uśmiech
Protezy ruchome – zasady użytkowania
7 sierpnia 2020
marchew
Zalecenia po usunięciu zęba
7 października 2020

Jak nauczyć dziecko prawidłowego mycia zębów?

mycie zębów

Mycie zębów nie należy do ulubionych czynności maluchów. Wiele dzieci wzbrania się przed codzienną pielęgnacją jamy ustnej lub wykonuje ją niedbale. Niestety na efekty nie trzeba czekać zbyt długo. Rodzice, którzy nie dopilnują tego w jaki sposób ich pociecha dba o zęby, będą zmuszeni w krótkim czasie odwiedzić z nią gabinet stomatologiczny. Każdy dentysta dziecięcy powie, że głównym problemem najmłodszych pacjentów jest próchnica, spowodowana przede wszystkim nieprawidłową higieną jamy ustnej. Jak zatem przekazać dziecku prawidłowe nawyki związane z myciem zębów?

Od czego zacząć, czyli jak przekazać dziecku najważniejsze informacje?

Pierwszą kwestią, o której powinni pamiętać wszyscy rodzice jest to, że przykład idzie z góry. Co za tym idzie, to z jaką częstotliwością i zapałem podchodzą do czyszczenia zębów opiekunowie, w dużej mierze wpływa na podejście malucha. Jeśli dziecko nie widzi zbyt często, że mama i tata używają szczoteczki i jest to coś istotnego, trudno aby samo przyjęło takie myślenie. Pierwsze nawyki mają kluczowe znaczenie, dlatego warto zadbać o to, aby pociecha przyswoiła je już na samym początku nauki dbania o jamę ustną.

  • Dobrze zacząć od wspólnego mycia zębów, które może stać się pewnego rodzaju rytuałem. Rodzic powinien zademonstrować na swoim przykładzie w jaki sposób należy prawidłowo używać szczoteczki, jak długo myć zęby i o jakie elementy jamy ustnej trzeba zadbać.
  • Następnie warto poprosić malucha, aby zaczął naśladować ruchy mamy lub taty. Na początkowym etapie konieczna jest kontrola tego w jaki sposób dziecko szczotkuje zęby. Dzięki temu szybko uda się wyłapać i wyeliminować wszelkie nieprawidłowości. O wadze odpowiedniego szczotkowania może poinformować również dentysta dziecięcy podczas kontroli w gabinecie. Warto poprosić o krótką pogadankę w miłym stylu, jeśli pociecha niechętnie sięga po szczoteczkę.

Poznaj moc gadżetów

Aby umilić proces mycia zębów, warto zadbać nie tylko o przyjemną atmosferę, ale również różnego rodzaju gadżety. Należy zacząć od samej szczoteczki. Przede wszystkim powinniśmy wybrać egzemplarz z miękkim włosiem, które nie podrażni dziąseł. Dzięki temu, maluch będzie w stanie znacznie dokładniej wyczyścić zęby niż gdyby używał twardszej szczoteczki, gdyż po prostu nie będzie odczuwał dyskomfortu. Kolejną kwestią, o którą warto zadbać jest atrakcyjny wygląd akcesoriów. Warto poszukać elementów z wizerunkiem ulubionego bohatera lub postaci, tak aby pozytywnie kojarzyły się dziecku. Co więcej, najlepiej pozwolić pociesze wybrać je samodzielnie. Co jeszcze ma znaczenie?

  • Kluczem, dzięki któremu szybciej wdrożymy zdrowe nawyki jest systematyczność. Pod żadnym pozorem rodzice nie mogą pozwolić dziecku pójść spać bez umycia zębów. Tego typu zachowania nie tylko sprawiają, iż nie uczy się ono tego co powinno, ale również niesie ze sobą duże ryzyko próchnicy. Dentysta dziecięcy bardzo często musi walczyć z tzw. próchnicą kwitnącą, która szybko atakuje kolejne zęby.
  • Naukę mycia można uzupełnić teorią. W tym przypadku doskonale sprawdzą się książeczki na temat dbania o jamę ustną, które warto czytać razem z dzieckiem, tłumacząc pewne kwestie i ich wagę. Ważną informacją jest m.in. ta o częstotliwości mycia, istotności odpowiedniej diety oraz konsekwencjach nieprawidłowego czyszczenia.

Jeśli mimo naszych prób pociecha denerwuje się podczas szczotkowania, dobrze połączyć czynność z elementami zabawy. Sprawdzą się m.in. ulubione piosenki czy robienie śmiesznych min przed lustrem.