implant zęba poznań
Dolegliwości po wszczepieniu implantu – jak sobie z nimi radzić?
11 stycznia 2019
wybielanie zębów
Wybielanie zębów w domu – czy jest skuteczne?
4 lutego 2019

Płyny do płukania ust dla dzieci – czy są potrzebne?

stomatolog dziecięcy poznań

Codzienna higiena jamy ustnej powinna opierać się nie tylko na dokładnym szczotkowaniu powierzchni zębów, ale i na regularnym stosowaniu płynu do płukania ust. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które dopiero wyrabiają swoje nawyki pod tym względem. Jak jednak wybrać odpowiedni płyn do płukania ust dla najmłodszych i jak często należy go stosować? Poniżej kilka przydatnych wskazówek.

Dlaczego warto stosować płyn do płukania ust?

Nadal niewiele osób stosuje codziennie płyn do płukania ust, a to duży błąd, gdyż zalecany jest on przez stomatologów. Przynosi nam to dwie korzyści: leczniczą oraz odświeżającą. Jakie ma to znaczenie? Płyny tego rodzaju zawierają konkretne substancje, których celem może być m.in. walka z próchnicą czy pomoc w szybszym gojeniu się ran. Ponadto ich krótkotrwałe działanie odpowiada za odświeżenie oddechu. Szczególnie polecane są dzieciom, ponieważ zapobiegają powstawaniu próchnicy oraz dostarczają potrzebnego fluoru egzogennego.

Jak wybrać płyn do płukania ust dla dzieci?

Bez większych problemów powinniśmy znaleźć płyny do ust dedykowane dzieciom. Specjalnie z myślą o najmłodszych powstały bowiem płyny, które nie zawierają w swoim składzie alkoholu. To jednak nie wszystko. Zazwyczaj dodane są do nich substancje o łagodnym działaniu, a niekiedy także o niższym stężeniu. Wszystko dlatego, że dzieci posiadają delikatniejsze szkliwo i dziąsła, które łatwiej uszkodzić. Większość płukanek dostępna dla dzieci została również wzbogacona o różnego rodzaju składniki, których zadaniem jest wzmocnienie szkliwa.

Zachętą do ich stosowania ma być kolor, smak oraz zapach. Na rynku znajdziemy nie tylko płyny miętowe, ale i o smaku gumy balonowej, malin czy wiele innych. Ważne, aby przy ich kupowaniu mieć na uwadze fakt, że płyny do płukania jamy ustnej przeznaczone są dla dzieci od 6. roku życia. Wcześniej nie wolno ich wprowadzać do codziennej pielęgnacji.

Jak stosować płyny do płukania jamy ustnej?

Można to zrobić na trzy sposoby. Pierwszy z nich to płukanie jamy ustnej jeszcze przed szczotkowaniem. Ma to głównie na celu zmiękczenie zalegającej płytki nazębnej, co sprawia, że znacznie łatwiej ją usunąć. Płyn można zastosować także tuż po szczotkowaniu zębów. W takim przypadku zapewni dodatkową ochronę i wzmocni działanie pasty do zębów. Ta metoda stosowana jest najczęściej.

Niektórzy decydują się na płukanie jamy ustnej między posiłkami, ponieważ łatwiej wówczas pozbyć się resztek pokarmowych, które w niej zalegają. Niemniej nie należy używać płukanek zbyt często. Nawet w pielęgnacji trzeba zachować umiar. Jest to tym bardziej szkodliwe w przypadku płynów z niewielką zawartością alkoholu, które mogą przesuszać błonę śluzową.

Jak nauczyć dziecko odpowiedniej higieny jamy ustnej?

Nauka higieny jamy ustnej powinna rozpocząć się już od najmłodszych lat, dlatego konieczna jest wizyta u dentysty. Nasz stomatolog dziecięcy działa na terenie Poznania i chętnie podzieli się uwagami dotyczącymi codziennej pielęgnacji zębów. Pamiętać należy jednocześnie, że stosowanie płynu do płukania jamy ustnej nie może w żaden sposób zastąpić szczotkowania zębów. Jest to jedynie uzupełnienie codziennej higieny. Warto pozwolić dziecku wybrać smak płynu, wówczas chętniej zgodzi się na jego stosowanie. Miętowy posmak jest bowiem często nielubiany przez najmłodszych i może powodować dyskomfort podczas płukania jamy ustnej.