Należy wiedzieć, że podcięcie wędzidełka to zabieg, który nie boli i nie trwa zbyt długo. W wielu sytuacjach jest jednak konieczny. Krótkie wędzidełko ogranicza swobodne ruchy języka i ma negatywny wpływ na poprawną wymowę niektórych głosek. Ważne jest, aby zabieg przeprowadzić w miarę możliwości jak najwcześniej. Przebieg zabiegu nie jest skomplikowany, a więcej dowiesz się o nim z poniższego artykułu.
Zabieg polegający na podcięciu wędzidełka to nic szczególnego i nic strasznego. Mimo to są ku temu zarówno wskazania, jak i konkretne przeciwwskazania. Warto poznać je przed ostatecznym podjęciem decyzji i zgłoszeniem się na zabieg.
Zabieg podcięcia wędzidełka zaleca się każdemu, u kogo jest ono zbyt krótkie. Lista wskazań jest długa i obejmuje:
Jak widać, zabieg ten ma bardzo duże znaczenie. Przeprowadzony w odpowiednim momencie może przywrócić pełną sprawność językowi i zarazem korzystnie wpłynąć na wymowę.
Wypowiadając się na temat podcinania wędzidełka, warto też wspomnieć, jakie są ku temu przeciwwskazania. Zaliczyć do nich należy:
Z powyższego wynika, że jednak są małe szanse na to, że ktoś nie będzie mógł poddać się zabiegowi, a jeżeli nawet, to tylko chwilowo.
Zabieg podcinania wędzidełka zwykle wykonuje laryngolog bądź -jak w naszym przypadku – stomatolog. Polega on na przecięciu błony, która znajduje się pod językiem. Robi się to laserem w znieczuleniu miejscowym. Powstała w ten sposób rana goi się bardzo szybko. Nie prowadzi to również do żadnych powikłań. Czy zabieg ten wymaga odpowiedniego przygotowania? Oczywiście! Zanim specjalista przystąpi do wykonania zabiegu, pacjent musi przez jakiś czas wykonywać specjalne ćwiczenia. Mają one na celu zapobieganie zrostom i zarazem naukę prawidłowych ruchów języka. Ważne jest również to, aby ćwiczenia wykonywać także po podcięciu wędzidełka. Ma to wpłynąć na jego skuteczność.
Jak już wspomnieliśmy, podcięcie wędzidełka nie boli. Co więcej, wywołuje jedynie minimalne krwawienie. Po zabiegu można normalnie jeść i pić. Nie wiąże się on z jakimiś szczególnymi ograniczeniami. To w pełni bezpieczny zabieg.
To, że ktoś niepoprawnie wymawia pewne wyrazy i ma przede wszystkim problem z wymową głosek, nie musi oznaczać, że dzieje się z nim coś złego. Czasem wystarczy ocenić stan swojego wędzidełka. Samodzielna diagnoza jest dość trudna. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z pomocy specjalisty. Ten oceni sytuację i zaproponuje najlepsze rozwiązanie. Być może będzie to właśnie podcięcie wędzidełka. Na szczęście nie ma się czego obawiać. To nic nie boli i nie trwa długo, a rana goi się błyskawicznie.
Masz problem z wymową głosek? Czujesz, jakby coś silnie trzymało Twój język, kiedy próbujesz unieść go ku górze? Zapraszamy na spotkanie. Ocenimy stan i powiemy Ci, co możemy z tym zrobić. W naszym gabinecie możesz liczyć na pełen profesjonalizm i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.