chirurg stomatologiczny poznań
Podcięcie wędzidełka języka – jak wygląda przebieg zabiegu?
15 listopada 2019
zima
Wrażliwość zębów na zimno i ciepło – co to oznacza?
13 grudnia 2019

Stomatologia estetyczna – przeciwwskazania

uciszanie

Kto by nie chciał mieć zdrowych i pięknych zębów… Przecież są wizytówką każdego z nas. Niestety samo leczenie i mycie to za mało. Oczywiście w niektórych przypadkach. Stąd tak wiele osób wpada na myśl, by skorzystać z możliwości, jakie stwarza stomatologia estetyczna. Okazuje się jednak, że wiążą się z tym pewne ograniczenia. A konkretnie, istnieją przeciwwskazania do zabiegów, jakie wykonać może stomatolog estetyczny.

Czym jest stomatologia estetyczna

By móc zacząć mówić o przeciwwskazaniach do wykonywania poszczególnych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, należy najpierw wyjaśnić, czym w ogóle ona jest. Niektórzy mylą ją ze zwykłą stomatologią. Otóż stomatologia estetyczna to w pewnym sensie odłam gałęzi medycyny estetycznej, która zajmuje się ładnym wyglądem zębów. Specjalista w jej zakresie ocenia wygląd zgryzu pacjenta, a następnie dopasowuje rozwiązania, które mają mu umożliwić przywrócenie ładnego i zarazem naturalnego wyglądu. Do najczęściej wykonywanych zabiegów w ramach medycyny estetycznej należą następujące:

  • wybielanie zębów przy użyciu lampy Beyond,
  • wybielanie nakładkowe,
  • wybielanie martwych zębów,
  • licówki,
  • piaskowanie.

Przeciwwskazania do wykonywania zabiegów

Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania zabiegów stomatologii estetycznej, które powinno się ocenić nie tuż przed przystąpieniem do działania, ale już wcześniej, w czasie pierwszej konsultacji ze stomatologiem. Pozwoli to zaoszczędzić czas i z drugiej strony, zwiększyć bezpieczeństwo pacjenta.

Standardowe przeciwwskazania

Jeżeli chodzi o przeciwwskazania, należy wiedzieć, że nie wszystkie zabiegi mogą być wykonywane u wszystkich pacjentów. Główne przeciwwskazania to wiek poniżej 16. roku życia, niewyleczone ubytki, ogólny zły stan zdrowia, ciąża oraz karmienie piersią. Ponadto przeciwwskazaniem może być nadwrażliwość i alergia na wybrane składniki środków wybielających.

Kiedy jeszcze stomatolog odmówi pacjentowi zabiegu?

Wiadomo, że dużo ważniejsze przeciwwskazania to te standardowe, wymienione powyżej. Jednak zdarzyć się może tak, że stomatolog odmówi pacjentowi wykonania któregoś z zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej tylko dlatego, że stwierdzi, iż efekty, jakie pacjent uzyska w ten sposób, nie będą dla niego satysfakcjonujące. Tak samo może postąpić, jeżeli uzna, że oczekiwania pacjenta są w ogóle nierealistyczne.

Tak więc pierwsza wizyta to zazwyczaj konsultacja. Pacjent przedstawia swoje oczekiwania, a stomatolog wypytuje o wszystko, co ważne, aby móc wybrać odpowiednią metodę i zarazem wykluczyć wszelkie przeciwwskazania do wykonania tego rodzaju zabiegu. Jeżeli okaże się, że ich nie ma, zapewne zostanie przeprowadzony już na drugiej wizycie.

Podsumowanie

Stomatologia estetyczna to dział stomatologii zajmujący się poprawnym wyglądem zębów. Z uwagi na to, że możliwości w jej zakresie są szerokie, a dziś tak wielu osobom zależy na pięknym uśmiechu, pacjentów decydujących się na skorzystanie z pomocy specjalisty – stomatologa estetycznego – właściwie nie brakuje. Nie ma w tym nic złego. Trzeba dbać o swoje zęby, bo zdrowy, ładny uśmiech dodaje pewności siebie. Człowiek od razu lepiej się czuje, a pozytywnie nastawiony do życia, odnosi same sukcesy. Należy tylko zwrócić uwagę na przeciwwskazania, które są naprawdę bardzo istotne.

Jeżeli masz problem z tym, jak wyglądają Twoje zęby i chciałbyś poprawić ich wygląd, zgłoś się do naszego gabinetu. Oferujemy profesjonalne, bezpieczne zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej.