Diastema
Diastema – czyli jak leczyć przerwę między zębami?
9 października 2019
chirurg stomatologiczny poznań
Podcięcie wędzidełka języka – jak wygląda przebieg zabiegu?
15 listopada 2019

Paradontoza – objawy, które powinny niepokoić

Paradontoza, jak podaje periodontolog, jest infekcją, która atakuje tkanki przyzębia, a następnie prowadzi do stanu zapalnego. Do powstania tej choroby przyczyniają się bakterie namnażające się w jamie ustnej na skutek niewłaściwej higieny, a także w wyniku niewłaściwego szczotkowania zębów. Paradontoza najczęściej występuje u osób w okolicach czterdziestki i zdecydowanie częściej u mężczyzn.

Co warto wiedzieć na temat paradontozy?

Paradontozę z uwagi na powszechność i skutki można zaliczyć do grupy chorób społecznych. Choroba ta dotyczy przyzębia, struktur otaczających, a także utrzymujących zęby. Tak więc jest to dolegliwość zębowo-zębodołowa. Infekcja tkanek przyzębia wywołuje stan zapalny, a to automatycznie prowadzi do tego, że zęby zaczynają się ruszać. Początkowo objawy paradontozy są niezauważalne gołym okiem. Dopiero z czasem się rozwija, a dolegliwości zaczynają się nasilać. Ważne jest w tej sytuacji to, aby jak najszybciej odwiedzić gabinet stomatologiczny.

Przyczyny paradontozy

Jak wspomnieliśmy we wstępie, głównymi przyczynami paradontozy jest nieprawidłowe szczotkowanie zębów, a także zła higiena jamy ustnej. To jednak nie wszystko…

Co jeszcze prowadzi do paradontozy?

Przyczyn paradontozy jest zdecydowanie więcej, choć o niektórych mówi się zdecydowanie mniej. Oto i one:

  • nieprawidłowy skład śliny,
  • osłabiony układ odpornościowy,
  • czynniki genetyczne.

Uwaga! Z biegiem czasu miękka płytka nazębna staje się twarda, a następnie przekształca się w kamień nazębny. W tym miejscu gromadzą się bakterie oraz komórki śluzówki. To z kolei prowadzi do rozwoju stanu zapalnego, który może się nie objawiać nawet przez wiele długich lat. Brak szybkiej reakcji przyczynia się do nieodwracalnych zmian w okolicy systemu osadzenia zębów.

Objawy paradontozy

Objawy paradontozy w początkowej fazie to przeważnie niewielka bolesność, nabrzmienie i krwawienie z dziąseł. Z czasem kolejnym objawem jest nieprzyjemny zapach z ust, a na dalszym etapie choroby – odsłonięcie kieszonek i korzeni zębów. Należy koniecznie mieć na uwadze to, że zdrowe zęby nie krwawią. Jeżeli ktoś zauważa krew podczas szczotkowania zębów, powinien uważnie przyjrzeć się uzębieniu lub nawet udać się z problemem do specjalisty, ponieważ bez względu na to, co się dzieje, to z pewnością nic pozytywnego.

Najbardziej niepokojące objawy

Lista niepokojących objawów jest właściwie długa. Zaliczyć do nich można nieruchomość zębów, nieprzyjemny zapach i posmak, krwawienie dziąseł, nadwrażliwość zębów, obnażenie szyjek zębowych, wysunięcia zębów, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, czasem nawet ropna wydzielina. Często lekceważenie pierwszych przyczyn prowadzi do rozwoju choroby i licznych dolegliwości. A wystarczyłoby odpowiednio wcześnie udać się do specjalisty, aby uniknąć tego typu nieprzyjemności.

Jak leczyć paradontozę?

Leczyć paradontozę można na wiele różnych sposobów, zależnie od etapu choroby. W początkowej fazie specjalista pomaga dobrać odpowiednią szczoteczkę, a także wspomina o odpowiednich technikach szczotkowania zębów, a także o ogólnych zasadach higieny jamy ustnej. W bardziej zaawansowanych przypadkach stomatolog przeprowadza zabieg polegający na usunięciu płytki i kamienia nazębnego, polerowaniu powierzchni zębów, a także zabezpieczeniu ich przed nawrotem osadu. Niezależnie od tego, na jakim etapie jest choroba, osoba nią obarczona powinna jak najszybciej udać się do specjalisty.