dziąsła
Zapalenie dziąseł – jak leczyć?
5 maja 2020
tomografia stomatologiczna poznań
Zęby zatrzymane – co powinieneś o nich wiedzieć?
8 lipca 2020

Złamany ząb? Oto, co należy zrobić!

zęby

Wypadek, silne uderzenie, różnego rodzaju sporty kontaktowe, a także próba gryzienia zbyt twardych pokarmów – każda z tych sytuacji może doprowadzić do przypadkowego ukruszenia lub złamania zęba. Pomimo tego, iż szkliwo jest najsilniejszą tkanką w ciele człowieka, wciąż jest narażone na uszkodzenia. W większości przypadków pękniecie lub złamanie jest wynikiem nieszczęśliwego zdarzenia. Czasem jednak przyczyną jest długotrwałe osłabienie szkliwa, spowodowane np. próchnicą lub posiadaniem tzw. martwego zęba. Negatywny wpływ na uzębienie mają także papierosy, alkohol, suszone owoce, cytrusy oraz twarde cukierki. Jeśli spotka nas taka sytuacja, niezbędny będzie dobry stomatolog oraz szybka reakcja.

Co zrobić gdy złamie się ząb?

Jeśli z różnych powodów nasz ząb zostanie ukruszony, złamany lub pęknięty pod żadnym pozorem nie powinniśmy lekceważyć problemu. Nawet jeśli wydaje się nam, że nie jest on zbyt poważny, może się okazać, że po głębszym zbadaniu, stan korzenia jest bardzo zły i pojawiły się zmiany okołowierzchołkowe. Należy więc jak najszybciej umówić się na wizytę w gabinecie dentystycznym. Zwlekanie tylko pogorszy całą sprawę, gdyż ząb będzie się stopniowo osłabiał, co może doprowadzić nawet do jego obumarcia. Dobry stomatolog dokładnie zbada miejsce uszkodzenia zęba i jeśli będzie taka konieczność, zleci badanie rentgenowskie. Gdy odczuwamy silny ból wskutek złamania, można przyjąć środki bólowe bez recepty. Jeśli mamy taką możliwość, resztki złamanego zęba warto zabrać ze sobą na wizytę.

W jaki sposób leczy się złamany ząb?

Wszystko zależy od stopnia w jakim ząb został uszkodzony oraz jego stanu. Dobry stomatolog wdroży rozwiązania, które pozwolą na możliwie najszybsze odbudowanie całości. Jak wygląda to w praktyce?

  • Ukruszenie zęba – bardzo często dochodzi do niego w wyniku gryzienia twardych pokarmów. Delikatne ukruszenie, któremu nie towarzyszy ból, nie jest problematyczne. W tym przypadku dentysta może zarządzić wygładzenie zęba lub tzw. bonding. Jest to zabieg, podczas którego wykorzystuje się kompozyt stomatologiczny. Po jego nałożeniu zostaje odpowiednio uformowany, a następnie utwardzony światłem i polerowany. Jeśli doszło do ukruszenia wypełnienia lub sztucznego zęba, konieczna będzie ich wymiana.
  • Złamanie lub pęknięcie zęba – jeśli złamanie zęba jest stosunkowo niewielkie, często wykorzystuje się licówki porcelanowe, które dokleja się do zęba na cemencie światłoutwardzalnym. Licówki są wykonywane w laboratorium protetycznym i indywidualnie dopasowywane do pacjenta. Jeśli sytuacja jest bardziej poważna i okazuje się, iż ząb jest martwy, dobry stomatolog zaleci założenie korony. Jej zadaniem jest wzmocnienie szkliwa i ochrona przed kolejnymi uszkodzeniami. Koronę zakłada się na ząb, przy wykorzystaniu znieczulenia miejscowego.

W wyniku urazu, może dojść także do uszkodzenia miazgi. W tym przypadku konieczne jest leczenie kanałowe. Dzięki temu można uniknąć bardzo poważnych powikłań, m.in. takich jak zanik kości czy ropień. Po zakończeniu leczenia, konieczna będzie odbudowa, np. za pomocą koron, nakładów lub nadkładów. Najbardziej radykalnym rozwiązaniem jest wykorzystanie implantu. Stosuje się je w sytuacji gdy pojawia się konieczność usunięcia korzenia, spowodowana rozległym złamaniem, sięgającym poniżej linii dziąseł. Pierwszym krokiem będzie usunięcie uszkodzonego zęba. Zastępuje się go implantem mocowanym w kości szczęki. Ten zaś jest w stanie skutecznie zastąpić naturalny ząb, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym.