryzu.

Już od lat wiadomo, że aparaty ortodontyczne bardzo korzystnie wpływają na poprawę uzębienia. Nie tylko osoba je nosząca lepiej wygląda, ale ma również szansę na ich dłuższe zachowanie w przyszłości.

Dobry ortodonta to lekarz, którego celem jest zadbanie o zdrowie i piękny uśmiech każdego pacjenta. Nowoczesne metody ortodontyczne pozwalają na poprawę profilu twarzy, rozwoju szczęki (szczególnie w przypadku pacjentów, którzy wciąż rosną) oraz poprawę wyglądu dziąseł. Takie leczenie sprawia, że pacjent nie ma problemów z żuciem pokarmu, co jednocześnie zapobiega powstawaniu próchnicy i innym chorobom przyzębia. W dzisiejszych czasach już nawet dorośli decydują się na takie leczenie, z dumą nosząc aparaty ortodontyczne. To tylko dowodzi, że dobry ortodonta przekona każdego do leczenia. Nic w tym dziwnego – w końcu piękny uśmiech marzy się każdemu.