dobry ortodonta poznań
Czy dentysta a ortodonta to to samo?
28 listopada 2018
stomatologia estetyczna poznań
Stomatologia estetyczna – na czym polega i komu jest polecana?
12 grudnia 2018

Jak przekonać dziecko do dentysty?

dentysta dziecięcy poznań

Wielu dorosłych nie przepada za wizytami u dentysty, a dzieci tym bardziej! Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym potrafi być ogromnym przeżyciem dla malucha, więc o traumę na całe życie nie jest trudno. Trzeba się dobrze postarać o to, aby każde kolejne odwiedziny były dla niego czymś, co nie wywołuje w nim reakcję ogromnego stresu i strachu. Jak tego dokonać?

Pierwszy ząb u dziecka to dla wielu rodziców wyraźny sygnał, żeby zapoznał się ze światem stomatologicznym. Nie warto czekać na moment, kiedy zaczną się problemy – niech maluch przyzwyczai się do wizyt najwcześniej, jak to tylko możliwe. Dentysta dziecięcy zawsze nagradza dziecko za dobre zachowanie podczas wizyty. Istnieje wtedy większa szansa na to, że będzie miał przyjemniejsze wspomnienia i skojarzenia związane z dentystą. Co jeszcze może pomóc?

Przygotuj dziecko jeszcze przed wizytą

Nauka poprzez zabawę jest zawsze skuteczna. Warto więc jeszcze przed pierwszą wizytą poćwiczyć cały jej przebieg w domu. Można do tego kupić lusterko stomatologiczne i wspólnie z dzieckiem obejrzeć wzajemnie zęby, a nawet udawać prawdziwego dentystę i zainscenizować całą wizytę. Dentystą może być zarówno rodzic, jak i dziecko, którego „pacjentem” będą pluszaki lub inne zabawki. Wspólna zabawa, przeplatana z rozmową i tłumaczeniem wszystkiego, jest niezwykle skuteczna. Wzbudzając w dziecku ciekawość ma się większe szanse na to, że pierwsza wizyta nie będzie dla niego taka straszna.

Niech dziecko przyjdzie na wizytę adaptacyjną

Dobrym sposobem na przyzwyczajenie dziecka do dentystów jest umówienie go na wizytę adaptacyjną. Jest to powszechna metoda, której celem jest oswojenie malucha do całego przebiegu wizyty. Dentysta dziecięcy podczas takiej wizyty nie wykonuje zabiegu, tylko robi podstawowy przegląd jamy ustnej. W międzyczasie rozmawia z dzieckiem oraz pokazuje mu sprzęt stomatologiczny. Wszystko to w formie dobrej zabawy i przyjaznej atmosferze. Rodzice również mogą z takiej wizyty skorzystać, otrzymując przydatne rady od stomatologa na temat dbania uzębienia u swojej pociechy.

Unikaj negatywnych skojarzeń

Jak powszechnie wiadomo, wielu dorosłych nie przepada za wizytami u stomatologa. Zwykle wynika to z kiepskimi, a nawet traumatycznymi wspomnieniami z dzieciństwa. Często, zupełnie nieświadomie, rodzice mogą przekazać negatywne myśli swoim dzieciom, przez co ich pociecha zacznie się bać dentysty jeszcze zanim go na dobre pozna. Jeżeli nie chcemy aby tak się stało, należy od początku budować w nim pozytywne skojarzenia. Nie mówić mu, żeby się nie bał, tylko że doktor mu pomoże. Nie opowiadajmy mu też o swoich przykrych doświadczeniach, bo go to tylko niepotrzebnie zestresuje.

Grunt to dobry dentysta dziecięcy

Dobry dentysta dziecięcy to prawdziwy skarb. Mając na uwadze dobro dziecka zawsze należy zrobić dobry research i postawić na takiego stomatologa, który ma właściwe podejście do dzieci, jednocześnie będąc najlepszym w swoim fachu. Jeżeli już się takiego znajdzie trzeba się go trzymać na stałe – znajoma twarz podczas każdej wizyty będzie na pewno przyjemniejszym widokiem dla malucha, czego efektem będą przyjemniejsze skojarzenia.

Nie wywieraj presji na dziecko

Mimo tego, że znamy swoje dzieci od podszewki, zawsze mogą się zachować w sposób nieobliczalny. Nawet po wielu próbach przekonania malucha do dentystów on nadal może się bać i wpadać w histerię. Najważniejsze w takich sytuacjach jest to, aby nie dać się ponieść negatywnym uczuciom. Starajmy się nie wpadać w gniew i nie karać dziecka za jego strach. Należy zachować spokój i wspierać go, dawać otuchy, a nawet złapać go za rękę, jeśli zajdzie taka potrzeba. Natomiast kwestie związane z ewentualnym przerwaniem zabiegu czy wizyty niech zostaną przekazane stomatologowi. To on, na podstawie swojego doświadczenia może podjąć taką decyzję. Jeżeli rodzić będzie ją podważał, chcąc zaprzestania zabiegu, daje dziecku sygnał, że dentysta robi mu krzywdę. Co kończy się niechęcią do końca życia.

Wielu dentystów dziecięcych stosuje bezbolesne metody leczenia, aby zaoszczędzić małemu pacjentowi niepotrzebnego bólu i strachu z nim związanego.

 

W dzisiejszych czasach dzieci są szczególnie traktowane w gabinetach stomatologicznych, bowiem dentyści wiedzą, jak bardzo ważne jest, aby się do nich nie zraziły. Konsekwencje niedbania o swoje uzębienie potrafią być bolesne i kosztowne, stąd rada dla każdego rodzica jest taka, aby od najwcześniejszych lat starali się zachęcić swoje pociechy do wizyt u stomatologa.