Leczenie kanałowe – przebieg zabiegu
23 września 2019
Paradontoza – objawy, które powinny niepokoić
25 października 2019

Diastema – czyli jak leczyć przerwę między zębami?

Diastema

Ładny, zadbany i przede wszystkim zdrowy uśmiech dodaje pewności siebie, a dodatkowo ma ogromny wpływ na samopoczucie. Mówi o tym niejeden chirurg stomatologiczny, ale i każdy pacjent doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Czasem wystarczy tylko zaplombować ząb, niekiedy jednak by uzyskać ten efekt, trzeba przeprowadzić bardziej czasochłonny i skomplikowany zabieg. Tak jest przykładowo w przypadku diastemy. Zacznijmy jednak od tego, czym w ogóle ona jest i co przyczynia się do jej powstania.

O diastemie wielu z nas słyszało niejednokrotnie. Niektórzy natomiast nie mają pojęcia, czym jest i na czym polega jej leczenie. O ile w ogóle jest to konieczne… Warto w takim razie poznać ten problem.

Definicja

Diastema to nic innego jak przerwa między zębami – siekaczami. Występuje zarówno w uzębieniu mlecznym, jak i stałym. Brzmi właściwie całkiem niegroźnie. W rzeczywistości jednak jest inaczej. Kiedy szpara ta mierzy więcej niż 2 mm, może prowadzić do:

  • wad zgryzu,
  • chorób przyzębia,
  • problemów z prawidłową wymową.

Rodzaje diastemy

Ze względu na przyczynę, wyróżnia się następujące rodzaje diastemy:

  • Diastema fizjologiczna – jest wywołana wyrzynaniem się dwójek i ich naciskiem na korzenie jedynek.
  • Diastema prawdziwa – spowodowana jest przerostem bądź niskim przyczepem wędzidełka wargi górnej.
  • Diastema rzekoma – pojawia się na skutek braku siekaczy bocznych, występowania małych stożkowatych dwójek, a także pojawienia się zęba nadliczbowego znajdującego się w linii środkowej pomiędzy zębami siecznymi szczęki.

Jak leczyć diastemę?

Leczenie diastemy przebiega w różnoraki sposób. W przypadku prawdziwej – poprzez podcięcie wędzidełka. Specjaliści radzą, by nosić też aparat ortodontyczny. Diastemę równoległą leczy się zależnie od jej szerokości i wieku pacjenta. Kiedy problem dotyczy diastemy zbieżnej, wymagane jest noszenie aparatu ortodontycznego stałego. Natomiast diastemę rozbieżną leczy się przy pomocy aparatu zdejmowanego. Czasem diastema rzekoma powstaje w wyniku braku zębów. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak tylko zastosować implanty.

Uwaga! Diastema fizjologiczne nie wymaga leczenia, ponieważ zamyka się samoistnie.

Istnieją też inne metody usuwania diastemy, zależnie od rodzaju i konkretnego przypadku. Warto mieć na uwadze to, że z problemem bardzo dobrze radzi sobie aparat ortodontyczny, ale trzeba nastawić się na długotrwałe noszenie go. Inną opcją jest zamykanie diastemy przy użyciu licówek. Ostatnimi czasy często stosuje się też metodę polegającą na maskowaniu przerwy za pomocą kompozytu. Zabieg wygląda trochę jak zakładanie plomby. Przebiega on sprawnie, podczas jednej wizyty. Minusem jest jednak jego trwałość. W tym przypadku lepiej sprawdzają się licówki.

Podsumowanie

Diastema na pierwszy rzut oka ma jedynie negatywny wpływ na estetykę uzębienia. W rzeczywistości problem jest znacznie poważniejszy. Chcąc uniknąć dotkliwych konsekwencji, lepiej jak najszybciej go wyeliminować. Można to zrobić na wiele różnych sposobów. Konieczna jest oczywiście wizyta u specjalisty. To on oceni przypadek i zaproponuje najlepszy dla danego pacjenta sposób leczenia.

Jeżeli masz diastemę, która dokucza Ci w jakikolwiek sposób lub po prostu chcesz się jej pozbyć, zapraszamy do naszego gabinetu. Oferujemy profesjonalne leczenie diastemy. Mamy w tym doświadczenie i przede wszystkim znamy skuteczne metody leczenia.