dentysta dziecięcy poznań
Jak przekonać dziecko do dentysty?
30 listopada 2018
implant zęba poznań
Dolegliwości po wszczepieniu implantu – jak sobie z nimi radzić?
11 stycznia 2019

Stomatologia estetyczna – na czym polega i komu jest polecana?

stomatologia estetyczna poznań

Każdemu marzy się piękny uśmiech – dzięki białym, równym zębom zyskujemy pewność siebie, częściej się uśmiechamy i korzystamy z życia bardziej, niż dotychczas. Niestety często tak jest, że mimo codziennego starania i dbania o uzębienie, ich biel nie jest wystarczająco…biały. W takich sytuacjach na pomoc przychodzi stomatologia estetyczna – odłam medycyny, który pomaga w uzyskaniu ładnego wyglądu zębów.

Stomatologia estetyczna w dzisiejszych czasach przeżywa prawdziwy rozkwit. Nic dziwnego – nowoczesne społeczeństwo pożąda pięknych, równych i białych zębów. Widok dorosłych z aparatami na zębach to już nie rzadkość, a sprzedaż pasków wybielających znacząco wzrosła z biegiem ostatnich lat. Stomatologia estetyczna jest jedną z metod uzyskania pięknego uśmiechu – do tego jedną z bardziej skutecznych.

Stomatologia estetyczna – co to?

Stomatologia estetyczna jest jednym z odłamów stomatologii, który – jak nietrudno zgadnąć – zajmuje się poprawą wyglądu uzębienia. Lekarz stomatolog, który specjalizuje się w stomatologii estetycznej, potrafi ocenić poziom niedoskonałości zębów u swoich pacjentów, po czym dopasować najbardziej optymalne i skuteczne rozwiązanie w celu ich poprawy. Stomatologia estetyczna to ogromna szansa dla wielu ludzi, którzy od lat zmagają się z mało estetycznym uzębieniem.

Najpopularniejsze zabiegi

Stomatologia estetyczna oferuje dość imponującą liczbę zabiegów, które umożliwiają uzyskanie ładnego uśmiechu na co dzień. Do najpopularniejszych z pewnością można zaliczyć:

  • wybielanie zębów

  • piaskowanie

  • licówki

Wybielanie zębów

Podstawowe wybielanie zębów polega na nałożeniu na zęby specjalną pastę, po czym podświetla się ją lampą. Dzięki światłu z lampy następuje aktywacja jej składników, które powodują wybielenie zębów praktycznie od razu. Popularność tej metody wiąże się z tym, że jest to jednorazowy zabieg i nie taki długi (około 30 minut), a efekty mogą się utrzymać nawet 3 lata.

Istnieje jeszcze wybielanie nakładkowe, które wykonuje się w domu. Najpierw stomatolog estetyczny musi przygotować specjalne nakładki, wykonane na podstawie odcisku zgryzu pacjenta. Po wykonaniu odcisku lekarz kładzie na nich żel wybielający, po czym gotowe nakładki przekazuje pacjentowi. Są one zawsze indywidualnie dopasowane, głównie na podstawie wrażliwości dziąseł zainteresowanego i jego własnych potrzeb. Należy też pamiętać, aby przed procesem wybielania nakładowego usunąć wszelkie ubytki.

Można również poddać wybieleniu zęby martwe, które nie mają już w sobie żadnych składników odżywczych, przez co m.in. utraciły swój kolor. Może to zrobić na całym uzębieniu, jak i tylko pojedyncze.

Piaskowanie

Piaskowaniem usuwa się przebarwienia i kamień na zębach wykorzystując drobinki piasku dentystycznego. Wyrzuca się je na zęby pod dużym ciśnieniem, po czym stomatolog je dokładnie poleruje. Dzięki takiemu zabiegowi zęby są niezwykle gładkie i bardziej odporne na wszelkie substancje, które mogłyby na nich osiąść. Piaskowanie powinno się wykonywać 1-2 razy w roku.

Licówki

Licówki stosowane są na zęby o brzydkim kształcie, z trwałymi przebarwieniami, a nawet na częściowo ułamanych. To porcelanowe, cienkie płatki, które się nakłada na źle wyglądający ząb lub zęby. To jedna z najprostszych metod na uzyskanie ładnych i zadbanych zębów.

Dla kogo stomatologia estetyczna?

Nietrudno jest zgadnąć, komu najbardziej się poleca inwestycja w stomatologię estetyczną. Jeżeli osoba cierpi z powodu nieestetycznego uzębienia i ma przez to problemy na tle życia codziennego, jak najbardziej powinien skorzystać z wyżej wymienionych zabiegów. Wszelkie przebarwienia i nierówne kształty mogą zostać usunięte w zaledwie kilkudziesięciu minut. A wraz z lepiej wyglądającym uzębieniem wraca pewność siebie i radość z życia.

Przeciwwskazania

Nie każdy niestety może się zdecydować na zabiegi tego typu. Są to przede wszystkim kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby mające mniej niż 16 lat i z niewyleczonymi ubytkami. Również osoby ze słabym stanem zdrowia oraz mającymi alergie na składniki preparatów wybielających zaliczają się do tej grupy. Zdarza się, że stomatolog estetyczny odmawia wykonania danego zabiegu. Dzieje się tak w przypadkach, kiedy osoby mają wygórowane oczekiwania i z góry zakładają brak zadowalających efektów. Odmawiają także w sytuacjach, w których pacjent ma tak mocno zabarwione zęby, że wybielanie nie za wiele pomoże.

Mimo wszystko jak najbardziej warto spróbować i umówić się na wizytę do stomatologa estetycznego. Zadbane zęby to nie tylko kwestia wyglądu – to również kwestia zdrowia. Ładne zęby wpływają pozytywnie na stan psychiczny pacjenta, znacząco poprawiając jego samopoczucie i chęć życia na co dzień. Każdy, kto ubolewa z powodu nieestetycznego uzębienia powinien przemyśleć wykonanie jednego z tych zabiegów.