zima
Wrażliwość zębów na zimno i ciepło – co to oznacza?
13 grudnia 2019
Ból po wybielaniu zębów – czy jest możliwy?
16 stycznia 2020

Zęby mleczne – kalendarz wypadania

dziecko do góry nogami

Wyrzynanie się zębów stałych powoduje wypadanie mleczaków. Cały proces następuje stopniowo, a jego długość i moment pojawienia się jest kwestią indywidualną. Jest to niezwykle ważny etap w rozwoju dziecka, jednak każdy dentysta dziecięcy potwierdzi, iż w żaden sposób nie należy go przyspieszać, gdyż może to skutkować późniejszymi problemami ze zgryzem czy wymową. Rodzice nie powinni również wpadać w panikę, gdy wymiana uzębienia będzie się przedłużać, jest to bowiem zależne od wielu czynników, na które nie zawsze ma się wpływ. Jak przebiega kalendarz wypadania, od czego zależy i kiedy warto zdecydować się na wyrwanie zęba?

Kalendarz wypadania zębów mlecznych

Zęby mleczne zazwyczaj zaczynają wypadać w podobnej kolejności, w jakiej zaczęły się wyrzynać. Całość przebiega praktycznie identycznie w odniesieniu do górnej i dolnej szczęki. Pierwsze mleczaki wypadają zwykle szybciej u dziewczynek niż chłopców, średnio o 3-6 miesięcy wcześniej. Kolejność wypadania jest najczęściej następująca.

  • W wieku 6-7 lat wypadają jedynki dolne, nieco później sąsiadujące z nimi dwójki.
  • W okolicach 7-8 roku życia przychodzi czas na górne jedynki i dwójki. Nieco później dziecko traci kły.
  • Między 9 a 12 rokiem życia wypadają dolne i górne czwórki, zaś po 10 roku życia górne i dolne piątki.

Kolejne zęby (szóstki i siódemki) wyrastają od razu jako zęby stałe. Ósemki, znane również jako zęby mądrości pojawiają się dopiero w dorosłym życiu, jednak u wielu osób w ogóle nie występują. Podane przedziały wiekowe są jedynie orientacyjne. Zdarza się, iż dziecko zaczyna tracić zęby mleczne nieco wcześniej lub później. Dopiero duże odstępstwa od reguły powinny wzbudzić zaniepokojenie rodziców. Jeśli mleczaki zaczynają wypadać dużo wcześniej, może to świadczyć o chorobach dziąseł, a także innych dolegliwościach. Jednak to dopiero dentysta dziecięcy oceni czy faktycznie są powody do niepokoju, czy też dziecko zwyczajnie szybciej się rozwija. Podobnie w kwestii zbyt późnego wypadania mleczaków. Jeśli 8-letnie dziecko nadal ma komplet zębów mlecznych, warto jak najszybciej odwiedzić stomatologa, który stwierdzi obecność zawiązków zębów stałych.

Od czego zależy czas wypadania zębów mlecznych?

Pierwszym czynnikiem, który został już wspomniany jest płeć dziecka. Bardzo ważnym aspektem jest także dieta i sposób dbania o zęby mleczne. Spożywanie posiłków i napojów zawierających duże ilości cukru oraz nieregularne mycie mleczaków może spowodować ich znaczne osłabienie. W takiej sytuacji bardzo często pojawia się również próchnica kwitnąca, która niezwykle szybko się rozwija. W konsekwencji, zęby mleczne mogą wypaść szybciej, co nie jest pozytywnym zjawiskiem, bowiem może doprowadzić do późniejszych problemów z rozwojem aparatu mowy i zgryzem. Istnieje również ryzyko, iż w takiej sytuacji zęby będą wypadać w większej liczbie, a nie konkretnej kolejności. Za moment wypadania zębów mogą odpowiadać geny. Wiele zależy także od czasu kiedy zaczęły się wyrzynać. Jeśli pierwsze mleczaki pojawiły się dosyć wcześnie, można się spodziewać, iż równie wcześnie wypadną.

Wyrwanie zęba mlecznego – kiedy warto się na nie zdecydować?

Wyrywanie mleczaków zanim zaczną się ruszać nie jest zalecane. W sytuacji braku zęba stałego, powstała luka może zostać wykorzystana przez sąsiadujące zęby. Rodzi to z kolei konieczność leczenia ortodontycznego. Oczywiście gdy mleczak mocno się chwieje i istnieje ryzyko jego połknięcia przez dziecko, warto spróbować go wyrwać. Wcześniejsze ingerencje można przeprowadzić wyłącznie w gabinecie stomatologicznym, jeśli dentysta dziecięcy stwierdzi, iż istnieje konieczność usunięcia mleczaka m.in. z powodu stanu zapalnego czy zablokowania wzrostu stałego zęba.