uciszanie
Stomatologia estetyczna – przeciwwskazania
25 listopada 2019
dziecko do góry nogami
Zęby mleczne – kalendarz wypadania
18 grudnia 2019

Wrażliwość zębów na zimno i ciepło – co to oznacza?

zima

Nadwrażliwość zębów na ciepło, zimno, bodźce dotykowe czy chemiczne jest problemem, który dotyczy 10-20% społeczeństwa w różnym wieku. W związku z nadwrażliwością i kontaktem z wywołującymi ją bodźcami, pojawia się silny i krótki ból. W wielu przypadkach pacjenci skarżą się na znaczne obniżenie komfortu życia oraz konieczność wyeliminowania z diety konkretnych posiłków i napojów. Niestety, niektóre osoby są narażone na bolesne dolegliwości nawet podczas oddychania na zimnym powietrzu. Co jest przyczyną nadwrażliwości i w jaki sposób można sobie z nią poradzić?

Nadwrażliwość zębów – co ją wywołuje?

Ból to wynik reakcji odsłoniętej zębiny na kontakt z bodźcem. Do jej odsłonięcia dochodzi w wyniku utraty szkliwa lub odsunięcia dziąsła. Dobry stomatolog wie, iż pierwsze zjawisko jest związane z działaniem kwasów, zarówno wewnętrznych, związanych z refluksem czy bulimią, jak i zewnętrznych, pochodzących m.in. z owoców cytrusowych, wina, soków owocowych i napojów gazowanych. Za utratą szkliwa stoi również płytka nazębna, będąca skupiskiem bakterii i kwasów, które odpowiadają za zmiękczanie i ścieranie powierzchni zęba.

Ze względu na nadwrażliwość, wielu pacjentów ogranicza szczotkowanie, co prowadzi do jeszcze większego nagromadzenia się płytki nazębnej. Inną przyczyną odsłonięcia zębiny może być uraz mechaniczny spowodowany zbyt intensywnym myciem zębów, przy wykorzystaniu twardego włosia. Niektóre osoby są bardziej narażone na tego typu sytuacje, z uwagi na specyficzny rodzaj uzębienia. Ból pojawia się zazwyczaj w okolicy dziąsła.

W jaki sposób diagnozuje się nadwrażliwość?

Choć ból po spożyciu ciepłych lub zimnych substancji najczęściej kojarzy się właśnie z nadwrażliwością, czasem może być spowodowany innymi chorobami jamy ustnej. Dobry stomatolog w pierwszej kolejności wyeliminuje m.in. próchnicę, zapalenie miazgi czy nieszczelne wypełnienie. Ból może być spowodowany również nieszczelnym uzupełnieniem protetycznym, zapaleniem dziąseł czy pękniętym zębem. Diagnozę rozpoczyna dokładny wywiad lekarski przeprowadzany z pacjentem, podczas którego stomatolog pyta m.in. o jego doznania podczas spożywania konkretnych posiłków i o bodźce wywołujące ból. Kolejnym etapem jest badanie, podczas którego dentysta sprawdza reakcję na obniżenie temperatury zęba oraz jego dotknięcie narzędziami.

Jak poradzić sobie z nadwrażliwością zębów?

Podczas wizyty diagnostycznej, dobry stomatolog powinien poinstruować pacjenta o czynnościach, które ma zacząć wykonywać w domu.

  • W pierwszej kolejności zaleca się zakup pasty, która zmniejsza nadwrażliwość. Na rynku dostępny jest spory wybór produktów tego typu, które wyróżniają się skutecznym działaniem.
  • Oprócz pasty, dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie płukanek o podobnych właściwościach. Są one polecane zwłaszcza osobom, które zbyt często szczotkują zęby, co może prowadzić do urazów mechanicznych.
  • Pacjent powinien także wyeliminować ze swojej diety kwaśne napoje i potrawy, które mogą powodować utratę szkliwa.
  • W przypadku niektórych osób, konieczna jest nauka prawidłowego szczotkowania zębów i zmiana szczoteczki na bardziej miękką.

Oprócz zaleceń domowych, podczas wizyty stomatolog może wykorzystać specjalne środki, których zadaniem jest osłabienie reakcji nerwów oraz zamknięcie otwartych kanalików zębinowych. Kolejnym rozwiązaniem jest odbudowa ubytku szkliwa za pomocą materiału kompozytowego. W skrajnych przypadkach, gdy żadne z powyższych metod nie przyniosły efektów, stomatolog przeprowadza leczenie kanałowe, wiążące się z uśmierceniem zęba. W większości sytuacji, osoby z nadwrażliwością są w stanie poradzić sobie z problemem wykorzystując odpowiednie pasty, płukanki i stosując prawidłową technikę szczotkowania.